Konstruktorzy z Lublina stworzyli ramię, które może zastąpić rękę. To wielka pomoc dla osób niepełnosprawnych

Gabriela Bogaczyk
Gabriela Bogaczyk
Łukasz Kaczanowski
Urządzenie pomoże niepełnosprawnym w jedzeniu, piciu, otwieraniu drzwi, włączeniu telewizora, a nawet przewracaniu kartek w książce. Ramię dla osób niepełnosprawnych jest najbardziej precyzyjnym takim urządzeniem na rynku.

Ramię waży pięć kilogramów, wykonane jest z włókna węglowego. Można je tak skonfigurować, aby było odpowiednie dla osób praworęcznych lub leworęcznych.

- Ramię mocujemy na brzegu elektrycznego wózka inwalidzkiego. Następnie, urządzenie łączy się z interfejsem wózka, tworząc zintegrowany system sterowania. Ramieniem można sterować na różne sposoby. Jakie? Na przykład za pomocą joysticka, gdy osoba niepełnosprawna może ruszać palcami - wyjaśnia dr inż. Adam Kurnicki z Katedry Automatyki i Metrologii Politechniki Lubelskiej.

Ramię przeznaczone jest głównie dla osób niepełnosprawnych z niedowładem kończyn górnych. Korzystać mogą jednak również osoby z poważniejszymi upośledzeniami. Dzięki specjalnym czujnikom, możliwe jest sterowanie ramieniem za pomocą ruchów głowy, śledzenia ruchu gałek ocznych, a nawet za pomocą dmuchnięcia w czujnik wbudowany koło ust.

Urządzenie pomaga osobom z niepełnosprawnością np. przy piciu, czy jedzeniu, ale także otwieraniu drzwi, włączeniu telewizora, a nawet przewracaniu kartek w książce. Bez żadnego problemu ramię jest w stanie udźwignąć i płynnie przenieść 1,5 litrową butelkę z wodą.

- Z pomysłem opracowania takiego urządzenia wyszła lubelska firma Accrea Engineering. Przez prawie trzy lata pracowaliśmy nad technologią, która pozwoliłaby na precyzyjną pomoc osobom niepełnosprawnym w codziennych czynnościach. Podobne produkty znajdują się na rynku, ale nasz jest bardziej dopracowany, ma większe możliwości i odznacza się płynniejszym zakresem ruchów, przez co nie ma ryzyka, że na przykład woda z kubka się wyleje. Urządzenie można już kupić, głównie w Niemczech. Kosztuje około 20 tys. złotych. Pierwsi niepełnosprawni już korzystają z naszego ramienia - dodaje dr inż. Kurnicki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Konstruktorzy z Lublina stworzyli ramię, które może zastąpić rękę. To wielka pomoc dla osób niepełnosprawnych - Kurier Lubelski

Komentarze 6

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gejek

Lubie facetów. Ktoś chętny?

G
Gość

No i git. W jednej piwo, w drugiej fajeczka, a trzecia się zajmie gruchą.

G
Gość
28 lutego, 8:51, Ada:

czy ta ręka jest delikatna i potrafi muskać czule muszelkę?

do muszelek to już od lat są inne urządzenia o jakich ci się nie śniło.

k
konstruktor

do Ady: dla muszelki będzie zbyt szorstka ale techno-brochę na pewno pobudzi

A
Ada

czy ta ręka jest delikatna i potrafi muskać czule muszelkę?

G
Gość

Lublin Dynamics :)

Wróć na i.pl Portal i.pl