Kontrole w escape roomach. W Bydgoszczy jest ich 40, a w 34 strażacy stwierdzili 129 nieprawidłowości!

mc
W całym województwie kujawsko-pomorskim trwają kontrole straży pożarnej w escape roomach
W całym województwie kujawsko-pomorskim trwają kontrole straży pożarnej w escape roomach Paweł Relikowski
Najczęściej w bydgoskich escape roomach występują nieprawidłowości dotyczące dróg ewakuacji - braku oświetlenia, oznakowania drogi ucieczki z miejsca.

Po tragedii w Koszalinie, gdzie podczas pożaru escape roomu zginęło 5 młodych kobiet, kontrole w "pokojach zagadek" rozpoczęły się również w Kujawsko-Pomorskiem. Do tej pory zamknięto między innymi escape room w Chojnicach.

W samej tylko Bydgoszczy strażacy z wydziału kontrolno-rozpoznawczego mają do skontrolowania 40 takich obiektów. Do późnych godzin wieczornych w niedzielę mundurowi odwiedzili już 38 escape roomów, które mieszczą się nad Brdą. W 34 stwierdzono nieprawidłowości.

- Najczęściej nieprawidłowości dotyczyły braku zapewnienia, oświetlenia, oznakowania dróg ewakuacji - mówi kpt Karol Smarz, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej PSP w Bydgoszczy. - Na warunki ewakuacji składa się nieprawidłowa wysokość i szerokość wyjść ewakuacyjnych, przekroczona długość dojść ewakuacyjnych, czyli mówimy tu o długości drogi, którą pokonujemy, by dane pomieszczenia opuścić. Nieraz to jest tak, że taki escape room jest urządzony w kilku pomieszczeniach. To też brak oznakowania rozmieszczenia podręcznego sprzętu gaśniczego.

WZMOŻONE KONTROLE ESCAPE ROOMÓW W CAŁYM KRAJU, KILKADZIESIĄT JEST JUŻ ZAMKNIĘTYCH.

Strażacy stwierdzili również, że w wielu ze skontrolowanych 34 escape roomach drzwi ewakuacyjne były zamknięte. Były również nieprawidłowości w zakresie wykorzystania materiałów palnych w wystroju wnętrz i brak dokumentów potwierdzających prowadzenie konserwacji instalacji elektrycznej (protokołów z przeglądów instalacji).

Jeżeli chodzi o budynki użyteczności publicznej, czyli sklepy, galerie handlowe i inne podobne obiekty, to są one kontrolowane przez strażaków z wydziału kontrolno-rozpoznawczego Komendy Miejskiej PSP w Bydgoszczy. Strażacy z tego właśnie wydziału kontrolują wspomniane miejsca, lub zajmują stanowiska w przypadku budynków, pomieszczeń oddawanych do użytku. O ile dany escape room mieści się, np. w galerii handlowej, to podlega takim właśnie kontrolom.

Problem polega jednak na tym, że wszystkie inne "pokoje zagadek", np. te mieszczące się w domach, urządzane w mieszkaniach nie mają statusu prawnego obiektów użyteczności publicznej. Tym samym strażacy nie mają "obligatu prawnego" do prowadzenia kontroli tego typu miejsc.

- Gdyby tak było, to każdy kto otwiera jakąkolwiek firmę, musiałby mieć stanowisko straży pożarnej, a tak nasze prawo nie działa.

Właściciele takich pokojów (jako prowadzący działalność gospodarczą) są zobligowani "jedynie" do zapewnienia bezpieczeństwa pożarowego z mocy ustawy o ochronie przeciwpożarowej.

Taka osoba nie musi występować do nadzoru budowlanego, do straży pożarnej, ani do inspekcji sanitarnej (Jeżeli działalność nie jest związana z branżą spożywczą).

- Straż nie zajmuje w takich sytuacjach stanowiska, ale ma prawo je skontrolować i właśnie na tym opierają się działania, które prowadzimy obecnie - dodaje Smarz.

Wnioski z kontroli strażacy przekazują do komendy wojewódzkiej PSP, a potem w komendzie głównej. Oprócz tego, protokół kontrolny z takiej wizyty straży w escape roomie obliguje właściciela do usunięcia wskazanych nieprawidłowości. Strażacy mogą wyznaczyć konkretny termin, np. miesiąc na wykonanie koniecznych prac, które pozwolą zapewnić bezpieczeństwo pożarowe w obiekcie. Jeżeli ktoś nie wywiąże się z tego obowiązku, postępowanie administracyjne jest prowadzone dalej i komendant miejski PSP może wystawić zakaz użytkowania obiektu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Kontrole w escape roomach. W Bydgoszczy jest ich 40, a w 34 strażacy stwierdzili 129 nieprawidłowości! - Gazeta Pomorska

Komentarze 13

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

7%

A może ta tragedia z powodu za łapówkę odbiorów ? :ph34r:

k
kleo

 Wyjściowym założeniem ministra Brudzińskiego po tragedii w Koszalinie była likwidacja tego typu działalności. Kontrole Straży Pożarnej wykryły szereg nieprawidłowości- 90 % z nich do usunięcia w kilka dni. 

Następnie rzucono do kontroli  Inspekcję Budowlaną. Tutaj wyniki zamknięć były już lepsze. Większość  budynków , w których wynajmowane są lokale nie spełnia  wszystkich przepisów.Przeeglądy, charakter usługowy.... aby nie płacić kar właściciele budynków masowo wypowiadaj umowy najmu -  czy mogą wynajmować  na inne usługi- ich zdaniem tak, bo tylko na escape roomy jest nagonka.

Zdarzają się kontrole Sanepidu, Izby Skarbowej, RODO,

Dzisiaj słyszę w tv , że zdecydowana część lokali nie spełnia warunków dostępności dla osób niepełnosprawnych. Jutro odpowiednie rozporządzenie i cel ministra zostanie osiągnięty.95 % napewno zniknie z rynku.

K
Komtrole po śmierci?
Wcześniej żywcem spalił się staruszek przypięty pasami w domu opieki, teraz dzieci w trakcie zabawy..?
Inspektorzy siedzą za biurkiem i ruszają gdy wydarzy się tragedia?
Lekceważą syhnały o siniakach na głowie staruszki,o schodach po których nie może chodzić " bo o starego człowieka nikt się nie upomni"??
P
Pielęgniarka
Bzdury. Nad Brdą nie ma żadnego escape room! Są w mieście nad Brdą. Chyba artykuł napisał stażysta
R
Rumba
Dziś kontrolują escape roomy a reszta? Jak jutro (oby nie) zginie w jakiś x roomach kolejne 10 osób to będą kontrole tylko w x roomach a za tydzień po kolejnej tragedii w igrek" roomach to tylko w igrek będą kontrole? Co tragedia to kontrolę. Zamiast zapobiegać to kontrolę odbywają się po.... Jakby wszystkie urzędy odpowiadające za kontrolę i wydanie zgod musialy płacic odszkodowanie a urzędnicy po ukladzie też ponosili odpowiedzislnosc, to może skonczylyby się układy i inaczej by to wyglądało i byłoby bezpieczniej i roszadniej.
R
Roberto
Co za duren obwinia partie rządząca za tragedię w Koszalinie przykladkujesz tum złodzieja czyli PO co Polskę chcieli zgermanizowac wstydz sie bałwanie
K
Krys
A kto odbierał te obiekty ktoś podpisał zgodę na otwarcie tych obiektów.
K
Karina
Takie miejsca powinny mieć kontrolę od razu jak się zakłada tego typu działalność to by nie doszło do tragedii
S
Sven45
Zobaczcie ewakuacje w Biedronkach tam są normy dopiero ,wszystkie przejścia paletami zastawione .
N
Niejestemrobotem
Zawiodło państwo. Rząd i Kaczyński bawią się w niszczenie demokracji zamiast zmieniać prawo które ma służyć obywatelom i dbać o bezpieczeństwo. Zawsze się musi w tym kraju stać nieszczęście żeby wzięli się za robotę. Nie mogę patrzeć na tych obłudników.
M
Max
Teraz po tragedii.Hańba .
Komendant Glowny Straży Pożarnej do dymisji.Kontrole powinno być co 3 a jak nie to co chociaż co 6 miesięcy.I kary tak jak to robi sanepid i wzrośnie bezpieczeństwo a nie tylko zysk się liczy
A
Adrian

Oblizuje??? :)

L
Lol
Drzwi ewakuacji w marketach powinny być zawsze otwarte,czy w razie ewakuacji ktoś dopiero przychodzi i je otwiera?
Wróć na i.pl Portal i.pl