[KONKURS] Wygraj pakiet książek PWN na stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości

red
Materiały wydawnictwa PWN
"Wielka wojna Polaków 1914-1918", "Ku jedności. Listopad 1918 roku" i "Polska niepodległa. Encyklopedia" - odpowiedz na proste pytanie i wygraj wyjątkowy pakiet książek Państwowego Wydawnictwa Naukowego przygotowane w ramach obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Jak wziąć udział w konkursie – krok po kroku:
1. Zarejestrować się w serwisie polskatimes.pl oraz – po zarejestrowaniu się – uzupełnić swoje dane osobowe w profilu, podając imię i nazwisko (tylko do wiadomości redakcji)
2. Zapoznać się z regulaminem konkursu
3. Odpowiedzieć na pytanie: Dlaczego właśnie do Ciebie powinien trafić pakiet książek?
4. Przesłać odpowiedź na adres [email protected] za pośrednictwem maila powiązanego z kontem w serwisie
5. Nagrodę należy odebrać w siedzibie naszej redakcji w Warszawie

Nagrody otrzymają osoby, które udzielą najciekawszej odpowiedzi do czwartku 3 maja 2018 r., do godziny 12.00. Zgłoszenia osób niezarejestrowanych nie będą brane pod uwagę.

"Polska Niepodległa Encyklopedia PWN"
Encyklopedia opracowana w układzie tematycznym prezentuje rozdziały: Historia; Społeczeństwo i gospodarka; Sztuka; Literatura; Muzyka; Teatr i film; Książka i prasa; Sport. W ramach rozdziałów znajdują się artykuły wprowadzające w tematykę oraz hasła szczegółowe.

Publikacja swoim zakresem chronologicznym i tematycznym obejmuje okres II Rzeczypospolitej i zawiera blisko 2000 haseł, około 500 ilustracji, liczne mapy, tabele i teksty źródłowe.

"Ku jedności. Listopad 1918 roku"
Listopad 1918 roku to pełna trudów, lecz fascynująca droga Polaków do niepodległości. Książka przedstawia okres poprzedzający wydarzenia 11 listopada – czas działań militarnych podczas I wojny światowej, punkt kulminacyjny – sam dzień odzyskania niepodległości, a także pierwsze tygodnie następujące po nim. To opowieść najpierw o sytuacji we wszystkich trzech zaborach, następnie o pierwszych dniach odbudowanego państwa polskiego. Opowieść o tyle interesująca, że przekazana przez naocznych świadków, nie tylko tych z kart podręczników szkolnych, którzy tworzyli historię, lecz także zwykłych ludzi, którzy byli uczestnikami wydarzeń. Książka zawiera interesujące fragmenty wspomnień, cytaty z prasy, komunikaty i dokumenty. Daje nam barwny obraz emocji i dramaturgii, jakie towarzyszyły wydarzeniom listopada 1918 roku, a także różne perspektywy – ludności wojskowej i cywilnej.

Publikacja bogato ilustrowana, zawiera unikalne cytaty oraz niepublikowane materiały ilustracyjne ze zbiorów Muzeum Niepodległości w Warszawie.

Doskonała lektura dla każdego, kto zechce zajrzeć za kurtynę historii i dowiedzieć się, jak przebiegała walka o niepodległość w największych polskich miastach, jak wyglądała codzienność ludności tych miast u progu odbudowy państwa, jakie były nadzieje, obawy, problemy zwykłego dnia, z czym trzeba było się borykać, jak przetrwać.

Wielka wojna Polaków 1914-1918
„Wielka wojna Polaków” w przystępny i ciekawy sposób przedstawia całościowy obraz zmagań i losów Polaków w latach 1914–1918. Autor prezentuje losy milionów mieszkańców dawnej Rzeczypospolitej od dnia wybuchu I wojny światowej do 11 listopada 1918 roku, daty symbolicznej, gdy na froncie zachodnim doszło do zawieszenia broni i zakończenia wojny, a w Polsce do przekazania władzy wojskowej przez Radę Regencyjną Józefowi Piłsudskiemu. Opowiada o losach trzech zaborów i trzech obszarów okupowanych, praktykach okupantów, które później zostały powtórzone w większej skali i w brutalniejszej formie podczas II wojny światowej, o aktywności najwybitniejszych polskich polityków i wojskowych, wysiłku politycznym i militarnym, który doprowadził do „polskiego listopada” 1918 roku i odzyskania niepodległości, a także o umęczonych przez wojnę bezimiennych świadkach i uczestnikach historii.

Opowieść nie koncentruje się tylko na dziejach militarnych i politycznych, znajdziemy tu także obrazki z życia codziennego: problemy z aprowizacją, higieną, demoralizacją zawsze towarzyszącą okresom wojennym. Do tej pory brakowało tak wielostronnej syntezy. Przez prawie 100 lat historycy w swoich badaniach nad ziemiami polskimi w Wielkiej Wojnie ograniczali się najczęściej do kwestii politycznych i wojskowych, a z ujęciami całościowymi mogliśmy się zapoznać jedynie w podręcznikach akademickich i syntezach historii Polski. Wielka Wojna Polaków z powodzeniem zapełnia tę lukę.

Źródło opisu: Księgarnia PWN

POLECAMY:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl