Korea Północna wykonała test rakiety balistycznej. Kim Dzong Un straszy „wrogów”

OPRAC.:
Adam Kielar
Adam Kielar
Wideo
od 16 lat
Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un zagroził „bardziej ofensywnymi działaniami”, aby odeprzeć „groźby militarne wrogów” – podała we wtorek północnokoreańska państwowa agencja prasowa KCNA. Prezydent Korei Południowej Jun Suk Jeol ostrzegł w odpowiedzi, że prowokacyjne działania sprowadzą na Koreę Północną „większy ból”.
Korea Północna przeprowadziła kolejny test rakiety balistycznej.
Korea Północna przeprowadziła kolejny test rakiety balistycznej. Fot. PAP/EPA/KCNA

Korea Północna przeprowadziła test rakiety balistycznej

Władze Korei Północnejj oficjalnie potwierdziły we wtorek, że poprzedniego dnia przeprowadzono test międzykontynentalnego pocisku balistycznego Hwasong-18 na paliwo stałe, a Kim Dzong Un powiedział, że wystrzelenie rakiety pokazało, jakie działania zostaną wszczęte, „gdy Waszyngton podejmie złą decyzję”.

Cytowany przez agencję KCNA Kim podkreślił, że „nigdy nie należy lekceważyć lekkomyślnych i nieodpowiedzialnych gróźb militarnych wrogów (…) i trzeba zdecydowanie przeciwdziałać im poprzez bardziej ofensywne działania, przyjmując bardziej ewolucyjną i groźną postawę, gdy wrogowie nadal dokonują złego wyboru”.

Oświadczenie prezydenta Korei Południowej

Prezydent Korei Południowej Jun Suk Jeol powiedział we wtorek, że Pjongjang przekona się, że jego prowokacje przynoszą tylko „większy ból”.

- Silny sojusz Korei Południowej i Stanów Zjednoczonych oparty na broni nuklearnej staje się rzeczywistością

– oświadczył prezydent, zapewniając obywateli, że rząd będzie pracował nad zapewnieniem im życia bez obaw wynikających z zagrożenia nuklearnego ze strony Korei Północnej.

W ocenie południowokoreańskiej agencji prasowej Yonhap reżim w Pjongjangu „jasno dał do zrozumienia”, że ostatnie próby rakiet międzykontynentalnych były pokazem siły przeciwko wzmożonym działaniom Seulu i Waszyngtonu, aby rozwinąć strategię nuklearną przeciwko groźbom Pjongjangu.

- USA i wojskowi gangsterzy z Republiki Korei zorganizowali w Waszyngtonie konfabulację na temat wojny nuklearnej zwaną drugim spotkaniem "grupy konsultacyjnej ds. zagrożeń nuklearnych" i otwarcie ujawnili zamiar przeprowadzenia wspólnych ćwiczeń na dużą skalę w symulowanych warunkach rzeczywistej wojny "nuklearnego uderzenia odwetowego" na KRLD, czyli Koreańską Republikę Ludowo-Demokratyczną

– podała KCNA.

Test rakiety balistycznej

Agencja twierdzi, że pocisk Hwasong-18, wystrzelony w poniedziałek pod dużym kątem, przeleciał 1002,3 km w czasie 4415 sekund osiągając maksymalną wysokość 6518,2 km, po czym „precyzyjnie" uderzył w Morze Japońskie, co wzbudziło u Kima "wielką satysfakcję".

Była to piąta próba rakietowa Korei Północnej w 2023 roku. To największa liczba odnotowana w ciągu jednego roku oraz trzecia próba wystrzelenia rakiety Hwasong-18 na paliwo stałe.

Eksperci twierdzą, że pocisk jest w stanie przelecieć ponad 15 tys. km, co oznacza, że może uderzyć w dowolną część kontynentalnych Stanów Zjednoczonych, gdyby został wystrzelony po normalnej trajektorii.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

jg

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl