Koronawirus: Czechy poradziły sobie z epidemią. Znoszą ostatnie ograniczenia

Kazimierz Sikorski
Kazimierz Sikorski
pixabay
Sposobem na pokonanie koronawirusa były w Czechach testy, obowiązek noszenia maseczek i inteligentna kwarantanna.

Czechy są na ostatnie prostej w znoszeniu ograniczeń spowodowanych epidemią koronawirusa. Gastronomia, turystyka i firmy taksówkowe mogą już działać normalnie. Nadal jednak w niektórych sytuacjach, na przykład w lokalach gastronomicznych, trzeba nosić maseczki ochronne.

Restauratorzy i hotelarze kuszą klientów zniżkami, ruch na razie jednak niewielki, brakuje bowiem zagranicznych turystów.

Propozycja otwarcia granic z Polską na razie nie spotkała się z pozytywną odpowiedzią Warszawy.

Za to obywatele Czech i Słowacji mogą już przekroczyć granice na dwie doby bez konieczności poddawania się testom na obecność koronawirusa i bez przechodzenia kwarantanny. Zapowiedziano otworzenie we wtorek wszystkich przejść granicznych z Niemcami i Austrią.

Można już korzystać z basenów, Warunkiem jest tylko zachowanie odpowiedniego dystansu między pływającymi.

Jeśli chodzi o szkoły podstawowe, to wznowienie zajęć zależy od dyrektorów placówek. Jeśli się na to zdecydują, dzieci muszą utrzymywać odpowiedni dystans od siebie, w klasach może być tylko połowa uczniów. Ale na lekcjach nie trzeba nosić maseczek. Można już zwiedzać czeskie pałace i zamki. 

Wielu stawia Czechy jako wzór postępowania w walce z epidemię. Jaka jest tajemnica naszych południowych sąsiadów? W skrócie polega na tym, że postawili oni na testy, obowiązek noszenia maseczek, potem dodano do tego inteligentną kwarantannę.

Kiedy liczba zakażeń i ofiar zaczęła wyraźnie spadać, natychmiast zaczęto odmrażać gospodarkę. Najpierw otwierano małe sklepy, potem pozwolono wznowić naukę w szkołach wyższych, zezwolono na sport i rekreację w niewielkim wymiarze, by epidemia nie rozprzestrzeniała się.

EPIDEMIA KORONAWIRUSA MINUTA PO MINUCIE. RELACJE NA ŻYWO:

Korzystając z doświadczeń Korei Południowej i Izraela, Czesi zaczęli stosować testy tzw. inteligentnej kwarantanny. Polega to na lokalizacji i izolacji zakażonych koronawirusem, a używano do tego celu informacje od operatorów telefonii komórkowych i banków.

Podstawą systemu jest mapowanie przemieszczania się zakażonego człowieka z ostatnich pięciu dni, bazując na informacjach z jego telefonu komórkowego i karty płatniczej.

Za zgodą zakażonego, informacje trafiały tylko do specjalnych służb sporządzających precyzyjną mapy ruchów pacjenta.

Dzięki uzyskaniu tych informacji można było dokładnie ustalić, z kim zakażona osoba się kontaktowała w ostatnich dniach.

Ludzie, z którymi zakażony się kontaktował byli obejmowani krótkotrwałą kwarantanną.
Następnie popierano od nich próbki i od wyniku zależało, czy taką osobę poddawano długotrwałej kwarantannie, czy w przypadku wyniku negatywnego, mogli oni normalnie żyć i pracować bez przeszkód.

Testami objęto najpierw województwo południowomorawskie, potem stopniowo rozszerzano je na kolejne regiony Czech. Uniknięto przez to obejmowaniem kwarantanną całego kraju, co, jak pokazują przykłady innych krajów, paraliżowało życie i
zamrażało gospodarkę.

Szacuje się, że system inteligentnej kwarantanny ustala mniej więcej dwie trzecie kontaktów zakażonego koronawirusem.

CZYTAJ WIĘCEJ O SZCZEPIONCE I LECZENIU KORONAWIRUSA:

Z powodzeniem działa też instalowana dobrowolnie przez użytkowników komórek aplikacja „e Maseczka”, dostępna tylko dla telefonów z systemem Android. Działa dzięki bluetooth i odnotowuje telefony z tymi aplikacjami, które były blisko.

Nie wiadomo, kiedy czeskie władze ogłoszą oficjalne zakończenie walki z epidemią. W Pradze mówi się, że nastąpi to niebawem. Tym samym nasi południowi sąsiedzi dołączą do nielicznej na razie grupy państw naszego kontynentu wolnych od zarazy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl