Kontrowersje przy renowacji starożytnej piramidy. To jak prostowanie Krzywej Wieży w Pizie - WIDEO

Kazimierz Sikorski
Kazimierz Sikorski
Prace przy renowacji piramidy potrwają trzy lata. Można się spodziewać kolejnej krytyki, a nawet protestów.
Prace przy renowacji piramidy potrwają trzy lata. Można się spodziewać kolejnej krytyki, a nawet protestów. KHALED DESOUKI/AFP/East News
Projekt stulecia, jak określono renowację piramidy w Egipcie, stał się obiektem krytyki i drwin. Coś, co jest świętością w tym kraju, potraktowano bez serca. Taka jest opinia egiptologów.

Kiedy tylko pojawiły się filmy i zdjęcia z renowacji piramidy Menkaure w Gizie w Egipcie podniosły się głosy krytyki, mimo że szef egipskiej Najwyższej Rady Starożytności Mostafa Waziri, nazwał go "projektem stulecia".

Dodano do piramidy płytki

O co konkretnie poszło? Pierwotnie piramida była pokryta granitem, z czasem jednak straciła część pokrycia. Renowacja ma przywrócić jej oryginalny styl konstrukcji, odtwarzając warstwy granitu. Tymczasem prowadzący prace dodali płytki do piramidy.

- To straszne - piekliła się egiptolog Monica Hanna, mówiąc o dziwnym dodatku do piramidy, która jest obok Sfinksa oraz piramid Khafre i Cheopsa w Gizie.

- Międzynarodowe zasady dotyczące renowacji zabraniają takich interwencji - dodała Hanna, wzywając archeologów do wyrażania sprzeciwu.

Kiedy zostanie zaplanowany projekt wyprostowania Wieży w Pizie? — pytał jeden z internautów.

Dlaczego tapetują świętości?

Kolejny dodał: Zamiast płytek, dlaczego nie tapetować piramid?"

Pracujący przy renowacji nie spodziewali się takiej reakcji. Prace mają potrwać trzy lata i, jak to nazwał Waziri, są "darem Egiptu dla świata w XXI wieku".

Kwestia ochrony dziedzictwa kulturowego w Egipcie, który 10 proc. produktu krajowego brutto czerpie z turystyki, jest często przedmiotem gorącej debaty.

Niedawne zniszczenie całych obszarów historycznego obszaru Kairu doprowadziło do mobilizacji społeczeństwa obywatelskiego, które ma zakaz prowadzenia działalności politycznej i obecnie koncentruje większość walki z rządem na kwestiach planowania przestrzennego i dziedzictwa kulturowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl