Konstytucja 3 Maja - mija 228 lat od jej uchwalenia. W jakich okolicznościach się rodziła?

Grzegorz Okoński
Obraz Jana Matejki przedstawiający uchwalenie Konstytucji 3 Maja.
Obraz Jana Matejki przedstawiający uchwalenie Konstytucji 3 Maja. Archiwum
Świętując rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, kojarzymy ją z nowoczesnym aktem prawnym, ważnym momentem w historii Polski i raczej trudno nam uświadomić sobie w radosnej atmosferze, że ci, którzy ją w burzliwej atmosferze uchwalali, nazywali ją „ostatnią wolą i testamentem gasnącej Ojczyzny”. W dniu 3 maja 2019 roku, obchodzimy 228. rocznicę jej uchwalenia.

Nie było łatwo - ustawę zasadniczą przygotowywano pod kierownictwem króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, Ignacego Potockiego, Hugona Kołłątaja i królewskiego sekretarza Scipiona Piatoli’ego, uchwalono ją mimo starań polskich posłów pracujących na rzecz obcych mocarstw w dniu, kiedy znaczna część oponentów nie wróciła jeszcze do sejmu z wielkanocnych wakacji.

Konstytucja z dnia 3 maja 1791 roku wprowadzała trójpodział władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą, osłabiała pozycję przekupnej magnaterii i równie podatnej na obce wpływy finansowe szlachty – gołoty, umożliwiała mieszczanom nobilitację za zasługi dla kraju, i przy posiadaniu majątku, utrzymała wprawdzie poddaństwo chłopów, ale objęła ich opieką prawa i rządu. Konstytucja zniosła liberum veto i zakazywała konfederacji.

Sprawdź się: Znasz podstawy Konstytucji 3 Maja? Udowodnij, rozwiązując quiz

Ten nowoczesny akt prawny, drugi na świecie po konstytucji Stanów Zjednoczonych, nie przetrwał długo. Magnaci, których władza i możliwości działania według życzeń rządów sąsiednich mocarstw (przede wszystkim Rosji) zostały osłabione. Ponieważ nie mogli już sterować szlachtą, zgodnie z wolą carycy Katarzyny II zawiązali w Petersburgu 27 kwietnia 1792 roku konfederację, nazwaną później targowicką i wraz z armią rosyjską ruszyli na słabe wojska królewskie.

Polska armia zdołała odnieść kilka zwycięstw, ale nie zatrzymała targowiczan i Rosjan w pochodzie na Warszawę. Król skapitulował, zgodnie z życzeniem carycy musiał przystąpić do Targowicy, a obce mocarstwa nie miały już skrupułów, by przygotować w 1793 roku drugi rozbiór Polski…

Zobacz krótki film wyjaśniający znaczenie Konstytucji 3 Maja:

POLECAMY:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na i.pl Portal i.pl