Koronawirus. Fizjoterapeuci planowali strajk, dziś mówią: „Panie ministrze Szumowski, jesteśmy z panem”

Ewa Andruszkiewicz
Ewa Andruszkiewicz
Fizjoterapeuci zapewniają, że ze swoich postulatów nie rezygnują i że będą o nie walczyć aż do skutku, ale przyznają równocześnie, że czas epidemii nie jest odpowiednim czasem na walkę z Ministerstwem Zdrowia.
Fizjoterapeuci zapewniają, że ze swoich postulatów nie rezygnują i że będą o nie walczyć aż do skutku, ale przyznają równocześnie, że czas epidemii nie jest odpowiednim czasem na walkę z Ministerstwem Zdrowia. 123rf
Ich walkę o godne płace i lepsze warunki pracy obserwowaliśmy i relacjonowaliśmy na naszych łamach nieprzerwanie od maja zeszłego roku. Wraz z początkiem wiosny miały ruszyć kolejne akcje protestacyjne, nie wykluczano nawet głodówki. Dziś fizjoterapeuci mówią jednak: „Panie ministrze Szumowski, jesteśmy z panem”.

„Na czas trudny musimy być razem. Nawet z tymi, z którymi czasem się spieramy. W takich czasach przywódca i sztab jest tylko jeden. Panie ministrze Szumowski, czekamy na dyspozycje od Pana, jesteśmy z Panem!” - plakat o takiej treści pojawił się w ostatnim czasie na facebookowym profilu Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Fizjoterapii.

Z jego treści wynika, że planowane na marzec i kwiecień kolejne działania protestacyjne, w tym m.in. masowe absencje chorobowe, głodówka, a nawet organizacja „białego miasteczka” w centrum Warszawy, zostaną przesunięte w czasie.

Przypomnijmy, że swój protest fizjoterapeuci rozpoczęli na początku maja zeszłego roku, biorąc masowo udział w akcji oddawania krwi. Później był strajk włoski, a na końcu – głodówka.

Protest został zawieszony po kilku tygodniach, po zapewnieniach Ministerstwa Zdrowia, że placówki, zatrudniające fizjoterapeutów, dostały od NFZ środki, które powinny wystarczyć na podwyżki. Zdaniem medyków, tak się jednak nie stało, stąd podjęta 23 września decyzja o wznowieniu protestu.

Wśród głównych postulatów protestujących wymienić należy: godną płacę, bezpłatne szkolenia, adekwatną wycenę świadczeń, a także łatwiejszy dostęp pacjenta do fizjoterapii i badań laboratoryjnych.

W rozmowie z nami fizjoterapeuci zapewniają, że ze swoich postulatów nie rezygnują i że będą o nie walczyć aż do skutku, ale przyznają równocześnie, że czas epidemii nie jest odpowiednim czasem na walkę z Ministerstwem Zdrowia.

Nasze postulaty są aktualne i ich nie odpuścimy. Ale w zaistniałej sytuacji można powiedzieć tylko jedno: wszystkie ręce na pokład – mówi krótko dr Tomasz Dybek, szef Zarządu Krajowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Fizjoterapii.

Fizjoterapeuci pomagają odzyskać kondycję fizyczną osobom wymagającym rekonwalescencji. Trafiają do nich sportowcy z urazami, seniorzy oraz ofiary wypadków samochodowych. Praca fizjoterapeuty jest ciężka i wymaga dużej dyspozycyjności. Czy mimo wszystko warto zostać fizjoterapeutą?Zarobki fizjoterapeutów są zaskakująco niskie. Tylko w nielicznych województwach uwzględnionych w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń przewyższają one 3000 złotych. Zobacz, ile zarabiają fizjoterapeuci w największych województwach i gdzie najbardziej się opłaca szukać pracy w zawodzie.Zdecydowanie mekką fizjoterapeutów jest Warszawa. Mieszkańcy tego miasta mogą liczyć na zarobki powyżej 3000 zł, ale płace na podobnym poziomie oferują także pracodawcy z innych części Polski - wynika z Raportu płacowego Strefy Biznesu przygotowanego w oparciu o Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń przeprowadzone przez Sedlak & Sedlak w 2018 roku. Co ciekawe, pod względem województw przyjaznych dla fizjoterapeutów króluje woj. kujawsko-pomorskie. Najgorsze perspektywy zarobków fizjoterapeuci mają w woj. podkarpackim. Porównaliśmy zarobki fizjoterapeutów w różnych częściach kraju.

Ile zarabia fizjoterapeuta? Porównaj zarobki w różnych miast...

Niedobory personelu, drastyczne oszczędności i coraz większa biurokracja powodują też, że SOR-y nie są w pełni bezpieczne ani dla pacjentów ani dla medycznego personelu.O jakich problemach mówią pacjenci i co dzieje się na pomorskich SOR-ach? KLIKNIJ W GALERIĘ I CZYTAJ >>>

Jak działają SOR-y na Pomorzu? Wielki raport na temat stanu ...

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl