KONKURS: Ruszył Europejski Tydzień Zrównoważonego...

  KONKURS: Ruszył Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu!

  Artykuł sponsorowany

  Aktualizacja:

  Polska

  KONKURS: Ruszył Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu!
  1/6
  przejdź do galerii
  Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu jest inicjatywą Komisji Europejskiej mającą na celu zachęcenie mieszkańców miast do zmiany niekorzystnych dla zdrowia przyzwyczajeń i wybrania alternatywnych, ekologicznych środków podróżowania.
  Jak co roku, w dniach 16-22 września, odbywa się Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. Każda edycja projektu skupia się na konkretnym temacie. W tym roku głównym hasłem jest „WYBIERAJ. ZMIENIAJ. ŁĄCZ.” (Choose. Change. Combine.), które stawia na multimodalność, czyli zachęca do zapoznania się z dostępnymi opcjami transportu i wyboru właściwej kombinacji podczas planowania podróży. Mądre wybory środków transportu mogą pomóc zaoszczędzić pieniądze, poprawić kondycję i pozytywnie wpłynąć na środowisko. Miasta, które wezmą udział w obchodach mają zachęcać mieszkańców do łączenia dostępnych środków transportu, wybierania z kilku możliwych opcji.


  Każda podróż jest inna, ale zbyt często polegamy na jednym tylko środku transportu i instynktownie wsiadamy do samochodów, mimo że niekiedy wybór roweru albo transportu publicznego byłby wydajniejszy.
  Violeta Bulc, komisarz ds. transportu

  Zwieńczeniem inicjatywy jest Dzień Bez Samochodu, kiedy to kierowcy są namawiani do pozostawienia samochodów w garażu, przesiadania się na rower lub korzystania z komunikacji publicznej. W wielu europejskich miastach, w tym również polskich, oferowane są bezpłatne przejazdy komunikacją miejską. W ramach kampanii Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu poszczególne miasta przygotowują szereg atrakcji: wystawy, konkursy z nagrodami, happeningi czy gry edukacyjne.

  W Warszawie, pod auspicjami Komisji Europejskiej i patronatem Ministerstwa Środowiska, organizowany jest Konkurs Fotograficzny. Każdy, kto w ciągu trwania Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, prześle zdjęcie pokazujące w jaki sposób obchodzi to święto transportu, może wygrać rower miejski oraz wiele innych nagród. Wystarczy zrobić zdjęcie wybierając środek transportu inny niż samochód (rower, pieszo, pociąg, rolki, autobus, kajak, itp.).

  Więcej informacji na temat ETZT i konkursu na stronie: www.ETZT.pl


  O ETZT
  Początki Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu sięgają roku 1998, kiedy we Francji obchodzono dzień pod hasłem „W moim mieście bez samochodu”. Inicjatywa ta nadal realizowana jest, we wrześniu każdego roku, w celu zachęcenia miast i miasteczek do zamknięcia ulic dla pojazdów silnikowych na jeden dzień. Działania te pozwalają mieszkańcom na odkrycie innego oblicza miast i miasteczek, zachęcają ich do korzystania ze zrównoważonych rodzajów transportu i podnoszą poziom wiedzy na temat wpływu wyboru środków transportu na środowisko. Powodzenie inicjatywy we Francji doprowadziło do wprowadzenia Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu w 2002 r.

  Od tego czasu wpływ ETZT jest coraz bardziej widoczny w Europie i na całym świecie.
  W 2014r. do udziału w kampanii zgłosiło się 2 013 miast z 44 krajów. Łącznie wdrożono 8 543 stałych środków, koncentrujących się głównie na zapewnieniu infrastruktury dla rowerzystów i

  pieszych, promocji korzystania z transportu publicznego, poprawie dostępności środków transportu oraz na podniesieniu poziomu wiedzy na temat zrównoważonego transportu.

  Co roku Komisja Europejska przyznaje także nagrodę dla samorządu i miasta najbardziej zaangażowanego w promocję zrównoważonego transportu.

  Więcej informacji na temat kampanii w Europie: www.mobilityweek.eu.

  Zgłoś swój udział, prześlij zdjęcia do 23 września na adres warszawa@etzt.pl.

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo