Kontrowersyjni kandydaci na sędziów Sądu Najwyższego: Adam Roch, Jarosław Duś, Jan Majchrowski

Jakub Oworuszko
Jakub Oworuszko
fot. Marek Szawdyn/ Polska Press
Krajowa Rada Sądownictwa wskazała 40 kandydatów na sędziów Sądu Najwyższego. Niektórzy z nich wywołują wiele kontrowersji, jak choćby prokurator Adam Roch, który miał polecić przesłuchiwanie kobiety w trakcie porodu lub Jarosław Duś, prokurator po postępowaniach dyscyplinarnych.

KRS zakończyła burzliwe, czterodniowe obrady. Udało się wyłonić 40 kandydatów na 44 miejsca spośród ponad 180 chętnych na stanowisko sędziego Sądu Najwyższego. Do obsadzenia są wakaty w czterech izbach SN: Dyscyplinarnej, Karnej, Cywilnej oraz Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych.

We wtorek w Monitorze Polskim ukazało się kolejne ogłoszenia na jedenaście wolnych stanowisk w Sądzie Najwyższym. Wiele wskazuje na to, że nabór dotyczy stanowisk dotychczas zajmowanych przez sędziów, którzy ukończyli 65. rok życia i mają przejść w stan spoczynku - w tym (nieuznawanej przez PiS) pierwszej prezes SN prof. Małgorzaty Gersdorf.

- Nam wydaje się na podstawie analizy wolnych, zwolnionych, zajętych stanowisk, że jest ujęte miejsce pani profesor i ogłoszone wśród tych jedenastu etatów - przyznał w rozmowie z TVN24 rzecznik SN Michał Laskowski, który już wcześniej podkreślał, że Gersdorf ustąpi miejsca. - Pani prezes zostanie zmuszona okolicznościami do opuszczenia tego budynku - wyjaśniał Laskowski kilka dni temu.

Kontrowersyjni kandydaci

Doświadczenie zawodowe, bogata wiedza prawnicza czy nieskazitelny charakter - m.in. takie ustawowe wymogi powinien spełniać kandydat na sędziego Sądu Najwyższego. Jak się jednak okazuje, szansę na pracę w SN ma np. prokurator po dyscyplinarkach czy współpracownik polityka PiS.

Najwięcej emocji wzbudza prokurator Adam Roch, pozytywnie zaopiniowany przez KRS na sędziego Izby Dyscyplinarnej. „Gazeta Wyborcza” opisała sprawę Marii D., księgowej lobbysty Marka Dochnala, która w trakcie trudnego porodu w 2006 roku musiała przekazać śledczym próbki swojego pisma. Czynności miał zlecić właśnie prokurator Adam Roch z Katowic. Maria D. wyszła z aresztu trzy miesiące po urodzeniu dziecka, po czym wytoczyła Polsce sprawę przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka w Strasburgu. Kobiecie i jej dziecku za „nieludzkie traktowanie oraz tortury” państwo wypłaciło po 40 tys. zł.

Niemniej kontrowersji wywołuje prokurator Jarosław Duś, obecnie dyrektor biura prokuratura krajowego Bogdana Święczkowskiego. „W środowisku nie cieszy się sympatią. Miał kilka postępowań dyscyplinarnych, m.in. za odmowę zapłaty za przegląd techniczny samochodu i wymachiwanie pracownikom serwisu legitymacją prokuratorską” - czytamy w środowej „Wyborczej”. Ze względu zdrowotnych Duś przeszedł w stan spoczynku, ale powrócił do pracy, gdy Prokuratorem Generalnym został Zbigniew Ziobro. Co ciekawe, według wyliczeń „GW”, Jarosław Duś nie spełnia ustawowego wymogu dotyczące 10-letniego stażu pracy - brakuje mu ośmiu miesięcy. To jednak nie przeszkodziło KRS, by rekomendować go na przyszłego sędziego Izby Dyscyplinarnej.

Sędzią ma zostać też prof. Jan Majchrowski, doradca marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego (PiS).

Wśród rekomendowanych (do Izby Cywilnej) znalazł się Kamil Zaradkiewicz, były dyrektora zespołu orzecznictwa i studiów Trybunału Konstytucyjnego. W kweitniu 2016 roku minister skarbu państwa Dawid Jackiewicz powołał Zaradkiewicza do Rady Nadzorczej Przedsiębiorstwa Przeładunku Paliw Płynnych „Naftoport” Sp. z o.o. w Gdańsku. Zaradkiewicz, jeszcze jako pracownik TK, krytykował działania TK i jego ówczesnego prezesa - Andrzeja Rzeplińskiego. Zaradkiewicz został zwolniony z funkcji dyrektora. W kwietniu 2017 został dyrektorem nowo powstałego departamentu Prawa Administracyjnego w Ministerstwie Sprawiedliwości. O jego zaletach przekonywał w środę komisję w KRS osobiście minister Ziobro, czym naraził się Krystynie Pawłowicz. Według posłanki PiS i członka KRS Zaradkiewicz popiera małżeństwa jednopłciowe, co jest przeszkodą w objęciu stanowiska w SN. - Daję wiary człowiekowi. Czynami dał wyraz tego, że jest gotów się narazić wpływowym środowiskom - przekonywał Ziobro.

Opozycja mówi o „przejmowaniu sądów”. - We wtorek mieliśmy kolejny festiwal i pokaz arogancji, bezczelności, kiedy widać było bezpośrednią interwencję Prokuratora Generalnego, który dbał o swoich kolegów, współpracowników, by ci stali się członkami Sądu Najwyższego. PiS przejmuje sądy, żeby być bezkarnym - ocenił Andrzej Halicki z PO.

Ostateczną decyzję w sprawie przyszłych sędziów podejmie prezydent Duda.

Wideo

Komentarze 5

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

S
SĄD OSTATECZNY

Ziobro, ty i twoje kiepy - idę po was!. {ZLECENIE PRZYJĘTE}

c
ccc

NiePOlityczny Rzepliński, ubogi Żurek żądający od córki alimentów czy też magister Stempień powszechnie tytułowany profesorem ... długo jeszcze mogę wymieniać.! To same tuzy polskiego wymiaru "sprawiedliwości" !

c
ccc

Rozumiem, że kontrowersji nie wzbudzali by kandydaci na sędziów SM w osobach samoczyszczącego się geriatryka Strzembosza, niemieckiej żydówy Gersdorf, której na siłę wkładano do ręki świeczki na niePOlitycznych protestach, resortowego SB-ckiego POmiotu Tuleyi "roztargnionego" złodzieja Topyły, telefonicznego sędziego Milewskiego, złodzieja pendrive Wróblewskiego, i innych warchołów z nadzwyczajnej kasty, któzy by byli nadani przez Przestępczą Organizację lub Partię Swoich Ludzi ???

g
gosc

To wg mnie jest skandal, jak cała ta pseudo reforma.

G
Gość

Jak sędzia, uprawniony do wydawania sądów, decydujących o losie człowieka, może nie rozumieć treści artykułu Konstytucji, podkreślającego wagę jego niezawisłości od wszelkich wpływów, wszelkiego rodzaju zbiorowości?
Co to są SĄDY SĘDZIEGO? Czy nie są to JEGO orzeczenia i wyroki?
Cały artykuł 178. w punktach 1,2 i 3 poświęcony jest TYLKO sędziom i ICH sądom! Artykuł ten nie ma NIC wspólnego z sądami, jako zorganizowanymi zgodnie z ustawą, instytucjami!
Art. 178.
1. Sędziowie w SPRAWOWANIU swojego URZĘDU są niezawiśli i PODLEGAJĄ tylko Konstytucji oraz ustawom.
3. SĘDZIA nie może należeć do partii politycznej, związku zawodowego ani prowadzić działalności publicznej nie dającej się pogodzić z ZASADAMI NIEZALEŻNOŚCI SĄDÓW i NIEZAWISŁOŚCI SĘDZIÓW.
Czy naprawdę trudno dostrzec, że punkt 3. tegoż artykułu W CAŁOŚCI podkreśla wagę NIEZAWISŁOŚCI sędziów w WYDAWANIU SĄDÓW, czyli orzeczeń i wyroków oraz OSTRZEGA przed wikłaniem się w różnego rodzaje zbiorowości, co nie może pozostawać bez wpływu na wszelkiego rodzaju SĄDY, formułowane przez SĘDZIÓW?
Kto i dla kogo UPORCZYWIE kojarzy punkt 3. artykułu 178. z sądami, jako instytucjami?
Komu zależy na wprowadzaniu w błąd... OPINII PUBLICZNEJ?

Dodaj ogłoszenie