KORONAWIRUS W LICZBACH - AKTUALNE DANE
- 64 337 - liczba osób zakażonych koronawirusem na Podkarpaciu
- 2 060 - liczba zgonów na Podkarpaciu
- 1 450 774 - liczba osób zakażonych koronawirusem w Polsce
- 34 141 - liczba osób, które zmarły w Polsce
KORONAWIRUS NA PODKARPACIU, W POLSCE I NA ŚWIECIE - NAJNOWSZE INFORMACJE [ŚRODA, 20 STYCZNIA]
•19:16
Wyścig w opracowaniu leków na COVID-19 nie zwalnia tempa, a naukowcy sprawdzają nie tylko skuteczność eksperymentalnych terapii. Badania dotyczą również sprawdzonych już leków, stosowanych z powodzeniem w leczeniu innych chorób. Wyjaśniamy, dlaczego to dobry kierunek poszukiwań oraz jak działają najlepiej rokujące stare-nowe lekarstwa, które mogą wspomóc walkę z koronawirusem SARS-CoV-2.
•17:55
Włodzimierz Czarzasty zakażony koronawirusem. Wicemarszałek Sejmu czuje się dobrze i przebywa na kwarantannie, wypełniając swoje obowiązki elektronicznie. Internauci nie dowierzają, że SARS-CoV-2 dopadł nawet Chucka Norrisa polskiej polityki. - Najwidoczniej koronawirus nie wie, z kim zaczął i jakie mogą być tego skutki - mówi Czarzasty z przymrużeniem oka w rozmowie z DZ.
Czytaj także
•15:28
Podkarpackie samorządy organizują specjalny transport dla osób, które będą chciały zaszczepić się przeciw COVID-19, ale samodzielnie nie dadzą rady dotrzeć do punktu szczepień. Powstała też specjalna infolinia, gdzie na taki transport można się zapisać.
•14:00
Rząd na wsparcie dla gmin położonych na terenach górskich zamierza przeznaczyć 1 mld zł. To pomoc za straty w turystyce. Pieniądze z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych otrzyma ponad 200 gmin. Nie ma tym gronie Przemyśla, który stracił setki tysięcy złotych w wyniku obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa.
Czytaj także
•13:20
Szczepienie przeciw COVID-19, jak każde inne, może spowodować niepożądane odczyny poszczepienne, czyli działania niepożądane. Większość z nich nie jest poważna i jeśli wystąpi, to szybko mija. Jeśli jednak wystąpi poważna reakcja organizmu na szczepienie, będzie można ubiegać się o świadczenie kompensacyjne z tego tytułu. Do konsultacji społecznych trafił projekt ustawy, podający m.in. warunki ubiegania się o świadczenie oraz kwoty, na jakie mogą liczyć osoby, u których po szczepieniu wystąpią poważne objawy niepożądane.
Czytaj także
•13:01
Od poniedziałku, 18 stycznia, w Szpitalu specjalistycznym w Jaśle znów odbywają się porody rodzinne. Choć w lecznicy nadal obowiązuje zakaz odwiedzin, dyrekcja zdecydowała, że rodzącej kobiecie może towarzyszyć najbliższa osoba. Pod warunkiem, że przejdzie całą procedure sanitarna związana z koronawirusem.
•12:40
Unia Europejska myśli o wprowadzeniu specjalnych paszportów dla obywateli państw członkowskich, którzy zaszczepią się przeciw koronawirusowi. Miałyby one umożliwić na przykład przekraczanie granic tych krajów, które dziś nie pozwalają na swobodny wjazd na swój teren, a być może wprowadzić także dodatkowe przywileje dla posiadaczy. - Na poziomie Unii Europejskiej jest prowadzona dyskusja, czy taki paszport nie powinien powstać - potwierdził we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski.
Będą specjalne paszporty dla zaszczepionych, a z nimi przywileje?
•11:43
- Redukcje dostaw, które są wynikiem decyzji firmy Pfizer, wpłynęły na zaburzenie tego balansu, który staraliśmy się do tej pory utrzymywać- mówił szef KPRM.- Staraliśmy się, żeby zawsze połowa szczepionek była przechowywana w magazynie, natomiast teraz po modernizacji harmonogramu dostaw przez firmę Pfizer, zmieniliśmy nasz harmonogram- poinformował a także przyznał, że cały proces "jest pod kontrolą", a jeżeli "producenci będą się wywiązywać bardziej rzetelnie z harmonogramów dostaw, który sami przedstawiają, to wtedy proces powinien postępować dalej, w sposób niezaburzony".
•10:33
Według najnowszych Ministerstwa Zdrowia ostatniej doby w Polsce przybyło 6 919 zakażeń, z tego 192 na Podkarpaciu. W kraju zmarło 443 osoby. 14 z nich w naszym regionie.
Czytaj także
•8:20
Od 20 stycznia w polskich szpitalach będzie dostępna szczepionka na koronawirusa firmy Moderna. Szczepionki trafią od razu do szpitali węzłowych.
•7:30
O ponad 16 proc. wzrosła liczba zgonów w Polsce w 2020 roku w porównaniu z 2019. Najnowsze dane obejmujące wszystkie województwa opublikował Rejestr Stanu Cywilnego. Niestety, województwo podkarpackie znajduje się w czołówce regionów w kraju, pod względem przyrostu zgonów.
Czytaj także
KORONAWIRUS NA PODKARPACIU, W POLSCE I NA ŚWIECIE - NAJNOWSZE INFORMACJE [WTOREK, 19 STYCZNIA]
•20:10
Siłownie, kluby fitness i baseny w całym kraju mają zostać otwarte pierwszego lutego - bez względu na obostrzenia i sprzeciw rządu. Akcje koordynuje Polska Federacja Fitness, która szacuje, że tego dnia może otworzyć dni nawet połowa lokali rekreacyjnych w Polsce. Szczegóły w galerii poniżej:
Bunt branży fitness! Siłownie i kluby fitness otwarte od 1 l...
•19:01
Podkarpackie szpitale zawieszają pierwsze szczepienia medyków i pracowników służby zdrowia, ponieważ wstrzymane zostały dostawy szczepionek. Na jak długo, tego nikt nie wie. Na Podkarpaciu zaszczepiono dotąd ponad 19,6 tys. osób z grupy priorytetowej. Ile jeszcze pozostało? Tego nikt nam nie chce powiedzieć.
Czytaj także
•18:19
Na początku lutego chcemy powtórzyć badanie przesiewowe nauczycieli - przekazał we wtorkowej sesji Q&A minister zdrowia Adam Niedzielski.
•17:30
Jak przekazał rzecznik Ministerstwa Aktywów Państwowych, wicepremier Jacek Sasin przebywa pod opieką lekarzy w szpitalu z powodu COVID.
Czytaj także
•16:25
W sieci pojawiły się oferty dotyczące sprzedaży szczepionek przeciw COVID-19 oraz negatywnych wyników testów. Policjanci wpadli na trop i przeszukali mieszkanie 26-latka, który stoi za nielegalnymi ogłoszeniami.
•15:33
W pierwszym tygodniu tego roku na Podkarpaciu potwierdzono tylko 202 przypadki zachorowania na grypę, gdy przed rokiem w tym samym okresie zachorowało ponad 1500 osób, a rok wcześniej aż dziesięciokrotnie więcej. W całym kraju od 1 do 7 stycznia tego roku zarejestrowano 26.214 zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę, a rok temu aż 89.211. Skąd taki nagły spadek zachorowalności?
Grypa na Podkarpaciu i w Polsce w odwrocie? Jest bardzo mało...
•13:58
Prezydent Andrzej Duda odpowiada w mediach społecznościowych na pytania związanych ze szczepieniami na koronawirusa. W relacji na żywo głowę państwa wspierają: minister zdrowia Adam Niedzielski i szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk.
Czytaj także
•12:16
W zawiązku ze zmniejszeniem dostaw do Polski, szczepionki na koronawirusa, kolejne szpitale informują, że tymczasowo wstrzymują szczepienia nowych osób z grupy 0. Chodzi o to, zapewnić drugą dawkę szczepionki osobom, które jużsię zaszczepiły. – Analizujemy w tej chwili wszystkie możliwości pozyskania jak najszybszego szczepionek do Polski – zapewniał szef KPRM Michał Dworczyk.
Czytaj także
•11:19
Od soboty narciarze mogą codziennie korzystać ze stoku w Chyrowej koło Dukli. To jedyna stacja narciarska na Podkarpaciu, która otworzyła się dla miłośników białego szaleństwa w czasie lockdownu.
•11:07
Właściciel brytyjskiej firmy hydraulicznej chce wpisać do umowy o pracę obowiązek zaszczepienia się przeciwko koronawirusowi. Zapewnia, że opornych nie zwolni z pracy. - Oni też z czasem się zaszczepią - dodaje.
•10:30
Wtorek to kolejny dzień z niską liczbą oficjalnych zakażeń i przypadków śmiertelnych. W Polsce ostatniej doby koronawirusa potwierdzono u 4 835 osób, w województwie podkarpackim - u 188. W całym kraju zmarło 291 osób, na Podkarpaciu - 4.
Czytaj także
•8:25
- Niezwykle rzadkie są sytuacje, gdy nie możemy zaszczepić pacjenta przeciw COVID-19 – mówi dr Lidia Stopyra, specjalista chorób zakaźnych i pediatrii, ordynator Oddziału Chorób Infekcyjnych i Pediatrii w Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego w Krakowie. I dodaje, że osoby obciążone chorobami onkologicznymi, układu krążenia, nadciśnieniem, otyłością, mają wręcz wskazania, aby preparat otrzymać jak najszybciej.
Czytaj także
KORONAWIRUS NA PODKARPACIU, W POLSCE I NA ŚWIECIE - NAJNOWSZE INFORMACJE [PONIEDZIAŁEK, 18 STYCZNIA]
•21:20
Jak przekazało Ministerstwo Edukacji i Nauki, aż 99,6 procent szkół podstawowych w zakresie klas I-III wróciło do nauki stacjonarnej. Frekwencja wśród uczniów wyniosła 99,7 procent.
Czytaj także
•20:57
Zainteresowanie szczepieniami przeciwko COVID-19 w Dębicy i całym powiecie dębickim jest ogromne. Mimo iż Ministerstwo Zdrowia przewiduje 5 ampułek tygodniowo czyli 30 szczepionek na jeden punkt medyczny, to liczba zainteresowanych przekracza tę ilość co najmniej dwukrotnie.
Czytaj także
•19:09
Lek. Włodzimierz Bodnar z NZOZ Optima w Przemyślu odebrał dzisiaj Laur Ziemi Przemyskiej. Doceniono jego "szczególne zasługi i osiągnięcia w opiece medycznej nad mieszkańcami Ziemi Przemyskiej oraz duże sukcesy w leczeniu pacjentów chorych na COVID-19."
•17:39
- Muszę być szczery: świat stoi na krawędzi katastrofalnej porażki moralnej, a cena tej porażki zostanie zapłacona życiem ludzi w najbiedniejszych krajach świata – mówił podczas konferencji Tedros Adhanom Ghebreyesus, szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).
Czytaj także
•17:04
- Wczoraj wieczorem otrzymaliśmy informację o obniżce dostawek szczepionek firmy Pfizer- poinformował podczas poniedziałkowej konferencji prasowej szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk. - Dzisiaj trwało przeliczanie naszego harmonogramu, by dopasować go do nowej sytuacji - tłumaczył. Jednocześnie dodał, że w poniedziałek do godziny 14 zostało zaszczepionych 475 264 pacjentów.
Czytaj także
•16:47
- Jestem na skraju upadku - mówił w poniedziałek na Rynku w Rzeszowie Dominik Grabaż, właściciel lokalu Piwnica. Konfederacja zapowiedziała pomoc przedsiębiorcom, którzy będą otwierać swoje lokale mimo zakazu. - Będziemy starali się otworzyć nad nimi parasol ochronny - zapewniał Tomasz Buczek, pełnomocnik Ruchu Narodowego na Podkarpaciu. Pomoc zapowiedzieli też członkowie podkarpackiej Platformy Obywatelskiej.
•15:36
Uczniowie najmłodszych klas szkół podstawowych wrócili do nauki tradycyjnej. Na Podkarpaciu były takie placówki, gdzie frekwencja w pierwszym dniu wynosiła 100 procent, co o tej porze roku, w sezonie przeziębieniowo - grypowym, jest zaskakujące. Nauczyciele przyznają, że są szczęśliwi z powrotu do normalnej pracy, choć ta radość jest podszyta obawą przed koronawirusem.
Czytaj także
•14:48
Stolica Amazonii w Brazylii przypomina miasto duchów. Wszystko z powodu nowej odmiany koronawirusa, która bardzo szybko się rozprzestrzenia. Szpitale są zakorkowane, brakuje tlenu dla najciężej chorych.
Czytaj także
•14:05
Pomimo wysokiej skuteczności szczepionki przeciw COVID-19 nie uwolnią nas od maseczek. Do ich noszenia będziemy musieli przywyknąć na dobre, ponieważ w niektórych sytuacjach nie można liczyć na lepszą antywirusową ochronę. Dlaczego więc zasłanianie ust i nosa jest wciąż zalecane nawet osobom zaszczepionym?
Czytaj także
•13:01
Powstała Interaktywna Mapa Wolnego Biznesu na której możemy sprawdzić, które lokale są otwarte. - Uważam, że robią jak najbardziej słusznie. Wiele z tych zakazów jest nielogicznych- stwierdził na antenie Polskiego Radia Paweł Kukiz, przewodniczący ruchu Kukiz'15.
•12:02
Pomimo zamknięcia granic i obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa liczba cudzoziemców ubezpieczonych w ZUS w 2020 r. wzrosła. Wszystko przez obawy o zdrowie i chęć posiadania dostępu do opieki medycznej.
Czytaj także
•11:38
Wniosek do sanepidu o ukaranie uczestników sobotniej mszy świętej w Starachowicach złożyli członkowie lokalnego ruchu Unia Młodych. Jak sądzą podczas mszy nie były przestrzegane obecnie obowiązujące przepisy sanitarne i tym samym uczestnicy mszy byli narażeni na rozprzestrzenianie się koronawirusa - informuje Onet.pl
•10:35
Według najnowszych Ministerstwa Zdrowia ostatniej doby w Polsce przybyło 3 271 zakażeń, z tego 83 na Podkarpaciu. W kraju zmarło 52 osoby. 4 z nich w naszym regionie
Czytaj także
•10:15
W poniedziałek po przymusowej przerwie do podstawówek wróciły dzieci z klas I-III. Na zdjęciach uwiecznilismy ten moment przy rzeszowskiej SP nr 16. Zobaczcie zdjęcia:
Dzieci wesoło pobiegły do szkoły. Maluchy z klas I-III znów ...
•9:00
Prawie 45 proc. Polaków uważa, ze powrót dzieci do szkół to dobry pomysł. Przeciwnego zdania jest co trzeci ankietowany – wynika z sondażu SW Research dla rp.pl.
•8:07
Agencja Badań Medycznych we współpracy z Narodowym Instytutem Zdrowia Publicznego – PZH chce sprawdzić, ile osób przechorowało już w Polsce koronawirusa. Badanie ma wskazać m.in. ile osób przeszło COVID-19 bezobjawowo i nabyło odporność.
Czytaj także
•7:00
Dziś (poniedziałek) uczniowie z klas I do III szkół podstawowych wracają do szkół. Zadowolone są maluchy i ich rodzice, choć ci ostatni narzekają na niepewność, bo decyzja o powrocie do szkół obowiązuje tylko do 31 stycznia. Na razie nie wiadomo, co będzie później.
KORONAWIRUS NA PODKARPACIU, W POLSCE I NA ŚWIECIE - NAJNOWSZE INFORMACJE [NIEDZIELA, 17 STYCZNIA]
•20:30
Ruszyła Tarcza Finansowa 2.0 dzięki czemu mikro i małe firmy mogą otrzymać w sumie 20 mld zł. Od piątku wpływają pierwsze wnioski o wsparcie. Według premiera Mateusza Morawieckiego pierwsi przedsiębiorcy którzy złożyli prawidłowe wnioski, już w poniedziałek (18 stycznia) otrzymają przelew na pokrycie strat spowodowanych przez COVID-19.
Czytaj także
•20:01
Maleje prawdopodobieństwo, że w najbliższych tygodniach odetchniemy od obostrzeń i od pandemii. W Europie rośnie tempo rozprzestrzeniania się koronawirusa, coraz więcej krajów decyduje się więc na lockdown, lub stan do niego zbliżony
Czytaj także
•19:08
Nie tylko w Polsce właściciele branż gastronomicznych buntują się przeciwko restrykcjom wprowadzanym przez rząd. We Włoszech rozpoczęła się akcja w ramach której szefowie restauracji otwierają się mimo zakazu.
•18:00
Mocne słowa padły dziś z ust doktora Sergiusza Karżanowskiego, lekarza z Koszalina. Doktor zachęcał do szczepienia na COVID-19 i przekonywał, że ruchy antyszczepionkowe "robią niesamowitą krzywdę" Polakom.
Czytaj także
•16:34
Austriacki rząd zadecydował o przedłużeniu lockdownu do 7 grudnia. Powodem jest chęć zmniejszenia cały czas wysokiej liczby zakażeń COVID-19, a także pojawienie się nowych wariantów koronawirusa.
•15:30
Od poniedziałku Szpital Specjalistyczny w Jaśle nie będzie szczepił przeciw koronawirusowi pacjentów z "grupy 0". "Podyktowane jest to brakiem możliwości dostaw szczepionek" - tłumaczy kierownictwo lecznicy.
Czytaj także
•14:48
Rząd zapowiada kontrole. Będą kary dla firm za wznawianie działalności pomimo obowiązujących obostrzeń. Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego miał już wydać służbom rekomendację w tej sprawie - dowiedzieli się nieoficjalnie dziennikarze RMF FM.
•12:05
Mróz (ani oronawirus) nie odstraszył wiernych fanów giełdy samochodowej na Załężu. Poza sprzedawcami aut dziś na placu najwięcej było handlowców sprzedających narty, kaski, gogle itp., ale nie zabrakło też towaru dla poszukiwaczy "skarbów". Zobaczcie zdjęcia:
Mroźna giełda na Załężu. Samochody to nie wszystko. Istne cu...
•10:32
Według najnowszych Ministerstwa Zdrowia ostatniej doby w Polsce przybyło 6055 zakażeń, z tego 177 na Podkarpaciu. W kraju zmarło 142 osoby. 12 z nich w naszym regionie.
Czytaj także
•8:30
Koronawirus dusi naszą gospodarkę, chociaż wsparcie w ramach tarcz antykryzysowych sięga już olbrzymiej sumy. - Dobrze, że takie wsparcie jest, ale dla części firm zwłaszcza sektora usług ta pomoc jest symboliczna, bo one walczą o przetrwanie – uważa Artur Rozmus, prezes podkarpackiego Lewiatana.
KORONAWIRUS NA PODKARPACIU, W POLSCE I NA ŚWIECIE - NAJNOWSZE INFORMACJE [SOBOTA, 16 STYCZNIA]
•19:31
Do kampanii informacyjnej #SzczepimySię dołączył płk Witalis Skorupka ps. Orzeł. "Mam 98 lat. Mam dla kogo żyć. Ty również. Bądź bohaterem. Zaszczep się". Zobacz spot z jego udziałem.
Czytaj także
•18:03
Ta szczepionka „nie zmienia nam płci i nie powoduje niepłodności, ani nie uszkadza naszego genomu” - dementuje nieprawdziwe informacje doktor Jolanta Kluz-Zawadzka, podkarpacki konsultant ds. epidemiologii, specjalista chorób wewnętrznych i chorób zakaźnych, a także pierwsza na Podkarpaciu osoba zaszczepiona przeciw koronawirusowi w tzw. grupie zero.
•16:40
Jak poinformowała firma Pfizer - w najbliższym czasie znacząco zmniejszy dostawy szczepionki do krajów Unii Europejskiej, w tym do Polski. Informacja ta wywołała zaniepokojenie w państwach Unii Europejskiej.
Czytaj także
•13:07
Szef KPRM Michał Dworczyk w sobotę, 16.01.2021 r: do tej pory nie otrzymaliśmy zaktualizowanego harmonogramu dostaw szczepionki Pfizer. Jak dodał, system rejestracji działa bez przerw. Dostawy szczepionek nie są zagrożone.
Czytaj także
•10:30
Sobotni raport Ministerstwa Zdrowia to 7 412 nowych zakażeń koronawirusem w Polsce, z czego 194 przypadki dotyczą Podkarpacia. W kraju zmarło 369 osób, w regionie - 15.
Czytaj także
•10:07
Tak naprawdę nikt decyzji tej władzy nie rozumie, nie wiadomo nawet czy sama władza rozumie, co robi. Słyszymy najrozmaitsze deklaracje, które dzień później są zmieniane. Jeden minister mówi to, drugi mówi co innego. Czyli wygląda to tak, jakby nie było nawet przepływu informacji między poszczególnymi ministerstwami – mówi dr Paweł Grzesiowski, immunolog, ekspert w dziedzinie zdrowia publicznego.
•8:50
Schronisko Smaków Magda Gessler w Bukowinie Tatrzańskiej, restauracja, która chwali się, że jest jedynym lokalem na południu Polski należącym do Magdy Gessler, zapowiedziała otwarcie w sobotę (16 stycznia), o godz. 12. Słynna restauratorka twierdzi, że nic nie wiedziała o tej decyzji, a jej zdaniem otwieranie restauracji jest nieodpowiedzialne.
Czytaj także
KORONAWIRUS NA PODKARPACIU, W POLSCE I NA ŚWIECIE - NAJNOWSZE INFORMACJE [PIĄTEK, 15 STYCZNIA]
•20:00
Jakie konsekwencje grożą pracownikowi za brak zgody na szczepienie przeciw COVID-19? Czy w takiej sytuacji pracodawca może zwolnić pracownika, nie przedłużyć mu umowy lub nałożyć na niego karę porządkową? Poprosiliśmy o komentarz ekspertkę.
Czytaj także
•19:10
- Przedsiębiorcy z branż objętych tzw. tarczą branżową będą zwolnieni dodatkowo ze składek ZUS za grudzień, ale też za styczeń. To rozwiązanie może być przedłużone o ile stan pandemiczny wymagałby wydłużenia restrykcji - zapowiedział wicepremier Jarosław Gowin, minister rozwoju, pracy i technologii. Jednocześnie odniósł się to ewentualnego luzowania restrykcji. Jak tłumaczył "dziś za wcześnie przesądzać". - Decyzje o ewentualnym rozluźnieniu restrykcji podejmiemy nie wcześniej niż w przyszłym tygodniu- powiedział.
•18:16
W piątek ruszyła rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 dla osób powyżej 80. roku życia. Zainteresowanie przeszło najśmielsze oczekiwania. W punktach szczepień dosłownie urywały się telefony. Seniorzy dzwonili nie tylko, aby się zarejestrować, ale też zapytać o inne sprawy związane z przyjęciem szczepionki.
Czytaj także
•17:19
Obostrzenia wprowadzone na okres od 28 grudnia 2020 r. do 17 stycznia br. zostały przedłużone przez rząd do 31 stycznia. Hotele nie są dostępne dla turystów, a wyciągi narciarskie pozostają nieczynne. Czy mimo lockdownu Przemyślu otworzy się dla narciarzy?
Czytaj także
•16:44
- Firma Pfeizer zapowiedziała, że w najbliższym czasie znacząco zmniejszy dostawy szczepionki do krajów Unii Europejskiej, w tym do Polski - poinformował w piątek Michał Dworczyk, szef KPRM. Zmniejszenie dostaw ma być tymczasowe i pozwolić firmie na zwiększenie produkcji w przyszłości. Dworczyk dodał, że do czasu otrzymania informacji od firmy, Polska nie zmienia strategii szczepienia.
Czytaj także
•15:36
Rząd szykuje masową akcję kontrolowania i karania firm, które wbrew zakazom i obostrzeniom wznowią swoją działalność - podało RMF FM, powołując się na nieoficjalne ustalenia. Służby miały już dostać specjalne rekomendacje od Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.
•13:18
W chwili, gdy świat zmaga się z pandemią koronawirusa, na horyzoncie czai się wirus, który charakteryzuje się 75 proc. śmiertelnością. Czy będziemy mieć do czynienia z kolejnym globalnym zagrożeniem dla zdrowia? Wirus Nipah, bo o nim mowa, to wirus, którego naturalnymi żywicielami są zwierzęta - głównie nietoperze czy świnie. Występuje on od 20 lat w niewielkich ogniskach epidemicznych na terenie Azji. BBC podkreśla, że Nipah, podobnie jak SARS-Cov-2 ma potencjał pandemiczny.
Czytaj także
•12:10
Prezydent Tadeusz Ferenc trafił do Szpitala Miejskiego w Rzeszowie po otrzymaniu pozytywnego wyniku na koronawirusa. Po dwóch dniach pobytu w szpitalu czuje się dobrze. Pracownicy Urzędu Miasta Rzeszowa, którzy zostali wysłani na testy, mają negatywne wyniki.
•11:45
W piątek rozpoczęły się zapisy na szczepienia przeciwko koronawirusowi osób z rocznika 1941 i niższych. Tymczasem pojawiły się pierwsze problemy przy rejestracji. Jak przekonywał szef KPRM wynikają one z ogromnego zaingerowania szczepieniami.
Czytaj także
•10:51
Dziś w Polsce odnotowano 9795 nowych zakażeń koronawirusem, zmarło 386 osób. Na Podkarpaciu liczba zakażonych utrzymuje się na tym samym poziomie. Dzisiejszy raport mówi o 232 nowych zakażeniach oraz 17 zmarłych, u których stwierdzono COVID-19.
•8:11
Od dzisiaj (15 stycznia) seniorzy powyżej 80. roku życia mogą rejestrować się na szczepienia przeciw COVID-19, tydzień później - także osoby po 70. Inni dorośli mogą zgłosić chęć przystąpienia do programu szczepień. Kto i kiedy może się zarejestrować i jak punkty szczepień powinny umawiać pacjentów, aby nie marnować preparatów, mówi dr Tomasz Miłkowski, pełnomocnik ds. realizacji Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19.
Czytaj także
•7:05
55,8 proc. Polaków nie chce, aby po 18 stycznia rząd przedłużał lockdown. Przeciwnego zdania jest 30,9 proc. naszych rodaków. Tak wynika z ogólnopolskiego sondażu przeprowadzonego przez firmy badawcze UCE Research i Syno Poland.
KORONAWIRUS NA PODKARPACIU, W POLSCE I NA ŚWIECIE - NAJNOWSZE INFORMACJE [CZWARTEK, 14 STYCZNIA]
•20:36
Zaczęło się od głośnego góralskiego veta, które następnie echem odbiło się w całej Polsce. Dotarło też i na Podkarpacie, bo coraz więcej chętnych zamierza złamać narzucone przez rząd obostrzenia i otworzyć swoje biznesy stacjonarnie.
Czytaj także
•19:34
Już 15 stycznia poszerzy się grono firm uprawnionego do wsparcia z tarczy finansowej. Ministerstwo Pracy, Rozwoju i Technologii potwierdziło, że lista kodów PKD upoważniających do pomocy zostanie powiększona o siedem pozycji. Liczba branż objętych pomocą Polskiego Funduszu Rozwoju wzrośnie w ramach tarczy finansowej 2.0 z 38 do 45.
•18:25
Z powodu ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa tegoroczni maturzyści nie zatańczą poloneza na swoich studniówkach. Jednak dyrektorzy poznańskich liceów mają nadzieję, że po egzaminach maturalnych uda się zorganizować tzw. bale maturalne, na których absolwenci będą mogli bawić się bez stresu związanego ze zbliżającym się egzaminem dojrzałości.
Czytaj także
•17:12
Nie widać końca pandemii, twierdzi Światowa Organizacja Zdrowia i ostrzega, że ten rok może być gorszy od poprzedniego.
•16:04
W poniedziałek, 18 stycznia, dzieci z klas I-III wracają do szkół. Zajęcia będą wyglądały jednak zupełnie inaczej niż przed epidemią, a nawet inaczej niż jeszcze we wrześniu. Do szkół trafiły właśnie przygotowane przez ministerstwo edukacji wytyczne dotyczące organizacji zajęć, przyprowadzania i odprowadzania dzieci do szkół czy serwowania dzieciom obiadów. W większości szkół będzie konieczna zmiana planu lekcji.
Tak będą wyglądały szkoły od poniedziałku. Mnóstwo zmian
•15:01
Niepożądany odczyn poszczepienny (NOP) to niekorzystna reakcja organizmu na podanie szczepionki – od bólu w miejscu wkłucia, przez gorączkę i dreszcze, aż po szok anafilaktyczny. Sprawdź, jakie powikłania mogą wystąpić po szczepieniu na COVID-19, jak często występują, jakie objawy odnotowano w Polsce oraz jak wygląda kwestia rządowych rekompensat w przypadku ich wystąpienia.
Czytaj także
•14:08
Ponad 230 tysięcy pasażerów obsłużył w 2020 r. port lotniczy Rzeszów - Jasionka, który - podobnie jak wszystkie lotniska w Polsce i na całym świecie - dotkliwie odczuł skutki pandemii koronawirusa.
Czytaj także
•13:46
– Jeżeli sytuacja epidemiczna nie ulegnie pogorszeniu, np. nie da o sobie znać na dużą skalę nowa mutacja koronawirusa, to moim zdaniem od 1 lutego powinniśmy w 100 proc. otworzyć handel, czyli w praktyce galerie handlowe – zapowiedział wicepremier Jarosław Gowin w TOK FM. Dodał, że w przyszłym tygodniu zostanie zaprezentowana lista dodatkowych kodów działalności gospodarczej (PKD) objętych tak tarczą finansową.
Czytaj także
•12:09
Grzegorz Schabiński, znany restaurator z Jasła, rozpoczął dziś, 14 stycznia, budowę kapliczki na stoku narciarskim w Chyrowej. - To będzie taka prosta, bidniusia kapliczka, ale każdy będzie mógł wejść na teren stoku i pomodlić się przy niej. Wystarczy, że wpłaci cegiełkę na budowę kapliczki – mówi Schabiński.
•11:20
Przedstawiciele NFZ 26 grudnia ub.r. kontaktowali się m.in. z szefami placówek WUM w sprawie awaryjnego wykorzystania rozmrożonych szczepionek – wynika z informacji RMF FM. Już wówczas miał być poruszony temat szczepień osób spoza grupy 0.
Czytaj także
•10:30
Ostatnia doba to 9 436 nowych zakażeń w Polsce i 233 na Podkarpaciu. W kraju zmarło 381 osób, które miały koronawirusa, w regionie - 17. Tak wynika z najnowszych danych Ministerstwa Zdrowia.
Czytaj także
•8:51
Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa, trafił do szpitala. - Testy w środę potwierdziły u prezydenta zakażenie koronawirusem - mówi Artur Gernard z biura prasowego Urzędu Miasta Rzeszowa.
•8:20
Na rok więzienia został skazany 55-letni Adam K., który był zarażony wirusem COVID-19, a mimo to uciekł ze szpitala zakaźnego w Zgierzu, przez co spowodował zagrożenie dla życia i zdrowia wielu osób. To pierwszy taki wyrok w Polsce.
•7:52
Coraz więcej Polaków deklaruje chęć zaszczepienia się przeciwko Covid-19 – wynika z sondażu IBRiS dla „Rzeczpospolitej”. Jedną z przyczyn zmiany nastrojów rodaków jest zmęczenie panującymi obostrzeniami.
Czytaj także
•7:37
- Zmarnowaliśmy już 800 szczepionek, tempo jest tak ślimacze, że przeczy chęci osiągnięcia odporności populacyjnej - mówił w „Faktach po faktach” marszałek Senatu Tomasz Grodzki.
Czytaj także
•6:30
Przedsiębiorcy mają coraz bardziej dość obostrzeń spowodowanych pandemią Covid-19. Według najnowszych badań, bankructwa obawia się aż ponad jedna trzecia, właścicieli mikro i małych firm, ale także reprezentanci branż produkcyjnej i usługowej.
KORONAWIRUS NA PODKARPACIU, W POLSCE I NA ŚWIECIE - NAJNOWSZE INFORMACJE [ŚRODA, 13 STYCZNIA]
•19:15
Polacy odwołują się do sądów w sprawach kar za brak maseczek, złamanie kwarantanny lub zakazu zgromadzeń. Jak donosi polsatnews.pl, połowa rozpoznanych spraw zakończyła się pozytywnym wynikiem dla ukaranego.
Czytaj także
•18:01
Od 14 stycznia SPZOZ w Sanoku otwiera trzy oddziały. Od godz. 12 przyjęcia będą wznowione na oddział wewnętrzny, neurologiczny i kardiologiczny.
Czytaj także
•17:00
Nie przylecisz do USA bez testu na obecność koronawirusa. Jego wynik będzie trzeba będzie przedstawić trzy dni przed podróżą. Nowe przepisy wchodzą w życie 26 stycznia.
•16:06
Michał Dworczyk przedstawił w środę szczegółowy harmonogram szczepienia Polaków w pierwszym kwartale 2021 roku. Od 15 stycznia każdy dorosły Polak może zgłosić chęć bycia zaszczepionym. Nie oznacza to jednak, że od razu dostanie wyznaczony termin. W pierwszej kolejności szczepieni będą seniorzy powyżej 70. roku życia. - Polska może szczepić 3,7 mln osób miesięcznie, natomiast na podstawie umowy z UE otrzymujemy na razie tylko 1 mln szczepionek miesięcznie - powiedział Dworczyk.
Czytaj także
•15:00
Obostrzenia związane z epidemią koronawirusa mogą potrwać nawet do kwietnia. Takie zatrważające informacje pojawiły się po rozmowach przedsiębiorców z rządem. Zamrożenie gospodarki może więc trwać jeszcze wiele tygodni. I być wciąż przedłużane! Do kiedy będzie trwać narodowa kwarantanna? Zebraliśmy dla was aktualne informacje.
Czytaj także
•13:40
- Mamy dość liberalną politykę szczepień. Wolimy podać dawkę komuś spoza kolejki niż wyrzucić ją do kosza - mówi w rozmowie z Agencją Informacyjną Polska Press dr Boaz Lev, ekspert izraelskiego Ministerstwa Zdrowia.
Czytaj także
•12:27
- Przed nami widmo trzeciej fali epidemii - powtarza od kilku tygodni minister zdrowia Adam Niedzielski. Czy grozi nam trzecia fala? Kiedy możemy się jej spodziewać? Na to pytanie odpowiada profesor Krzysztof Simon, ordynator oddziału zakaźnego w szpitalu przy ul. Koszarowej. To pod jego okiem leczeni są pacjenci najciężej przechodzący zakażenie.
•12:12
We wtorek pierwsza grupa pracowników administracji i personelu medycznego Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Przemyślu zaszczepiła się przeciwko koronawirusowi.
Czytaj także
•11:36
Trwa ostatni tydzień ferii. Wciąż obowiązuje kwarantanna narodowa, a dzieci i młodzież szczególnie trudno doświadczają ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa. Co zrobić, aby chociaż trochę odpoczęły i "naładowały akumulatory" na przyszły semestr"? Rozmawiamy z Magdaleną Pilecką, psychologiem, psychoterapeutą rodzinnym i dziecięcym z „Dialog. Centrum Terapii Rodzin” w Rzeszowie.
Czytaj także
•11:04
Nawet do początku kwietnia może potrwać lockdown w Niemczech. Wszystko z powodu wykrytej w Wielkiej Brytanii nowej mutacji koronawirusa, która teraz błyskawicznie rozprzestrzenia się w Niemczech.
•10:30
Środa to 9 053 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem i 481 ofiar śmiertelnych. W województwie podkarpackim COVID-19 potwierdzono u 235 osób, zmarło 13 zakażonych pacjentów.
Czytaj także
•8:00
Dlaczego nauczyciele uczący w klasach 1-3 nie zostali zaszczepieni przed planowanym na 18 stycznia powrotem dzieci do szkół? To niewygodne dla rządu pytanie zadają nie tylko pedagodzy, ale i rodzice. Z drugiej strony jest i radość z końca zdalnej nauki. Rodzicom odpada ogromny problem z organizacją opieki w domu nad pociechami. Wszyscy widzą, jak dzieci łakną kontaktu z rówieśnikami i jak tęsknią za normalną szkołą.
Czytaj także
•7:30
„W związku z wypowiedziami ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, który podczas konferencji prasowej w dniu 11.01.2021 r. wyraził oczekiwanie mojej dymisji z funkcji rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, oświadczam, że nie ustąpię z zajmowanego stanowiska” – czytamy w oświadczeniu rektora WUM Zbigniewa Gacionga.
Czytaj także
KORONAWIRUS NA PODKARPACIU, W POLSCE I NA ŚWIECIE - NAJNOWSZE INFORMACJE [WTOREK, 12 STYCZNIA]
•21:00
Jak podał minister Michał Dworczyk, dzisiaj zostało szczepionych 300 tysięcy osób. Jutro także mają zostać ogłoszone instrukcję dla osób 80+, jak zapisać się na szczepienia.
•20:01
Agencja Badań Medycznych w odpowiedzi na zlecenie Ministra Zdrowia Adama Niedzielskiego sfinansowała badanie dotyczące zastosowania amantadyny w zapobieganiu rozwijaniu i leczeniu objawów Covid-19. Pierwszy o zastosowaniu tego leku, już prawie rok temu informował pulmunolog, lek. Włodzimierz Bodnar z Przemyśla.
Czytaj także
•19:05
W 2020 roku zmarło zdecydowanie więcej osób niż w latach poprzednich - aż 478 658 osób. Najwięcej – w województwach mazowieckim (68 305) oraz śląskim (60 105). Jednak w każdym polskim województwie ta liczba zwiększyła się.
•18:04
Od 10 tys. zł do nawet 100 tys. zł wyniesie możliwe odszkodowanie dla osób, u których zdiagnozowany zostanie niepożądany odczyn poszczepienny. Minister zdrowia zaprezentował szczegóły Funduszu Kompensacyjnego. Od 2022 roku będzie on obejmował wszystkie szczepienia, nie tylko przeciw koronawirusowi.
Czytaj także
•17:15
- To jest tragedia - mówi profesor Krzysztof Simon, ordynator oddziału zakaźnego w szpitalu przy ulicy Koszarowej we Wrocławiu. Starsi ludzie, którzy pod okiem Simona pokonali koronawirusa, nie mają dziś dokąd pójść. Rodziny nie chcą ich odebrać, a miejsc w domach pomocy społecznej nie ma. W szpitalu przy Koszarowej leży dziś już kilkoro takich staruszków.
•16:11
Kryzys dopada branżę lotniczą coraz mocniej. Przewoźnicy ograniczają liczbę połączeń. Aktualnie z podrzeszowskiego portu w Jasionce polecimy tylko z narodowym przewoźnikiem LOT - do Warszawy. W sobotę był ostatni przed przerwą lot Wizz Air do Holandii, Ryanair zawiesił loty na Wyspy, a Lufthansa w ogóle nie uruchomiła wstrzymanych już wcześniej połączeń.
Czytaj także
•15:09
- W optymistycznym scenariuszu mówimy o odporności na dwa lata. Z drugiej strony jest scenariusz według którego dokonuje się taka mutacja, która wychodzi poza zakres oddziaływania szczepienia i wtedy na takiej zasadzie jak z grypą, trzeba by było się szczepić co rok - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski w rozmowie z Radiem Plus.
Czytaj także
•12:32
Włoska gazeta ujawniła skandal związany ze szczepieniami przeciwko koronawirusowi. Nawet 100 tys. osób mogło dostać szczepionkę poza kolejką!
Czytaj także
•11:36
Zamknięte hotele, pensjonaty, wyciągi narciarskie, lodowiska, kina, teatry. Odwołane z powodu obostrzeń koronawirusowych półkolonie w Rzeszowskim Domu Kultury. Rodzice najmłodszych uczniów szkół podstawowych nie mają łatwo.
•11:21
Rząd zapowiedział wsparcie gmin położonych na terenach górskich kwotą miliarda złotych. Zdaniem przedsiębiorców z Góralskiego Veta, ta propozycja to "ochłapy". Zapowiadają oni wznowienie biznesów od 18 stycznia, mimo obostrzeń, które zostały przedłużone do końca miesiąca. - Ostatnimi branżami na liście do odmrażania są turystyka, hotelarstwo i gastronomia - stwierdził tymczasem wicepremier Jarosław Gowin w rozmowie z Business Insider.
Czytaj także
•10:30
Kolejny dzień z niewielką liczbą nowych zakażeń. Jak informuje Ministerstwo Zdrowia ostatniej doby koronawirusa potwierdzono u 5 569 osób w Polsce i 108 na Podkarpaciu. Dane dotyczące przypadków śmiertelnych to odpowiednio 326 i 24.
Czytaj także
•8:25
Zdaniem większości Polaków w pierwszej kolejności szczepionkę na koronawirusa powinni przyjąć lekarze i personel medyczny, nauczyciele oraz seniorzy – wynika z sondażu United Surveys dla RMF FM i „Dziennika Gazety Prawnej”.
•7:53
- Oczekuję twardych przeprosin ze strony rektora WUM i oczekuję, żeby rząd nie zajmował się szczepieniem kilkudziesięciu celebrytów, tylko szczepieniem Polaków - mówił w programie w "Gości Wydarzeń" Grzegorze Schetyna, poseł i były przewodniczący Platformy Obywatelskiej.
Czytaj także
•7:10
Pandemia nadal nęka Europę. Nie pomagają kolejne restrykcje, Irlandia stała liderem, jeśli chodzi o wskaźniki zakażeń koronawirusem.
Czytaj także
KORONAWIRUS NA PODKARPACIU, W POLSCE I NA ŚWIECIE - NAJNOWSZE INFORMACJE [PONIEDZIAŁEK, 11 STYCZNIA]
•19:41
Narodowy program szczepień przeciwko COVID-19, który ruszył w Polsce 27 grudnia, odsłonił braki i niedomagania systemu. Najbardziej sfrustrowani są medycy. Pół miliona z nich wciąż jest niezaszczepiona. Tymczasem niektóre szpitale chcą już realizować szczepienia dla seniorów.
•17:20
Rząd podjął decyzję o przedłużeniu okresu obowiązywania obostrzeń w Polsce. Jedyną zmianą będzie powrót uczniów klas I-III szkół podstawowych do nauczania stacjonarnego. Minister zdrowia poinformował też o wynikach kontroli w WUM i o nałożeniu kary w wysokości blisko 350 tys. zł.
Czytaj także
•15:25
Dziś rozpoczęły się testy przesiewowe na obecność SARS-Cov-2 dla nauczycieli klas I-III szkół podstawowych, nauczycieli szkół specjalnych i pracowników obsługi administracyjnej szkół. Badania są dobrowolne i potrwają do 15 stycznia 2021 roku. Na Podkarpaciu zdecydowało się prawie 10 tysięcy osób. Ile zostało przebadanych?
•14:17
Eksperyment naukowy - tak akcję szczepień przeciwko koronawirusowi postrzegają członkowie Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Wiedzy o Szczepieniach STOP NOP z Justyną Sochą na czele. W poniedziałek, 11 stycznia, jego przedstawiciele złożyli w urzędzie miasta petycję dotyczącą zakazu "segregacji sanitarnej".
Czytaj także
•13:09
Chodzi o osiągnięcie tzw. odporności grupowej. Jest ona warunkiem zwalczenia pandemii. Ale ile osób powinno być w danej populacji zaszczepionych, żeby tak się stało? Czy Polacy w ogóle są skłonni szczepić się przeciw COVIDOWI-19. Czy osiągną konieczny próg wyszczepialności? Kiedy to może nastąpić?
•10:30
Poniedziałkowe dane z Ministerstwa Zdrowia to 4 622 zakażeń w Polsce i 159 na Podkarpaciu. W całym kraju zmarło 75 osób, które miały koronawirusa, w województwie podkarpackim - 3.
Czytaj także
•9:15
Papież Franciszek w telewizyjnym wywiadzie oświadczył, że zaszczepi się przeciw Covid-19 i prosi ludzi, by zrobili tak samo.
Czytaj także
•8:35
Dr Jolanta Kluz-Zawadzka, podkarpacki konsultant ds. epidemiologii, specjalista chorób wewnętrznych i chorób zakaźnych, a także specjalista ds. epidemiologii, 27 grudnia, jako pierwsza na Podkarpaciu przyjęła pierwszą dawkę szczepionki przeciw Covid-19. Czy szczepionka jest bezpieczna i skuteczna? Na te pytania i wiele innych pytań odpowiedziała w udzielonym dziennikarce Nowin wywiadzie.
•8:27
Lawinowo wzrasta liczba osób chętnych do szczepień na koronawirusa - wynika z sondażu United Surveys dla RMF FM i „Dziennika Gazety Prawnej”. W porównaniu z badaniem z listopada, liczba chętnych wzrosła o 25 pkt proc.
Czytaj także
•6:30
Po prawie 9 latach opuszczam Osadę Słowiańską w Stobiernej - taką wiadomością zszokował Piotr "Ziemowit" Kamiński, szef Stowarzyszenia Słowian Doliny Wisłoki - Palana Gera. Powód? Problemy finansowe z powodu epidemii, ale i rozczarowanie ze współpracy z gminą.