Korea Północna zapowiedziała likwidację poligonu testów nuklearnych

Kazimierz Sikorski AIP
AFP/EAST NEWS
Korea Północna ujawniła, że zniszczy miejsce, w którym dokonywano prób jądrowych na prawie trzy tygodnie przed historycznym szczytem amerykańsko-północnokoreańskim.

Prace mają się rozpocząć 23 maja i mają się temu, za zgodą Pjongjangu, przyglądać dziennikarze zachodnich mediów.
Technicznie ma to wyglądać tak, że używane do testów tunele zostaną wysadzone w powietrze, wejścia do nich będą zablokowane, znikną okalające je urządzenia pomiarowe.

Na niecodzienną uroczystość mają być zaproszeni dziennikarze między innymi ze Stanów Zjednoczonych i Korei Południowej.
Demontaż odbędzie się w Pukyung, a cały rejon Pumyeong, które jest miejscem testów też będzie zamknięte.

To wszystko stanie się na niecałe trzy tygodnie przed spotkaniem Donalda Trumpa z Kim Dzong Unem, które zaplanowano na 12 czerwca w Singapurze.

Jak podają zachodnie źródła niedawny, piąty test nuklearny dokonany w Pjongjangu pod górą Mantap miał doprowadzić do jej rozdarcia. Miały się też w wyniku zawalenia wielu korytarzy pojawić „kominy”, którymi radioaktywne substancje uchodziły do atmosfery. Amerykański wywiad zarejestrował wydobywanie kabli z tego poligonu atomowego.

Zachodnie media wyjaśniają tez, dlaczego na miejsce spotkania przywódców USA i Korei Północnej wybrano właśnie Singapur. Wynika to przede wszystkim z faktu, iż kraj ten nie leży w zbyt dużej odległości od Pjongjangu, a długich podróży nie znosi północnokoreański dyktator. Poza tym Singapur uchodzi za kraj politycznie neutralny.

Co do wspomnianego demontażu urządzeń na poligonie jądrowym, to eksperci twierdzą, że nie uda się tego załatwić szybko. Będzie to proces, który trwać będzie latami, na dodatek pochłonie setki milionów dolarów.

- Jeśli do demontażu dojdzie, byłby to największa denuklearyzacja i rozbrojenie w naszych dziejach – twierdzi Olli Heinonen, ekspert od kontroli broni z Fundacji dla Obrony i Demokracji.

John Bolton, doradca amerykańskiego prezydenta do spraw bezpieczeństwa narodowego już wcześniej mówił, że przykładem powinno być demontaż libijskiego arsenału nuklearnego z roku 2003. Przypomina się jednak, że libijski program nie był tak zaawansowany jak ten w Korei Północnej.

POLECAMY:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na i.pl Portal i.pl