Pomorskie: Konsultacje Strategii RP na rzecz Młodego Pokolenia. Część młodych zarzuca stronniczość i bagatelizowanie tematów społecznych

Rafał Mrowicki
Rafał Mrowicki
Konferencja młodzieżowych radnych Gdańska i Sopotu
Konferencja młodzieżowych radnych Gdańska i Sopotu Przemysław Świderski
Trwają ogólnopolskie konsultacje rządowej strategii na rzecz młodego pokolenia. We wtorek, 13.04.2021 r. takie spotkanie odbyło się na Pomorzu. Część jego uczestników zarzuca organizatorom bagatelizowanie podczas dyskusji kwestii, takich jak aborcja czy edukacja seksualna. Druga z tych spraw znalazła się na liście priorytetów.

Konsultacje Strategii RP na rzecz Młodego Pokolenia. Cel

Na Pomorzu we wtorek, 13.04.2021 r. odbyły się konsultacje Strategii RP na Rzecz Młodego Pokolenia. Konsultacje wojewódzkie są organizowane przez Piotra Mazurka, ministra w Kancelarii Premiera, pełnomocnika rządu ds. polityki młodzieżowej. Jak czytamy na stronie internetowej rządu, „celem konsultacji wojewódzkich jest wypracowanie rozwiązań, zebranie opinii i pomysłów, które zostaną uwzględnione w dokumencie strategicznym”.

Pomorskie konsultacje Strategii RP na rzecz Młodego Pokolenia. Część uczestników zarzuca stronniczość

Tego samego dnia wieczorem jedna z uczestniczek pomorskich konsultacji – Martyna Kozdra, wiceprzewodnicząca Młodzieżowej Rady Miasta Sopotu, opublikowała w mediach społecznościowych obszerny wpis na temat tej dyskusji. Konsultacje nazwała farsą. Stwierdziła, że kwestie niebędące zgodne z linią partii rządzącej, takie jak edukacja seksualna czy aborcja, nie były traktowane poważnie przez moderatorów. Rozmowa na temat polityki prorodzinnej i mieszkaniowej miała być zdominowana przez dyskusję na temat tradycyjnego modelu rodziny.

– Powiedziano nam nawet, że tematy takie jak sexed albo aborcja nie są związane ze społeczeństwem obywatelskim – pisała Martyna Kozdra/ odnosząc się do jesiennych protestów kobiet.

W środę, 14 kwietnia publicznie zabrała głos. Razem z Jakubem Miecznikowskim, przewodniczącym Młodzieżowej Rady Miasta Sopotu, Julią Okonek, młodzieżową radną Sopotu, oraz młodzieżowymi radnymi Gdańska reprezentującymi ruch Gdańsk Bez Granic: Jakubem Hamanowiczem i Jakubem Kurasem, przedstawili swój punkt widzenia przy siedzibie Rady Miasta Gdańska. Jakub Hamanowicz na początku podkreślił, że ich celem nie jest krytyka samych konsultacji, a jedynie zachowań, które budzą ich sprzeciw i niepokój. Julia Okonek powiedziała natomiast, że brała udział w panelu dot. polityki społecznej, prorodzinnej i mieszkaniowej.

– Jako pierwsza zaczęłam poruszać temat edukacji seksualnej, ale mój głos był zbagatelizowany. Dopiero gdy zaczęły pojawiać się pytania, prowadząca dała nam 5 minut na dyskusję. Głos zabierały osoby, które wcześniej wypowiadały się na inne tematy niedotyczące dyskusji – mówiła Julia Okonek.

– Na panelu społeczeństwo obywatelskie i kultura położono nacisk na drugi człon. Oczywiście, kultura jest bardzo istotnym tematem, ale inne sprawy, jak dofinasowanie młodzieży na wsi, czy NGO-sów, utonęły na rzecz pytań w stylu: „Czy lubicie chodzić do teatru?”.

– Gdy pojawiły się tematy, takie jak edukacja seksualna czy aborcja, słyszałyśmy przypomnienie, że panel dotyczy społeczeństwa obywatelskiego. Jeżeli temat, który wywołał największe demonstracje społeczne w III RP nie jest tematem społeczeństwa obywatelskiego, to co nim jest? – pytała Martyna Kozdra. – Liczymy, że w przyszłości na takich konsultacjach będzie większy pluralizm poglądów. Chętnie weźmiemy w nich udział, ale chcemy by było równo – dodała.

Jakub Miecznikowski stwierdził, że osoby o poglądach konserwatywnych były traktowane przez moderatorów lepiej niż te o poglądach liberalnych.

– Pokazuje to faworyzację konkretnej grupy osób podczas wydarzenia. Osoby mówiące o tradycyjnym modelu rodziny oraz przeciwnicy edukacji seksualnej mieli więcej czasu na wypowiedź niż osoby, które uważają, że taka edukacja jest potrzebna – mówił Jakub Miecznikowski.

– Warto wspomnieć też o pozytywach konsultacji. W województwie pomorskim były podzielone na 12 grup. W wielu z nich nie można zarzucić nieprawidłowości. Dyskusje i rozmowy były prowadzone rzeczowo. Osoby o różnych poglądach mogły zabrać głos.

– Sam pomysł konsultacji z młodymi ludźmi jest bardzo dobry i go popieramy. Wierzymy, ze postulaty wypracowane przez kilkuset młodych przedstawicieli naszego regionu, zostaną wzięte pod uwagę. Jako młodzież z województwa pomorskiego chętnie weźmiemy w nich udział ponownie. Ważne jest, by również wśród prowadzących były osoby o różnych poglądach – mówił Jakub Kuras.

– Jedna z osób, która miała przedłużony czas wypowiedzi, mówiła, że konstytucja zabrania związków jednopłciowych, powołując się na artykuł 18. konstytucji. On nie zabrania małżeństw jednopłciowych. On mówi, że małżeństwa składające się z mężczyzny i kobiety są pod ochroną państwa – mówił Jakub Hamanowicz.

Na wtorkowe konsultacje nieco inaczej patrzy Mikołaj Sobański-Jóźwiak, przewodniczący Młodzieżowej Rady Muzeum II Wojny Światowej, który brał udział w panelu dot. polityki społecznej. Jego zdaniem nie było faworyzowania.

– Z mojej perspektywy, były tam osoby o bardzo różnych poglądach, utożsamiające się z nimi chociażby poprzez flagę czy logo partii na kamerce. Były tam osoby zarówno z organizacji prawicowych, jak i lewicowych. Nie sądzę by była tam stronniczość. Każdy mówił na ten temat, na który chciał. Były poruszane tematy mieszkalnictwa, zdrowia psychicznego, również edukacji seksualnej, która zajęła jedno z kluczowych miejsc – mówi Mikołaj Sobański-Jóźwiak.

Część uczestników zarzuca stronniczość konsultacji Strategii RP na rzecz Młodego Pokolenia. Co na to pomorscy organizatorzy?

O komentarz poprosiliśmy moderatorkę panelu dotyczącego polityki społecznej, prorodzinnej i mieszkaniowej Paulinę Nowak, byłą przewodniczącą Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska. Trzema priorytetami wypracowanymi na jej panelu były:

  • mieszkalnictwo,
  • zdrowie psychiczne,
  • edukacja seksualna.

– Każdy uczestnik miał równo podzielony czas. Na konsultacje przyszło ok. 800 osób, a na mój panel przyszło ok. 80. Mieliśmy tylko 100 minut na wysłuchanie wszystkich i ustalenie trzech priorytetów. Pojawiały się głosy konserwatywne i liberalne, każdy był wysłuchany. Tematy aborcji i edukacji seksualnej poruszone przez młodzieżową radną Sopotu również były wysłuchane.

– Pod koniec panelu każdy z moderatorów przedstawił trzy główne tematy, nad którymi dyskutowaliśmy. Były to problemy polityki mieszkaniowej – postulat rozwoju mieszkań socjalnych, problem zdrowia psychicznego oraz edukacja seksualna i jej dobrowolność. Skoro ten temat został przedstawiony jako jeden z trzech naszych postulatów, to chyba nie mógł zostać lepiej zaprezentowany. To były priorytety, które nasza grupa wypracowała wspólnie, również dzięki pani Martynie, która otrzymała głosy poparcia – mówi Paulina Nowak.

Dokument z postulatami trafi do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Tam zostaną zebrane również postulaty przedstawione na konsultacjach w innych województwach.

Konferencja prasowa Szymona Stachowiaka i Daniela Nawrockiego

Spór w Młodzieżowej Radzie Miasta Gdańska. Radny Daniel Nawr...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl