Kontrowersje wokół manifestacji KOD: Tomasz Lis, Jan Tomasz...

  Kontrowersje wokół manifestacji KOD: Tomasz Lis, Jan Tomasz Gross i dzieci z transparentami

  Maciej Deja (AIP)

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Kontrowersje wokół manifestacji KOD: Tomasz Lis, Jan Tomasz Gross i dzieci z transparentami
  1/7
  przejdź do galerii

  ©Fot. Karolina Misztal

  W przeciągu tygodnia manifestacje organizowane przez Komitet Obrony Demokracji zgromadziły na ulicach polskich miast dziesiątki tysięcy ludzi. Choć sama idea sprzeciwu wobec działań władzy powinna być zrozumiała – niezależnie od tego, kto i w jakim celu ją inicjuje – to niektóre jej formy budzą kontrowersje i wywołują głosy krytyki.
  Świąteczna atmosfera mocno udzieliła się organizatorom marszów KOD, którzy w ostatnią sobotę śpiewali przed Sejmem „KOD się rodzi, PiS truchleje”, na melodię znanej kolędy „Bóg się rodzi”. Jednym się podobało, inni poczuli się urażeni, w zależności od poczucia humoru i wrażliwości religijnej, jednak były też przykłady działań, które trudno ocenić inaczej niż jako bulwersujące.

  Manifestacja KOD 19.12.2015 w Warszawie | Demonstracja KOD przed Sejmem
  Do zgromadzonych przemawiali m.in. Mateusz Kijowski, Maja Komorowska i Agnieszka Holland  Źródło: AIP/TVN24/x-news


  Wśród transparentów pojawiających się na marszach KOD, poza standardowymi czy dowcipnymi hasłami jak „Mamy Twojego kota. Oddaj demokrację”, „Oddaj księżyc, zabierz Dudę” czy „Mamy smoka i nie zawahamy się go użyć” (z manifestacji w Krakowie), pojawiały się również wywołujące oburzenie.

  "ŁAMCIE OPŁATEK, NIE KONSTYTUCJĘ". ZOBACZ NAJLEPSZE TRANSPARENTY Z MARSZU KOD


  Internet obiegły zdjęcia dwóch kilkuletnich dziewczynek, z marszu w Warszawie, trzymających transparent, na którym narysowały strzelbę wycelowaną w kaczkę, opatrzony napisem „Polska bez kaczora”. Plakat z narysowaną przez dzieci, przekreśloną kaczką pojawił się też w Krakowie. Incydenty te spotkały się z falą krytyki nie tylko prawicowych mediów i publicystów, nazywających je „wykorzystywaniem politycznym dzieci”, ale wzbudziły również niesmak u dziennikarzy sympatyzujących z KOD, jak np. Hanny Lis. Dziennikarka napisała na swoim koncie na Twitterze, że „to chore” i pyta rodziców, dzieci niosących transparenty: „zidiocieliście?”. Zwraca się również uwagę, że marsze KOD miały przebiegać w pokojowy sposób, a nienawistne transparenty, w dodatku niesione przez dzieci, kompromitują organizatorów i ich idee.

  Podobnie postrzegane jest uczestnictwo w marszach osób publicznych, odbieranych negatywnie przez dużą część społeczeństwa. O ile przemawiające w przedświąteczną sobotę w Warszawie Agnieszkę Holland i Maję Komorowską kojarzy się głównie z ich działalności artystycznej, to Roman Giertych, obecnie adwokat, podskakujący i skandujący w rytm stadionowej zabawy „kto nie skacze, ten za PiS-em”, czy krzyczący do tłumu publicysta Tomasz Lis, przez wielu uznany za skompromitowanego, niekoniecznie są postaciami, z którymi ludzie chcieliby dzielić poglądy. Podobnie z fotografującym się z napisem „Jestem gorszego sortu” Janem Grossem, znanym z antypolskich poglądów, prezentowanych w książkach aspirujących do miana prac naukowych.

  Manifestacja KOD w Warszawie | Tomasz Lis na demonstracji KOD przed Sejmem
  Przeciwnicy KOD, wskazujący, że cały ruch został zainicjowany przez poprzedni establishment, wskazują powiązania między przedstawicielami amerykańskich banków, a Komitetem i polskimi politykami, m. in. Ryszardem Petru. Paweł Kukiz w wywiadzie dla Radia ZET stwierdził wprost, że pieniądze na „obronę demokracji” (a w rzeczywistości swoich interesów) w Polsce łoży, za pośrednictwem założonej przez siebie Fundacji Batorego, amerykański finansista żydowskiego pochodzenia George Soros.

  W podobnym tonie wypowiadał się politolog dr Tomasz Żukowski, który o Komitecie Obrony Demokracji mówi: – Wielki kapitał ma do wyboru: albo płacić 40 mld zł rocznie (w ramach zapowiadanego przez PiS podatku bankowego – przyp. red.) albo znaleźć jakiś sztuczny ruch i obalić rząd, by tych pieniędzy nie płacić.

  MANIFESTACJA KOD W WARSZAWIE | DEMONSTRACJA PRZED SEJMEM | ZDJĘCIA | VIDEO


  MANIFESTACJE KOD W CAŁEJ POLSCE | RAPORT

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (121)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Tomasz Żukowski pies pisowski

  Komisja Zakładowa Solidarność (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 5

  Tomasz Żukowski pies pisowski

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  "upupione" ryjki w służbie obcym

  karpia w idlu im rzucić, niech mają w nagrodę (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 3

  bez serc, bez ducha - to szkieletów ludy. "kuń" i "znawca pokłosia" drogę wam wskaże - jakby to ujął klasyk od rolnictwa? fr... bez czci i honoru.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wiem, że w wigilię

  też trzeba pracować (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 2

  ale do takiej pracy to wstyd się przyznać. Co mówisz znajomym - że za judaszowe srebrniki plujesz jadem?


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  za jakie judaszowe?

  za (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 4

  swoje, chwile poświęcone...

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  jedno co ich łączy

  to (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 4

  fałszywy uśmieszek zaprzańca. spokojnie. poszli na wojnę z suwerenem, alimenty ich pogrążą. a to feler.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  KOD to kwik z powodu utraconego koryta

  http://wolna-polska.pl/ (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 18 / 4

  Robią nas w konia: KOD – przebierańcy, oszuści i prowokatorzy wyciągają ludzi na ulice!Manipulacja, hipokryzja i obłuda są w mediach wszechobecne. Czas zacząć się przed tym bronić…

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Syjonistyczna i lewacka mafia rządzi Polską, niszczy Ją i rozkrada

  http://wolna-polska.pl/ (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 3

  Rozumiem wszystkich tych którzy protestują bo mają właściwe czyli „słuszne pochodzenie” a także tych którzy tracą lub lada chwila stracą koryto. Nie rozumiem natomiast sporej ilości otumanionych...rozwiń całość

  Rozumiem wszystkich tych którzy protestują bo mają właściwe czyli „słuszne pochodzenie” a także tych którzy tracą lub lada chwila stracą koryto. Nie rozumiem natomiast sporej ilości otumanionych Polaków którzy występują w tym cyrku jako tzw. pożyteczni idioci. Mam nadzieję, że jeśli sprowokowane zostaną jakieś pierwsze rozróby na ulicy to szefowi MSW nie zadrży ręka i natychmiast spacyfikuje tę bandę za działalność terrorystyczną.

  Dla narodowców idealnym rozwiązaniem byłoby gdyby policja przynajmniej przestała chronić te manife i dała wolną rękę do działania sekcjom sportowym kibiców i Ruchu Narodowego. A tak na poważnie chociaż wymiana opinii między kodomitami a narodowcami byłaby doskonałą formą perswazji dla lewaków to trzeba zachować spokój na ulicach i nie dopuścić do prowokacji bo to dałoby argumenty dla potencjalnej niemieckiej interwencji w Polsce.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Soros daje 150 mln na walkę o demokrację w Polsce !!

  http://wolna-polska.pl/ (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 2

  Drugi Majdan w Warszawie coraz bardziej realny. Georgie Soros amerykański bankier żydowskiego pochodzenia ścigany w wielu krajach listami gończymi za malwersacje i oszustwa finansowe intensyfikuje...rozwiń całość

  Drugi Majdan w Warszawie coraz bardziej realny. Georgie Soros amerykański bankier żydowskiego pochodzenia ścigany w wielu krajach listami gończymi za malwersacje i oszustwa finansowe intensyfikuje swoje antydemokratyczne działania w Polsce.Petru ma zapewnione finansowanie na opłacanie protestujących, na prowokacje, uliczne zadymy, Majdany i na walkę z Polskimi Patriotami.Organizacje sponsorowane przez Sorosa w Polsce szkolą nawet oficjalnie policję, sędziów i prokuratorów jak skutecznie wyszukiwać, identyfikować i osadzać za tzw. „mowę nienawiści”. Szkolenia odbywają się między innymi w Centrum Żydowskim.

  „Mowa nienawiści” to doskonały knebel dla wszelkich przejawów patriotycznych i obronnych środowisk walczących przed zalewem Polski imigrancką masą. Z ostatnich informacji które posiadam wynika, że celem zaplanowanych przez Nowoczesną Petru marszów protestacyjnych będzie zakładanie stałych obozowisk pod hasłami powrotu do demokracji. Najważniejsza będzie Warszawa. Planowane są naprawdę duże prowokacje i są na to olbrzymie środki finansowe.Polska buntująca się przeciwko sprowadzaniu imigrantów jest bardzo niewygodnym partnerem którego trzeba spacyfikować za pomocą powrotu do władzy PO i Nowoczesnej. W przypadku wybuchu społecznych niepokojów związanych z obroną demokracji przez KOD Polsce może grozić interwencja sojusznicza ze strony Niemiec w ramach ustawy nr 1066.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  http://wolna-polska.pl/wiadomosci/robia-nas-w-konia-kod-przebierancy-oszusci-i-prowokatorzy-wyciagaj

  http://wolna-polska.pl/ (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 3

  Robią nas w konia: KOD – przebierańcy, oszuści i prowokatorzy wyciągają ludzi na ulice!Manipulacja, hipokryzja i obłuda są w mediach wszechobecne. Czas zacząć się przed tym bronić…

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Robią nas w konia: KOD – przebierańcy, oszuści i prowokatorzy wyciągają ludzi na ulice!

  http://wolna-polska.pl/wiadomosci/robia-nas-w-konia-kod-przebierancy-oszusci-i-prowokatorzy-wyciagaj (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 3

  Manipulacja, hipokryzja i obłuda są w mediach wszechobecne. Czas zacząć się przed tym bronić…

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ukryty talent redaktora

  Lisek KODusek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 1

  Normalnie Trocki. Wypisz, wymaluj

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  PISOWSKIE KOMUCHY-RĘCE PRECZ OD KONSTYTUCJI!

  ja (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 25

  szczerbaty karle,komuna się skończyła!


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  nie ma wiekszego komucha

  kasienka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 5

  niz Kozi Pastuch wywolujacy zadyme i to jeszcze w rodzaju sowieckiej bolszewi

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo