Konsekwencje tzw. paktu migracyjnego. Kacper Płażyński: Albo przyjmujemy nielegalnych migrantów, albo płacimy

Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
Albo przyjmujemy nielegalnych migrantów, albo płacimy 40 mln euro - ocenił poseł PiS, Kacper Płażyński
Albo przyjmujemy nielegalnych migrantów, albo płacimy 40 mln euro - ocenił poseł PiS, Kacper Płażyński Fot. Jakub Steinborn/Polska Press
– Albo przyjmujemy nielegalnych migrantów, albo płacimy – przynajmniej w pierwszym roku funkcjonowania tego paktu – 40 mln euro – tak o konsekwencjach tzw. paktu migracyjnego powiedział i.pl poseł PiS Kacper Płażyński. W jego ocenie nowy polski rząd na pewno mógł zrobić więcej, aby rozwiązania nie weszły w życie.

Pakt migracyjny zaakceptowany

W środę przedstawiciele krajów członkowskich Unii Europejskiej, Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej „osiągnęli porozumienie w sprawie głównych elementów politycznych” paktu w sprawie azylu i migracji.

Jakie konsekwencje dla krajów członkowskich?

Kacper Płażyński, poseł PiS, pytany przez i.pl o to, jakie konsekwencje dla krajów członkowskich UE niesie pakt migracyjny, odpowiedział, że „bardzo konkretne”. – Albo przyjmujemy nielegalnych migrantów, albo płacimy – przynajmniej w pierwszym roku funkcjonowania tego paktu – 40 mln euro. Nie wiadomo, jak dużo w każdym kolejnym roku, bo zgodnie z treścią paktu to Komisja Europejska będzie w każdym roku decydować, ile nieprzyjęcie każdego z nielegalnych imigrantów będzie kosztować – mówił.

Czy nowy rząd mógł coś zrobić, aby zablokować pakt?

Pytany o to, czy nowy polski rząd mógł zrobić coś, żeby zablokować pakt migracyjny, poseł PiS ocenił, że „na pewno mógł się sprzeciwiać, mógł budować koalicję międzynarodową”. – Przecież było wiele państw, które mówiły, że się na to nie zgadzają. Niestety, ale widzimy, że po tym, jak zmienił się rząd w Polsce, to te państwa straciły swojego największego sojusznika. Polska powinna działać w takim zakresie, na jaki stać piąte największe państwo w Unii Europejskiej, największe państwo Europy Środkowo-Wschodniej. Polski rząd na pewno mógł zrobić więcej – dodał.

Poseł PiS podkreślił, że z pewnym zażenowaniem słuchał ministra ds. europejskich Adama Szłapki, który wczoraj na sejmowej Komisji ds. Unii Europejskiej, przedstawiał również kwestie migracji, która była przedmiotem Rady Europejskiej, w której brał udział. – Prawdę mówiąc, nie był w stanie odpowiedzieć, jakie konkretnie było ich stanowisko, a kiedy dopytywałem to przewodniczący Michał Kobosko zarządził zakończenie dyskusji – relacjonował.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Zdaniem Kacpra Płażyńskiego „wydaje się, że ten temat dla nowego rządu jest rzeczywiście bardzo niebezpieczny, bo to jest kolejna sprawa, w której po prostu okłamali Polaków”. – Mówili, że będzie inaczej – dodał.

– Wielka szkoda, że frekwencja w referendum nie była na takim poziomie, żeby naszym polskim władzom uniemożliwić wchodzenie do takiego paktu, który w ostateczności otwiera drzwi do wszystkich patologii, z którymi mamy do czynienia w Skandynawii, we Francji, czy w Niemczech – mówił poseł PiS.

ag

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl