Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konkurs im. prof. Kodrębskiego. Nominowana praca Katarzyny Diowksz

Maciej Kałach
Maciej Kałach
Katarzyna Diowksz, autorka nominowanej pracy
Katarzyna Diowksz, autorka nominowanej pracy archiwum prywatne
Publikujemy sylwetki autorów 7 prac nominowanych w 20. edycji Konkursu im. prof. Jana Kodrębskiego na najlepszą pracę magisterską.

Konkurs dotyczy prac obronionych w zeszłym roku akademickim na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. Warunkiem zgłoszenia pracy do konkursu było m.in. otrzymanie za nią oceny bardzo dobrej. 1 marca, podczas gali w Pałacu Biedermanna,okaże się, która z prac zwyciężyła.

Katarzyna Diowksz jest autorką pracy „Repatriacja dóbr kultury w świetle rozwiązań międzynarodowych”. Promotorem tej pracy był dr hab. Jacek Skrzydło, prof. nadzw. UŁ.

Uwagi autorki, Katarzyny Diowksz, o pracy „Repatriacja dóbr kultury w świetle rozwiązań międzynarodowych”:

Praca magisterska przygotowana na seminarium magisterskim w Katedrze Prawa Międzynarodowego i Stosunków Międzynarodowych pod kierunkiem prof. dr hab. Jacka Skrzydło
W mojej pracy skupiłam się na analizie kwestii repatriacji dóbr kultury. Celem tego badania było ustalenie istoty tego terminu i głównych poglądów względem własności dóbr kultury, a także wskazanie ewolucji idei na przestrzeni czasu. Po wyjaśnieniu zagadnień kluczowych dla omawianej materii, skupiłam się na przedstawieniu najistotniejszych instrumentów prawnomiędzynarodowych: umów międzynarodowych, aktów prawa Unii Europejskiej oraz dokumentów o charakterze soft law (wydawanych zarówno przez organizacje międzynarodowe, jak i deklaracji wypracowywanych przez przedstawicieli państw).
Głównym wnioskiem płynącym z pracy jest potwierdzenie tezy o złożoności problemu. Mnogość środków nie sprzyja jednolitej interpretacji, problematyczne jest również ograniczenie ich stosowania w związku z wymogiem uzyskania zgody państw na związanie się poszczególnymi aktami prawnymi. Z względu na powyższe, w materii tej nadal w dużej mierze potrzebna jest współpraca międzypaństwowa, dążąca do stworzenia środków o uniwersalnym charakterze.

Uwagi promotora, dr hab. Jacka Skrzydło, prof. nadzw. UŁ, o nominowanej pracy:

Praca magisterska napisana przez p. mgr Katarzynę Diowksz (Repatriacja dóbr kultury w świetle rozwiązań międzynarodowych) to jedna z najlepszych prac magisterskich, jakie miałem okazje prowadzić lub recenzować w trakcie pracy na Wydziale Prawa i Administracji UŁ. Jej przedmiotem jest skomplikowane zagadnienie prawne: restytucja dóbr kultury utraconych (najczęściej) w wyniku konfliktu zbrojnego. W pracy magisterskiej Autorka poddała drobiazgowej analizie, stojącej na bardzo wysokim poziomie, postanowienia trzech zasadniczych regulacji międzynarodowych dotyczących dóbr kultury, tj. konwencji haskiej, UNESCO i UNIDROIT. Na szczególne wyróżnienie zasługuje swoboda, z jaką p. mgr Katarzyna Diowksz porusza się w gąszczu trudnych zagadnień prawnych (np. problem retroaktywności traktatu, generowanie normy zwyczajowej przez traktat). Pomimo tego, że nie jest to wymagane w pracy magisterskiej, p. mgr Katarzyna Diowksz pokusiła się o propozycję rozwiązania problemu naukowego, wskazując, że jesteśmy świadkami kształtowania się zasady oderwania praw państwa do dóbr kulturalnych od cywilnoprawnych tytułów do tych dóbr. Imponująca (znów w kontekście oczekiwań stawianych pracom magisterskim) jest bibliografia (w dużej części obcojęzyczna) oraz liczba wykorzystanych dokumentów źródłowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki