Koronawirus: Marszałek Elżbieta Witek przedstawiła propozycje zmian w regulaminie Sejmu. Część posłów zostanie w domu [TARCZA ANTYKRYZYSOWA]

Tomasz Dereszyński
Tomasz Dereszyński
Koronawirus: Marszałek Elżbieta Witek przedstawiła propozycje zmian w regulaminie Sejmu
Koronawirus: Marszałek Elżbieta Witek przedstawiła propozycje zmian w regulaminie Sejmu adam jankowski
Udostępnij:
Na sali plenarnej w piątek byłaby ograniczona liczba posłów, konkretnie reprezentacja klubów, by politycy mogli zabierać głos. Pozostali posłowie byliby zdalnie. To recepta na koronawirusa w Sejmie. Na sali obrad musi być co najmniej 231 osób. Chodzi o uchwalenie tzw. tarczy antykryzysowej.

- Musimy mieć na uwadze zdrowie parlamentarzystów, pracowników Sejmu, a także dziennikarzy. W wyniku konsultacji podjęliśmy uchwałę o zmianie regulaminu Sejmu na czas epidemii - zapowiedziała długo oczekiwane posiedzenie Sejmu, na którym ma być uchwalona specustawa, tzw. tarcza antykryzysowa.

- Cały świat jest w trudnej sytuacji, także gospodarczej. Miliony Polaków czekają na uchwalenie tarczy antykryzysowej - argumentowała marszałek Elżbieta Witek.

PRZECZYTAJ: Jak odróżnić koronawirusa COVID-19 od grypy i przeziębienia?

Na sali plenarnej zgodnie z wstępnymi ustaleniami w piątek byłaby obecna ograniczona liczba posłów, konkretnie reprezentacja klubów, by politycy mogli zabierać głos czy zadać pytanie. Pozostali posłowie byliby na posiedzeniu zdalnie. - Posłowie dostaną instrukcje, jak to wszystko zrobić. W czwartek ma się odbyć próba generalna systemu. Informatycy pracują nad tym cały czas - to najważniejsze zapowiedzi marszałek Sejmu Marszałek Witek.

Posłowie z domu będą mogli zgłaszać wnioski formalne online. Dostaną do tego odpowiednie narzędzia: zabezpieczone linki i sms-y do weryfikacji. Przy głosowaniu będzie przeprowadzona weryfikacja, by nie było wątpliwości prawnych.

Głosowania będą odbywały się trochę inaczej niż normalnie, w normalnych warunkach pracy parlamentu. Czas na oddanie głosu będzie dużo dłuższy, nawet cztery minuty - poinformowała marszałek Elżbieta Witek. I dodała, że dotychczas prowadziła obrady dość szybko. W tym przypadku zapewnia, że posłowie będą mogli nawet w razie kłopotów technicznych czy manualnych, zagłosować.

Aby głosowanie było ważne, niezbędne jest kworum, które przy uchwalaniu ustaw wynosi co najmniej połowę ustawowej liczby posłów - minimum 230 posłów. Do kworum nie są jednak wliczani posłowie, którzy będąc na sali, nie podjęli żadnej decyzji, czyli nie zagłosowali ani „za”, ani „przeciw”, ani „wstrzymuję się”. Warunkiem przyjęcia ustawy jest poparcie jej przez zwykłą większość posłów. W tym samym trybie Sejm podejmuje uchwały i inne rozstrzygnięcia, jeżeli przepisy konstytucji albo regulaminu Sejmu nie stanowią inaczej.

- Chcemy by przepisy, które wprowadzimy, byłyby na stałe, na ten szczególny czas. Bo pracy nie brakuje, także nad projektami obywatelskimi - zaproponowała Elżbieta Witek. Zgodnie z przyjętymi propozycjami, można będzie zwoływać komisje i podkomisje i przeprowadzać je zdalnie w czasie rzeczywistym.

Jak argumentowała, niektórzy posłowie są po przeszczepach, czy innych chorobach wysokiego ryzyka, dlatego muszą pozostać w domach i pracować z domu. - Oczywiście nie będzie zakazu przyjazdu do Sejmu. Mam nadzieję, że uda nam się przekonać kontestujących do proponowanego rozwiązania.

Chodzi o głosy padające z opozycji, że takie spotkanie posłów w piątek byłoby niezgodne z Konstytucją. Marszałek Sejmu odrzuca te zarzuty. Ma swoje argumenty. - Przypomnę, że od stu lat nie mieliśmy takiej sytuacji. Przypomnę, że były już obrady poza budynkiem Sejmu w Warszawie. To nie jest sprzeczne z konstytucją. To jest trudne przedsięwzięcie. Bierzemy odpowiedzialność na siebie. Chcemy by to było przeprowadzone bezpiecznie.

Nowy regulamin ma zostać zatwierdzony w piątek. - Musimy zmienić regulamin i niestety nie możemy tego uniknąć, by część parlamentarzystów przyjechała do Warszawy.

Jak dodała, dojdzie do jeszcze jednego spotkania z klubami, by nikt nie miał wątpliwości, że politycy działają zgodnie z prawem i nie łamią przepisów.

- Polacy oczekują od nas działania i stanowienia prawa, bo oni czekają na naszą pomoc. Czujemy presję. Nie możemy już dłużej czekać. Rozumiejąc to musimy działać - podsumowała marszałek.

Według zapowiedzi to wicemarszałek Ryszard Terlecki z PiS zaprezentuję tę uchwałę na posiedzeniu Sejmu osobiście.

Witek zaznaczyła, że cały świat jest w trudnej sytuacji, także gospodarczej. Dodała, że miliony Polaków czekają na uchwalenie Tarczy Antykryzysowej. - Znajdujemy się w szczególnej sytuacji. Pandemia dotyka każdego, bez względu na status, wiek czy poglądy. Państwo polskie stara się jak może, by pomóc w kryzysie - dodała.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mikołajów i Odessa bramą do Morza Czarnego

Wideo

Komentarze 11

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

A
Antoni Adam

10.04.2010

Lądujemy za wszelką cenę - poseł Kaczyński

10.05.2020

Wybory za wszelką cenę - poseł Kaczyński

Liczba ofiar nie istotna

T
Tev

Nie witek tylko 1sekretarz pisuaru

G
Gość

Czyżby faszyzm?

G
Gość

Prawie jak stan wojenny gratulacje dla Pisiorow

h
henry

Pani Witek , a co z RODO, bowiem każdy co ma 2 dziurki w nosie będzie widział w internacie" co się dzieje, podpatrywanie mieszkańców , podsłuchy itd itp. Każdy ruch w poczcie elektrycznej jest kodowany przez właścicieli łącz satelitarnych- wiadomo kto i jest dowód nie do zbicia. HEJ

G
Gość
24 marca, 16:52, Witki z bitki:

Cytując klasyka: "Kłamaliśmy w nocy, kłamaliśmy w dzień i będziemy kłamać.

po-praw styl

L
LEJE W pisUAR

i się okaże że mamy 786 P osłów

g
gosc2

Prezydium sejmu zdecydowało się na złamanie prawa tj. regulaminu sejmu!

Jako legalista uważam że trzeba zmienić prawo, ale go nie łamać!

?Z jednej strony prezydium sejmu chce łamać prawo, regulamin sejmu, zmieniać wbrew regulaminowi tryb pracy na zdalny, regulamin tego obecnie nie przewiduje. Ponadto zmienia prawo wstecz - jak wiemy w polskim prawie nie ma takiej możliwości.

?Pani Marszałek Witek sama przyznała, że nie będzie to miało umocowania prawnego. Wymyślono coś z powietrza.

?Zgodnie z planami Sejm ma być wyłączony z procesu stanowienia prawa – do tego to się sprowadza.

?W konstytucji są tryby nadzwyczajne i po to są wpisane na takie okoliczności. Niektóre z nich zakładają możliwość rządzenia państwem poprzez rozporządzenia z pominięciem sejmu.

?Czemu z tego nie skorzystamy tylko łamiemy prawo?

?Jeżeli sam rząd i większość posłów chce złamać prawo to czemu ja mam je przestrzegać.

?Czemu uchwalona „Tarcza antykryzysowa” w tym trybie jest niebezpieczna? Bo za jakiś czas może się okazać, że rzekoma pomoc dla przedsiębiorców jest nielegalna i środki trzeba będzie być może zwrócić.

W
Witki z bitki

Cytując klasyka: "Kłamaliśmy w nocy, kłamaliśmy w dzień i będziemy kłamać.

G
Gosciu

Niewierze tej bandzie.Wykorzystuja nieszczęście do swoich celów.

c
chazary do Birobidżanu

zmiany chazarskich obiboków w Knesecie.

Przejdź na stronę główną PolskaTimes
Dodaj ogłoszenie