Kontrowersyjny pomysł włoskiego rządu dotyczący Romów. Najpierw ich spisać, potem wielu ... wydalić!

Kazimierz Sikorski AIP
AFP/EAST NEWS
Populistyczny włoski rząd realizuje obiecaną w kampanii wyborczej twardą politykę wobec imigrantów. Zaczęto od odmowy zacumowania statku Aquarius należącego do organizacji Lekarze Bez Granic i SOS Mediterranee z 629 migrantami na pokładzie, teraz rząd idzie jeszcze dalej.

Minister spraw wewnętrznych Matteo Salvini wzywa do wprowadzenia „słów w czyny”, za czym kryje się zapowiedź wydalenia z kraju wielu tysięcy Romów, co przywołuje reminiscencje z czasów, gdy Włochami rządzili faszyści.

Salvini deklaruje przeprowadzenie spisu Romów, by tych bez dokumentów deportować z kraju. Szacunki mówią, że we Włoszech mieszka ok. 150 tysięcy Romów, z czego połowę uważa się za obywateli Italii. Liga Północna idzie dalej i proponuje stworzenie spec ustawy na mocy której zabierano by dzieci od rodziców rodzin, jeśli stwierdzi się, że nie chodzą one do szkoły. Sam Salvini wzywa też do niszczenia obozów romskich i oskarża Romów, że wolą drogę przestępczą niż uczciwą pracę. Salvini pochwalił na Twitterze zniszczenie „ nielegalnego” domu zajmowanego przez Romów w Turynie. Polecenie wydały władze miejskie kontrolowane przez Ligę Salviniego, ale te działanie skrytykowali polityczni rywale ministra oraz liderzy organizacji żydowskich.

Nawet współkoalicjanci ugrupowania Salviniego określają robienie spisów Romów za niekonstytucyjne. Przypomina się, że z takim pomysłem wystąpił przez laty premier Silvio Berlusconi, ale projekt został zablokowany przez sąd.

Cztery lata temu Komisja Europejska ostrzegła Włochy, że prowadzone przez rząd obozy dla Romów ograniczają ich prawa. Carlo Stastolla, szef organizacji broniącej Romów i Sinti we Włoszech grzmi na brak wiedzy Salviniego, bo włoskie prawo nie pozwala na spis ludności w oparciu o pochodzenie etniczne.

Swoje skrajne pomysły przedstawia minister Salvini w czasie, gdy Europa zajmuje coraz bardziej twardą postawę wobec migrantów. Wyrazem było zablokowanie przybycia do włoskiego portu statku z kilkuset nielegalnymi migrantami i odesłanie go do Hiszpanii. Przebywającym na pokładzie migrantom pozwolono zejść na ląd. Mogą oni przebywać w tym kraju 45 dni, potem ruszy procedura sprawdzająca i ci, którzy spełnią określone kryteria będą mogli domagać się azylu w tym kraju.

W czasie, gdy Salvini proponuje spisy Romów Unia Europejska zastanawia sie nad tworzeniem centrów dla migrantów na północy Afryki, by tam następowała wstępna selekcja tych, których można będzie potem wpuścić do Europy.

Wobec obecnych trudności z nielegalnymi Rzym domaga się, by migranci przybywający na południe kontynentu byli z automatu przesiedlani po Unii Europejskiej. Do tej pory jednak ten postulat nie został spełniony. Podobnie jak poniedziałkowe rozmowy włoskiego premiera Giuseppe Conte z niemiecką kanclerz Angelą Merkel w tej sprawie nie przyniosły żadnych ustaleń.

POLECAMY:

FLESZ: Polacy żyją krócej. Co nas zabija?

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 7

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

B
Bleee

Merkel należy wydalić i spuścić wodę.

b
b

Widziałam jak wyglądało dzikie obozowisko romskie w Mediolanie. W brudnym miejscu, przy torach kolejowych. Romowie mieli tam generator prądu, bo przecież miejsce nie było podłączone do sieci elektrycznej. Przechodzili rano przez park całymi rodzinami, pewnie w miasto popracować, czyli żebrać. Wlekli za sobą na miasto niedomyte dzieci. Z tego co mówił tamtejszy proboszcz, niektóre dzieci chodziły do szkoły. Po ok roku, może dłużej, po tym jak zorganizowali sobie obozowisko, w ziemie wybuchł tam pożar. Pewnie zostali przeniesieni do jakichś mieszkań. Sorry ale warunki w jakich żyli ci ludzie, urągały prawom człowieka. To oczywiste, że trzeba tym ludziom pomóc. Nie mogą całe życie trudnić się tylko żebractwem i uczyć tego dzieci. A posądzanie tego rządu o rasizm, jest reakcją na deklaracje, że nie będzie współpracować z brukselskimi masonami, finansjerą siedzącą w kieszeni ludzi pokroju Sorosa. Ot wściekłość lewackiego establishmentu UE.

z
za

zniszczenie Europy.

U nas jest najmniej

A
Administrator

To jest wątek dotyczący artykułu Kontrowersyjny pomysł włoskiego rządu dotyczący Romów. Najpierw ich spisać, potem wielu ... wydalić!

g
gosc

dać ich do nas, tutaj dają 500+ za rozmnażanie się

F
Fikcja unii

Juz wg uno-szkopskich poleczników - pisarskie krety z der kurier wiedzą, że to "Populistyczny włoski rząd" - bo dlaczego? Bo włosi chcą odzyskać państwo? Chcą pozbyć się nachodzców?

a
abcd

W tak wielu różnych krajach Europy myślą tak samo o Cyganach. Coś w tym jest, czy oni wszyscy się mylą?

Dodaj ogłoszenie