Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kopalnia Makoszowy tylko do końca roku. Nie będzie dłużej dopłat

Kamila Rożnowska
Na początku września pod kopalnią Makoszowy odbył się pokojowy wiec poparcia dla tego zakładu
Na początku września pod kopalnią Makoszowy odbył się pokojowy wiec poparcia dla tego zakładu arc/Maciej Gapiński
Nie do 2018 r., ale tylko przez półtora miesiąca kopalnia Makoszowy ma zagwarantowane dopłaty. Górnicy „przywitają” prezydenta Dudę? Na razie z powodów formalnych nie ma zgody na pikietę.

„Pomoc dla KWK Makoszowy będzie udzielana zgodnie z zaakceptowanym przez Komisję Europejską programem tylko do końca 2016 r.” - taka informacja pojawiła się na stronie internetowej Ministerstwa Energii niedługo po tym, jak KE przekazała wiadomość o zatwierdzeniu programu pomocowego dla górnictwa. Polska do końca 2018 roku będzie mogła wydać niemal 8 mld zł na zamykanie kopalń. Chodzi o łagodzenie skutków społecznych (finansowanie pakietów osłonowych dla górników) i środowiskowych (naprawianie szkód, rekultywacja) oraz likwidację infrastruktury kopalnianej.

Jak się jednak okazuje, jeden z punktów przedstawionego programu zakłada wstrzymanie dopłat do strat produkcyjnych zabrzańskiej kopalni Makoszo-wy z końcem tego roku, a więc za niecałe półtora miesiąca. A to właśnie dzięki temu dofinansowaniu, które kopalnia otrzymuje od momentu przekazania do Spółki Restrukturyzacji Kopalń (czyli od maja 2015 roku), mogła dalej pracować. Zgodnie z obietnicami składanymi przez kolejne ekipy rządowe, miała tam oczekiwać na wykupienie przez nowego inwestora. Ten do tej pory się nie znalazł. Widmo całkowitego wygaszenia staje się więc coraz bardziej realne.

Witold Jajszczok, rzecznik prasowy SRK, mówił wczoraj w rozmowie z DZ, że do spółki nie wpłynęły jeszcze żadne inne oficjalne informacje od właściciela Makoszów (Skarbu Państwa), ponad te ogólnodostępne na stronie ministerialnej. Poprosiliśmy również ME o komentarz w tej sprawie, ale nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Dla niektórych wiadomość o tym, że dopłaty dla Makoszów skończą się za półtora miesiąca, mogła być sporym zaskoczeniem. Tym bardziej że jeszcze do niedawna mówiło się, że zabrzański zakład pracy dofinansowania do strat produkcyjnych może otrzymywać do września 2018 roku, bo do końca 2018 roku państwa członkowskie UE mogą dotować likwidowane kopalnie. Nieoficjalnie wiadomo jednak, że informacje o rozpoczęciu wygaszania Makoszów nabierały na sile w ostatnich kilku tygodniach.

- Jesteśmy niesamowicie zbulwersowani tą informacją - mówi Jerzy Hubka, wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Górników z kopalni Makoszowy. - Z taką decyzją absolutnie się nie zgadzamy. Gdyby miało do tego dojść (do likwidacji - przyp. red.), to zaostrzymy, i to drastycznie zaostrzymy, obronę naszej kopalni - zapowiada związkowiec.

Górnicy chcieli zorganizować pikiety podczas środowej wizyty prezydenta RP Andrzeja Dudy w Zabrzu (złożenie kwiatów pod pomnikiem Poległych Powstańców Śląskich oraz spotkanie z mieszkańcami w hali MOSiR). Chcieli, bowiem jak na razie zgody nie otrzymali.
Artur Nowakowski, naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności UM w Zabrzu, tłumaczy, że jest to odmowa z powodów formalnych. Zgłoszenia pikiety dokonano - w opinii urzędników - za późno, a poza tym już wcześniej zostało zgłoszone inne zgromadzenie pod halą. Co pozostaje górnikom? Mogą wziąć udział - jak pozostali mieszkańcy Zabrza - w spotkaniu z prezydentem Dudą w hali MOSiR. Niemniej chcą spróbować odwołać się od decyzji urzędników.

Dodajmy, że wczoraj odbyło się również kolejne spotkanie zespołu audytorskiego, który ponownie ma przeanalizować sytuację kopalni Makoszowy. W jego skład wchodzą m.in. śląscy parlamentarzyści, eksperci górniczy oraz strona społeczna. Związkowcy poprosili na nim o czas, aby móc przedstawić bardziej doprecyzowany biznesplan dla kopalni. Przypomnijmy, że jeden z wariantów zakłada powołanie spółdzielni z inwestorem strategicznym na czele. Wniosek o jej zarejestrowanie został już złożony, ma się ona nazywać „Gwarectwo Makoszowy”.

Związkowcy podczas kolejnego spotkania chcą przedstawić różne scenariusze funkcjonowania kopalni. Wśród nich miałaby się znaleźć m.in. możliwość brykietowania węgla, stworzenia centrum chemicznej przeróbki węgla, wykorzystania źródeł geotermicznych kopalni czy - to bardziej futurystyczny z planowanych pomysłów - zbudowania elektrowni szczytowo-pompowej.

To już koniec Makoszów?

Kopalnia Makoszowy do końca tego roku wykorzysta ok. 265 mln zł pomocy publicznej. Zgodnie z unijnym prawem, gdyby znalazł się inwestor chcący ją przejąć, musiałby zwrócić pełną kwotę udzielonej dotacji. Inwestor do tej pory się nie znalazł.

Kopalnia Makoszowy od dawna znajduje się w trudnej sytuacji i poszukiwany był dla niej inwestor, który mógłby ją wykupić. W październiku zeszłego roku został np. podpisany list intencyjny pomiędzy SRK a spółką energetyczną PGE, jednak do transakcji nie doszło, a PGE od 1 maja tego roku jest jednym z udziałowców w Polskiej Grupie Górniczej (nowej Kompanii Węglowej). W stronę Makoszów z zainteresowaniem spoglądało również australijskie konsorcjum Balamara, ale i w tym przypadku umowa nie została podpisana. Na początku września został w końcu ogłoszony przetarg. Zgłosił się do niego tylko jeden oferent - spółka KWK Siersza. Wniosek spełniał wszystkie wymogi formalne i strony postępowania spotkały się na pierwszej turze negocjacji. Na tym jednak rozmowy się skończyły. Spółka Restrukturyzacji Kopalń podjęła decyzję o odstąpieniu od negocjacji, bowiem zdaniem komisji konkursowej, oferent nie dawał należytej gwarancji, że stać go m.in. na zakup kopalni i zwrot pomocy publicznej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera