Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kontrakty dla szpitali przedłużone o rok? Pieniędzy nie będzie więcej

Agata Pustułka
Umiera coraz mniej noworodków, ale wciąż więcej niż w Unii
Umiera coraz mniej noworodków, ale wciąż więcej niż w Unii Maciej Gapiński
W województwie śląskim będą jednak dodatkowe pieniądze na onkologię. Ministerstwo przygotowało mapę potrzeb dla onkologii, teraz czas na kardiologię

Szpitale i przychodnie czeka kolejny rok zaciskania pasa. Nowe kontrakty zostaną podpisane dopiero w 2017 roku i nie wiadomo, kto będzie negocjował - urzędy wojewódzkie, czy jeszcze NFZ, który Prawo i Sprawiedliwość chce zlikwidować.

Z sytuacji w miarę zadowolone są prywatne lecznice, które mają umowy z Funduszem. Ponieważ PiS chce przeznaczyć wszystkie środki na lecznictwo publiczne to za dwa lata, jeśli taki pomysł się utrzyma, w ogóle nie będą mogły liczyć na żadne pieniądze.

Nowe kontrakty będą podpisane na 5 z przychodniami i 10 lat ze szpitalami, a ich podstawą będą tzw. mapy potrzeb zdrowotnych. Już powinny być gotowe, ale udało się je opracować jedynie dla onkologii. Ponoć finalizowane są mapy dotyczące potrzeb kardiologicznych. Ponieważ nie ma wszystkich map nie ma nowych kontraktów.

- Z mojej wiedzy wynika, że choć konkursów nie będzie to do województwa trafią w przyszłym roku pieniądze na onkologię - mówi poseł PO Beata Małecka -Libera, wiceprzewodnicząca sejmowej Komisji Zdrowia.

Jak się dowiadujemy środki otrzyma m.in. onkologia w Dąbrowie Górniczej.

Mapy potrzeb są niezbędne, by polska ochrona zdrowia mogła skorzystać z unijnych funduszy na zdrowie, które są zaplanowane do 2022 roku. Jeśli ich nie będzie to nie będziemy mogli uczestniczyć w negocjacjach i w podziale pieniędzy. Utworzenie map jest wymogiem Komisji Europejskiej.

Mapa potrzeb zdrowotnych ma być uwzględniana przy sporządzaniu planu zakupów świadczeń zdrowotnych w każdym z województw.

Obecnie taki plan przygotowuje, w postaci corocznego budżetu, regionalny oddział NFZ na bazie potrzeb, ale przede wszystkim posiadanych środków.

- Ostatni konkurs dotyczący leczenia szpitalnego prowadzono w śląskim NFZ na przełomie 2011 i 2012 roku, na mocy którego umowy zostały podpisane do końca 2014 r. - wyjaśnia Małgorzata Doros, rzecznik prasowy śląskiego Funduszu.
Obowiązywanie umów o udzielaniu świadczeń opieki zdrowotnej w leczenu szpitalnym zostało przedłużone do dnia 30 czerwca 2016 roku. Kontraktowaniu towarzyszyły wielkie emocje. Część prywatnych placówek w ogóle nie dostała pieniędzy, a trzeba dodać, że wiele się nadal buduje.

Aneksowanie zostało wprowadzone na podstawie dwukrotnie nowelizowanej ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw. Obecne przedłużenie umów musi być ostatnie.

Rozporządzenie dotyczące map wydał rząd Platformy Obywatelskiej. Na podstawie mapy regionalnej wojewoda, w porozumieniu z Wojewódzką Radą do spraw Potrzeb Zdrowotnych będzie ustalał priorytety dla regionalnej polityki zdrowotnej, mając na uwadze stan zdrowia obywateli oraz uzyskanie efektów zdrowotnych o najwyższej wartości. Mapy mają być aktualizowane co pięć lat .

Zdrowie w liczbach

Stan zdrowia mieszkańców województwa śląskiego jest gorszy od przeciętnego w kraju. Długość życia mieszkańców regionu wzrastała w ostatnich latach, ale i tak była krótsza niż średnia w kraju. Z roku na rok zmniejsza się liczba umierających niemowląt w odniesieniu do urodzeń żywych. W 2002 r. wskaźnik ten wynosił 9,3 promila, natomiast w 2011 r. spadł do 6. Niemniej dalej jest to jedna z najwyższych wartości w kraju (średnia krajowa 4,7) i daleko odbiegająca od średniej unijnej(3,9).

Problemem jest wysoka liczba zachorowań, oraz wypadków smierci z powodu gruźlicy. W ciągu ostatnich 15 lat ponad 2-krotnie zwiększyła się też liczba osób borykających się z problemami psychicznymi. Wśród dorosłych mieszkańców najczęstsze problemy zdrowotne to choroby układu krążenia, w tym niedokrwienna choroba serca, choroby układu mięśniowo-kostnego tkanki łącznej, cukrzyca. Najczęstszymi przyczynami zgonów w województwie śląskim były choroby układu krążenia (45,5 proc.) oraz nowotwory (26,3 proc. ).


*Prezenty pod choinkę 2015 To najciekawsze propozycje
*Najlepsze życzenia SMS na święta Bożego Narodzenia
*Tani karp na święta: Gdzie i za ile kupić rybę?
*Quiz o Gwiezdnych wojnach: Sprawdź, czy znasz i zdasz i pochwal się wynikiem
*Tragiczny wypadek w Tychach: Dzieci zginęły, chociaż przejście było dobrze oświetlone

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!