Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konsultacje budowy systemu pomocy osobom niepełnosprawnym - jak podzielić 1,8 mld złotych z Solidarnościowego Funduszu Wsparcia?

Dorota Abramowicz
Konsultacje budowy systemu pomocy osobom niepełnosprawnym - jak podzielić 1,8 mld złotych z Solidarnościowego Funduszu Wsparcia?
Konsultacje budowy systemu pomocy osobom niepełnosprawnym - jak podzielić 1,8 mld złotych z Solidarnościowego Funduszu Wsparcia? Dorota Abramowicz
Przedstawiciele pomorskich organizacji pozarządowych, domów pomocy społecznej, warsztatów terapii zajęciowej, PFRON, NFZ, ZUS i samorządowcy spotkali się w poniedziałek z wiceministrem rodziny, pracy i polityki społecznej Marcinem Zielenieckim, by porozmawiać o wdrażaniu "mapy drogowej" budowy systemu wsparcia osób niepełnosprawnych. Wcześniej minister, dyrektor pomorskiego NFZ i dyrektor PFRON w Gdańsku na spotkaniu z dziennikarzami odpowiadali na pytania o kolejki do rehabilitacji, sytuację niepełnosprawnych dzieci między 3 a 16 rokiem życia oraz niepokojąco wysokie koszty sprzętu dla osób z niepełnosprawnością.

Od kilkunastu dni resort rodziny, pracy i polityki społecznej organizuje w regionach spotkania konsultacyjne z udziałem przedstawicieli organizacji pozarządowych, władz wojewódzkich i samorządowych, PFRON, ZUS, NFZ oraz placówek zajmujących się pomocą osobom niepełnosprawnym. Przedstawia w nich opracowany w MRPiPS projekt "Budowy wsparcia osób niepełnosprawnych in ich rodzin"oraz działania zawarte w "Pakiecie społecznej odpowiedzialności" czyli drugim filarze budowy systemu.

- Będą dodatkowe pieniądze, pozwalające sfinansować różne formy wsparcia osób niepełnosprawnych - zadeklarował na poprzedzającym konsultacje poniedziałkowym spotkaniu z dziennikarzami w Gdańsku wiceminister Mariusz Zieleniecki z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Konkretnie mowa o 1,8 mld złotych, które mają pochodzić z Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych (to tzw. danina solidarnościowa, opodatkowująca osoby zarabiające ponad 1 mln złotych rocznie) oraz z odpisu od składki na Fundusz Pracy.

Wiceminister przedstawił rozwiązania, które zostały wprowadzone po sejmowym proteście dorosłych niepełnosprawnych i ich rodzin oraz w ramach programu "Za Życiem". Przypomniał również o podwyższeniu renty socjalnej, wzroście wysokosci zasiłku pielęgnacyjnego i opiekuńczego oraz o dofinansowaniu warsztatów terapii zajęciowej i zapowiedział zmiany w systemie orzecznictwa o niepełnosprawności.

Czytaj też: W pięciu pomorskich przedsiębiorstwach społecznych utworzono 22 nowe etaty dla osób niepełnosprawnych i długotrwale bezrobotnych

Dyrektor pomorskiego oddziału NFZ, Elżbieta Rucińska-Kulesz przedstawiła informację o realizacji obowiązującej od 1 lipca ustawy, która miała zwiększyć dostępność niepełnosprawnych do lekarzy specjalistów, rehabilitacji, leków, środków pielęgnacyjnych i zaopatrzenia w sprzęt ortopedyczny. Na rehabilitację pomorski NFZ przeznaczył dodatkowo 12,5 mln złotych,a na wyroby medyczne i ortopedyczne - 7,7 mln złotych.

- Po pierwszych dwóch tygodniach obowiązywania ustawy nie zanotowaliśmy żadnych skarg- podkreśliła dyrektor NFZ. - Skróciły się znacząco kolejki do rehabilitacji dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności.

Równie optymistycznie o poprawie sytuacji osób niepełnosprawnych mówił Dariusz Majorek, dyrektor pomorskiego oddziału PFRON, który przypomniał, że Pomorskie może poszczycić się najwyższym w Polsce (29 proc.) odsetkiem osób niepełnosprawnych aktywnych zawodowo. Usłyszeliśmy także o planowanym wsparciu finansowym warsztatów terapii zajęciowej.

Protest wspierający osoby niepełnosprawne pod siedzibą PiS w Gdańsku

Godzina dla Rodziców i Opiekunów Osób Niepełnosprawnych. Pro...

Ministra Zielenieckiego zapytaliśmy o sytuację dzieci niepełnosprawnych. Obowiązująca od 1 lipca ustawa dająca szczególne uprawnienia "osobom o znacznym stopniu niepełnosprawności" - przez niedopatrzenie posłów - nie uwzględniła dzieci między 3 a 16 rokiem życia. Parlamentarzystom umknęło bowiem, że w przypadku osób do 16 roku życia w ogóle nie są wydawane orzeczenia o stopniu niepełnosprawności. W związku z tym rodzice muszą np. płacić za "ponadlimitowe" pieluchy i nie mogą domagać się uprzywilejowanego dostępu do specjalisty i rehabilitacji.

- Mam świadomość pewnej luki prawnej, która tu występuje - przyznał minister Zieleniecki. - Staramy się przez proces wykładni tę lukę usuwać.

Problemem są również bardzo wysokie koszty wózków inwalidzkich, specjalnych krzeseł, fotelików i ogólnie rzecz biorąc - sprzętu dla osób niepełnosprawnych. Kiedy okazuje się, że nawet z dopłatą z PFRON cena wózka elektrycznego w Polsce jest wyższa, niż np. w Czechach, część rodzin decyduje sie sprowadzać sprzęt z innych krajów. - Zauważyliśmy już zjawisko, które jest powiązane z wysokością dopłat - powiedziała Elżbieta Rucińska-Kulesz - Mamy pewien kłopot z zachowaniem rynku. Obserwujemy to uważnie, będziemy nad tym pracować.


Zobacz też: "Chcą wyjść do społeczeństwa, to tacy sami ludzie jak my". Protesty rodziców po wejściu w życie ustawy o pomocy niepełnosprawnym

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki