Korea Południowa: wybory wygrała rządząca partia, bo dobrze radziła sobie z pandemią koronawirusa

Kazimierz Sikorski
Kazimierz Sikorski
AP/Associated Press/East News
Epidemia koronawirusa nie odwołała wyborów parlamentarnych w Korei Południowej. A wygrali je rządzący, bo potrafili zdusić pandemię.

Partia prezydenta Korei Południowej Moon Jae-in odniosła zdecydowane zwycięstwo w wyborach parlamentarnych. O poparciu wyborców zdecydowały działania rządu w walce z pandemią koronawirusa.

Korea Południowa jest jednym z pierwszych krajów, które przeprowadziły wybory od początku pandemii.

ZOBACZ TEŻ INNE INFORMACJE O EPIDEMII KORONAWIRUSA SARS-CoV-2:

Podczas głosowania wprowadzono zaostrzone środki bezpieczeństwa, zadbano m. in. o to, by głosujący zachowali odpowiednią odległość od siebie.

Partia Demokratyczna prezydenta Moon Jae-ina. odniosła zdecydowane zwycięstwo, zdobywając 163 miejsca w 300-osobowym Zgromadzeniu Narodowym. Łącznie z koalicjantem może liczyć na 180 mandatów.

Perspektywy partii Moon Jae-ina nie wyglądały dobrze jeszcze w styczniu tego roku. Gospodarka zwolniła, rozmowy z Koreą Północną utknęły w martwym punkcie, a media donosiły przede wszystkim o skandalach politycznych.

Ale krajowi udało się zwalczyć epidemię koronawirusa za pomocą agresywnych metod wychwytywania zakażonych oraz prowadzenia szerokiej akcji testów na obecność koronaiwrusa.

Spowodowało to zmniejszenie liczby dziennych zakażeń ze szczytowego poziomu 900 pod koniec lutego do mniej niż 30 obecnie. Liczba śmiertelnych ofiar epidemii wynosi w tym kraju tylko 225.

EPIDEMIA KORONAWIRUSA MINUTA PO MINUCIE. RELACJE NA ŻYWO:

Nic dziwnego, że ten element stanowił główny punkt kampanii wyborczej Partii Demokratycznej.

Doprowadziło to do tego, że partia prezydenta zdobył przeważającą większość w parlamencie, jakiej ten kraj nie widział od czasu pierwszych demokratycznych wyborów w 1987 roku.

Aby oddać głos, wyborcy musieli najpierw przemyć ręce środkiem dezynfekującym, musieli nosić maseczki na twarzy oraz plastikowe rękawice i stać co najmniej metr od siebie. Wreszcie mierzono im temperaturę.

Każdy z temperaturą powyżej 37,5 stopnia Celsjusza musiał oddać swój głos w oddzielnej kabinie, która była dezynfekowana po każdym głosowaniu.

Jedna z głosujących, młoda kobieta, powiedziała korespondentce BBC w Seulu: Myślałem najpierw, że wybory powinny zostać przełożone, ponieważ ludzie nie przyjdą do urn. Ale teraz, kiedy tu jestem i widzę tylu ludzi, nie martwię się.

W Korei Południowej jest obecnie ok. 60 tysięcy osób poddawanych kwarantannie z powodu wirusa.

Mimo to ogólna frekwencja wyniosła ponad 66 proc., i była najwyższa od 18 lat. Stało się tak dzięki temu, że po raz pierwszy 18-latkom pozwolono głosować.

Około 26 procent wyborców oddało swój głos wcześniej, drogą pocztą lub głosując w piątek i sobotę w lokalach wyborczych utworzonych w miejscach kwarantanny.

Ludzie, którzy mieli koronawirusa, mogli głosować tylko w określonych godzinach i w specjalnie wyznaczonych lokalach wyborczych, do których byli dowożeni. Nie mogli oni korzystać z transportu publicznego i mogli chodzić lub jeździć swoim samochodem do lokalu wyborczego.

ZOBACZ TEŻ:

- Wszyscy zdawali sobie sprawę z powagi sytuacji i wykazywali ogromną dojrzałość – mówił BBC burmistrz dystryktu Seong w Yongsan, Sung Jang-hyun.

Korea Południowa przez krótki czas była drugim pod względem ilości zakażonych siedliskiem koornawirusa. Dzięki działaniom, polegającym między innymi na szeroko zakrojonych testach, dokładnym wychwytywaniu kontaktów zakażonego koronawirusem oraz zachowania odpowiedniego dystansu od siebie, epidemię panowano.

Korea Południowa nigdy nie przełożyła wyborów, w tym wyborów prezydenckich w 1952 roku, które odbyły się pomimo, że kraj był w trakcie wojny.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl