Konstytucjonalista o zapowiedziach koalicji Tuska. "Ewentualna uchwała Sejmu o odwołaniu sędziów TK byłaby niezgodna z Konstytucją"

OPRAC.:
Mateusz Zbroja
Mateusz Zbroja
Wideo
od 16 lat
Ewentualna uchwała Sejmu w przedmiocie odwołania sędziów TK byłaby niezgodna z Konstytucją. Konstytucja wyklucza bowiem uznanie, że cel uświęca środki, ponieważ instytucje publiczne mają działać rzetelnie i sprawnie - powiedział w rozmowie z Polską Agencją Prasową konstytucjonalista, prof. Ryszard Piotrowski. Zapytany o ewentualne zmiany w KRS uchwałą Sejmu podkreślił, że "byłaby ona niezgodna z Konstytucją".
- Ewentualna uchwała Sejmu o odwołaniu sędziów TK byłaby niezgodna z Konstytucją - powiedział konstytucjonalista, prof. Ryszard Piotrowski.
- Ewentualna uchwała Sejmu o odwołaniu sędziów TK byłaby niezgodna z Konstytucją - powiedział konstytucjonalista, prof. Ryszard Piotrowski. Fot. Piotr Smolinski

Ewentualna uchwała Sejmu niezgodna z Konstytucją

We wtorek poseł KO Borys Budka powiedział, że wymiar sprawiedliwości należy naprawiać w odpowiedniej kolejności.

- W pierwszej kolejności trzeba stwierdzić nieważność wyboru trzech sędziów TK, bo jest to wykonanie orzeczenia legalnego Trybunału z 2015 roku. To oczywiste, że to może stwierdzić Sejm, bo Sejm musi naprawić grzech pierworodny popełniony w 2015 roku przez większość PiS - zaznaczył Budka w TVN24.

Jak informują media, tekst uchwały Sejmu ma być związany ze statusem sędziów TK wybranych przez Sejm i zaprzysiężonych przez prezydenta Andrzeja Dudę pod koniec 2015 r. Tamte nominacje wzbudziły wątpliwości ówczesnej opozycji i wielu przedstawicieli środowisk prawniczych, którzy zarzucali, że sędziowie zostali wybrani w sposób nieprawidłowy.

Prof. Piotrowski został poproszony przez PAP o komentarz dotyczący uchwały Sejmu o odwołaniu sędziów Trybunału Konstytucyjnego.

- Ewentualna uchwała Sejmu w przedmiocie odwołania sędziego czy sędziów TK byłaby niezgodna z Konstytucją - powiedział profesor. Jak wyjaśnił, obowiązuje zasada legalizmu i wszystkie organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa.

- Nie ma przepisu prawa, który by przewidywał możliwość stwierdzenia przez Sejm nieważności uchwały Sejmu ws. wyboru sędziego TK - zaznaczył prof. Piotrowski.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

"Sejm ma tyle władzy, ile przyznała mu Konstytucja"

Dodał, że "w swoim czasie TK stwierdził, że Sejm może dużo, ale nie może wszystkiego i że na tym polega system demokracji konstytucyjnej, który został ustanowiony w Konstytucji obecnie obowiązującej". A zatem - jak wskazał konstytucjonalista - w tym systemie, Sejm ma tylko tyle władzy, ile przyznała mu Konstytucja.

- To oznacza, że nie ma możliwości podjęcia takiej uchwały - podkreślił.

- Ze wstępu do Konstytucji wynika, że Konstytucja wyklucza uznanie, że cel uświęca środki, ponieważ instytucje publiczne mają działać rzetelnie i sprawnie. Sama tylko sprawność, a więc założenie, że coś jest potrzebne, nie wystarczy. Trzeba jeszcze, żeby działania Sejmu były zgodne z prawem - podkreślił prof. Piotrowski.

Zaznaczył, że "jeżeli proces przywracania rozwiązań zgodnych z prawem, przebiegałby niezgodnie z prawem, to znaczy, że mielibyśmy do czynienia z oswajaniem bezprawia, czyli z utrzymaniem rozwiązań, które były zaprzeczeniem porządku prawnego".

- Trzeba przypomnieć, że kryzys konstytucyjny w Polsce rozpoczął się właśnie od tego, że Sejm swoimi uchwałami stwierdzał nieważność uchwał poprzednika w przedmiocie powołania sędziów TK, zatem te działania, które mają na celu naprawę państwa, mogą być przeprowadzane wyłącznie zgodnie z Konstytucją - powiedział profesor.

Jak Ryszard Piotrowski ocenia ewentualne zmiany w KRS?

Zapytany przez PAP o ewentualne zmiany w Krajowej Radzie Sądownictwa uchwałą Sejmu podkreślił, że "byłaby ona niezgodna z Konstytucją".

- Sejm, podobnie jak inne organy władzy publicznej działa na podstawie i w granicach prawa - powiedział.

Obowiązujące prawo - jak wskazał prof. Piotrowski - nie przewiduje możliwości podjęcia przez Sejm prawnie wiążącej uchwały, stwierdzającej, że mandaty sędziów wybranych do Krajowej Rady Sądownictwa wygasają przed upływem kadencji KRS wskutek podjęcia przez Sejm uchwały w tym przedmiocie.

O co chodzi w sporze o Trybunał Konstytucyjny?

8 października 2015 r. Sejm VII kadencji wybrał - przede wszystkim głosami ówczesnej koalicji PO-PSL - pięciu nowych sędziów TK: Romana Hausera, Krzysztofa Ślebzaka, Andrzeja Jakubeckiego, Bronisława Sitka i Andrzeja Sokalę, którzy mieli być następcami trzech sędziów kończących kadencję 6 listopada i dwóch sędziów, których kadencje kończyły się w grudniu, a więc już w czasie następnej kadencji parlamentarnej.

25 listopada Sejm nowej, VIII kadencji przyjął zaproponowane przez PiS uchwały o stwierdzeniu braku mocy prawnej wyboru sędziów TK z 8 października. 2 grudnia Sejm wybrał zgłoszonych przez PiS Julię Przyłębską, Henryka Ciocha, Lecha Morawskiego, Mariusza Muszyńskiego i Piotra Pszczółkowskiego na sędziów TK. Tych sędziów zatwierdził prezydent Duda.

3 grudnia 2015 r. TK uznał, że poprzedni Sejm wybrał dwóch sędziów TK w sposób niezgodny z konstytucją (w miejsce tych, których kadencja kończyła się w grudniu); wybór pozostałej trójki (w miejsce tych, których kadencja skończyła się w listopadzie) był z nią zgodny. TK uznał też wtedy, że prezydent ma obowiązek "niezwłocznego" odebrania ślubowania od każdego nowo wybranego sędziego.

Prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska w wystąpieniu podczas niedawnego Zgromadzenia Ogólnego Sędziów TK po przytoczeniu całej historii obsady Trybunału podkreśliła: "Każda próba podważenia statusu sędziów Trybunału Konstytucyjnego, zarówno przez organy krajowe, jak i międzynarodowe, jest naruszeniem uprawnień Sejmu i Prezydenta oraz godzi w konstytucyjną zasadę podziału i równoważenia się władz".

lena

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 29

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

H
Hipokryt
16 listopada, 13:26, obietnica wyborcza:

A kto by się przejmował jakąś polską konstytucją, jak się ma za plecami POparcie N-UE. Zresztą, zawsze można winę zwalić na pisiorów.

Pamiętasz Becie, przez 8 lat rządów poprzedniej władzy i tu padały oskarżenia w kierunku PO. Nawet w kabaretach śmiali się z tych słów, a ty tu bredzisz o zwalaniu winy. W tym temacie mistrzem świata jest PiS wszystko co złe to była wina PO, Tuska albo UE, a wszystko co dobre pochodził od PiS.

A
A
16 listopada, 13:55, PSL Płock:

Koalicja Obywatelska chce wprowadzać totalitaryzm i łamać praworządność w RP. 100 razy bardziej jak PiS. Wstyd. Nie idźcie tą drogą bo rządy skończą się szybko.

Totalitarnyzm to był za PiS, wtedy nic ci nie przeszkadzalo, teraz nagle po utracie koryta zaczyna ci przeszkadzać to co PiS robił przez 8 lat rządów.

N
No
A PiSiory przejmowały się konstytucja z Duda na czele.
P
Pstryk
16 listopada, 12:57, Gościem:

CZY będzie likwidacja jednostek wojskowych tak jak już było?

16 listopada, 13:07, kier w tył na lewo ..!!:

Będą dyscyplinarki dla dowódców którzy czapkowali idiocie Macierewiczowi........Chociaż może okazać się to zbędne bo sami spi**dolą :)

16 listopada, 14:04, smyk:

gupek do kwadratu

Ty zapewne jesteś rzołmiesz pana Antoniego kapłana religii smoleńskiej !!

s
smyk
16 listopada, 12:57, Gościem:

CZY będzie likwidacja jednostek wojskowych tak jak już było?

16 listopada, 13:07, kier w tył na lewo ..!!:

Będą dyscyplinarki dla dowódców którzy czapkowali idiocie Macierewiczowi........Chociaż może okazać się to zbędne bo sami spi**dolą :)

gupek do kwadratu

w
wasz wyborca
16 listopada, 13:55, PSL Płock:

Koalicja Obywatelska chce wprowadzać totalitaryzm i łamać praworządność w RP. 100 razy bardziej jak PiS. Wstyd. Nie idźcie tą drogą bo rządy skończą się szybko.

PSL-owcy,opamiętajcie się.

6 klasa
16 listopada, 13:29, popolsce:

Którego języka mam się zacząć uczyć ? Dwóch nie dam rady.

bo ty jesteś nieuk

P
PSL Płock
Koalicja Obywatelska chce wprowadzać totalitaryzm i łamać praworządność w RP. 100 razy bardziej jak PiS. Wstyd. Nie idźcie tą drogą bo rządy skończą się szybko.
s
sursum.....
16 listopada, 13:29, popolsce:

Którego języka mam się zacząć uczyć ? Dwóch nie dam rady.

Włoskiego i Łaciny ------ Wszystkie du/podaje sukienkowych winni znać mowę tych którzy ich dymają ;)

p
popolsce
Którego języka mam się zacząć uczyć ? Dwóch nie dam rady.
o
obietnica wyborcza
A kto by się przejmował jakąś polską konstytucją, jak się ma za plecami POparcie N-UE. Zresztą, zawsze można winę zwalić na pisiorów.
P
Prawo UW
Normalny prawnik nawet zaangażowany politycznie po stronie opozycji się na to nie zgodzi. Są jakieś granice.
u
uff
"Art. 199.

Trybunał Stanu składa się z przewodniczącego, 2 zastępców przewodniczącego i 16 członków wybieranych przez Sejm spoza grona posłów i senatorów na czas kadencji Sejmu". wg mnie nowy sejm wybiera literalnie - tylko na swoją kadencję, a treści pozostałych ustaw są w tej materii nieważne, - oczywiście zapis jest do zmiany ,, allle kto i po co ... ,

czyli wybrani 3 w październiku są legalni (2 miesiące ) =do grudnia, a wybrani w grudniu są nielegalni, BBAAAa idąc dalej cały składowi skończyła się kadencja sejmu 12 grudnia 2023 r. - -artykuł cały do zmiany bo inaczej jest to kwestia tylko dowolności interpretacyjnej (z lewa, z praw, a może jeszcze ze środka)
p
pibać jes !
16 listopada, 13:03, zb:

SPOkojnie, jak już będziesz u nas konstytucja unijna to wtedy każde działanie PO.ebów będzie z nią zgodne, bo nasza Konstytucja zostanie zlikwidowana.

A tacy jak ty ciemniacy w rezerwatach będą osadzani :)))))))))))

k
kier w tył na lewo ..!!
16 listopada, 12:57, Gościem:

CZY będzie likwidacja jednostek wojskowych tak jak już było?

Będą dyscyplinarki dla dowódców którzy czapkowali idiocie Macierewiczowi........Chociaż może okazać się to zbędne bo sami spi**dolą :)

Wróć na i.pl Portal i.pl