Koniec ze zmianą czasu? Komisja Europejska ogłosiła społeczne konsultacje. Każdy może zagłosować

red.
Czy nadal będziemy przestawiać zegarki? Wiele zależy od wyników ankiety
Czy nadal będziemy przestawiać zegarki? Wiele zależy od wyników ankiety pixabay.com
Czy to koniec przestawiania zegarków dwa razy do roku? Czy zapomnimy o czasie letnim? Komisja Europejska chce poznać opinię obywateli krajów unijnych i związku z tym zamieściła na swojej stronie ankietę.

Kwestionariusz jest dostępny we wszystkich językach urzędowych UE (poza irlandzkim). Odpowiedzi można udzielać w dowolnym języku, jednak KE zachęca do używania języka angielskiego.
Zobacz wideo: EKSPERT O KONSEKWENCJACH ZMIANY CZASU

Źródło:
TVN

Ankieta znajduje się na stronie Komisje Europejskiej. Tutaj znajdziesz ją w JĘZYKU POLSKIM, a tutaj w JĘZYKU ANGIELSKIM.

W ankiecie można się opowiedzieć, za brakiem zmian, lub za zniesieniem zmiany czasu. Jeżeli ktoś wybierze drugi wariant, może zagłosować za stałym przejściem na czas letni lub zimowy.

Ankieta będzie dostępna do 16 sierpnia.

W nocy z 28 na 29 października zmieniamy czas na zimowy. Okazuje się, że internauci przygotowali na tę okazję sporo memów. Wybraliśmy dla Was te najciekawsze.W 2017 r. zmiana czasu nastąpi w ostatni weekend października. Oznacza to, że zegarki przestawimy w nocy z 28 na 29 października. Aby zmienić czas na zimowy trzeba przestawić zegarki o godzinę do tyłu. Czas zmienia się z godziny 3 na godzinę 2 w nocy. Zdania co do tego, kto jako pierwszy wpadł na to, aby zmieniać czas, są podzielone. Jedni twierdzą, że był to mieszkający w Nowej Zelandii George Vernon Hudson. Jego pasją było zbieganie rzadkich owadów, ale pracował zawodowo i swojej pasji mógł się oddawać dopiero po pracy. Jednak gdy kończył swoje obowiązki, było już ciemno. Zaproponował więc, aby w zależności od pory roku przestawiać zegary. Miało to miejsce w 1895 r. Jednak jego propozycja nie spotkała się z przychylnym przyjęciem, pomysł odrzucono. Przeczytaj też:  Kiedy zmiana czasu na zimowy 2017. Jaka jest data zmiany czasu? Dlaczego jest zmiana czasu?

Ze zmiany czasu też można się pośmiać [MEMY]

Uwaga! Z powodu dużego zainteresowania, strony otwierają się dość długo.

Czas letni. Gdzie obowiązuje i skąd wziął się taki pomysł?

Europejczycy przestawiają zegarki w prawie wszystkich krajach kontynentu oprócz Islandii, Białorusi i Rosji.

Historia zmiany czasu w Zachodniej Europie sięga pierwszej i drugiej wojny światowej lub kryzysu naftowego lat 70. W tym czasie głównym powodem wprowadzenia czasu letniego była oszczędność energii. Do tego doszły też inne powody, m.in. bezpieczeństwo ruchu drogowego, możliwości spędzania większej ilości czasu wolnego przy świetle dziennym lub po dostosowanie praktyk krajowych do praktyk stosowanych przez sąsiadów lub głównych partnerów handlowych.

W Polsce zmiana czasu obowiązuje od od 1977 r. Wcześniej była wprowadzana w roku 1919 (przetrwała tylko rok), a później w latach 1946-1949 i 1957-1964. Pojawią się jednak głosy, że należy zrezygnować z tego pomysłu. Argumentów jest wiele, jednym z nich jest zamieszanie na kolei i związane z tym straty.

W ubiegłym roku do Sejmu trafił projekt PSL, który zakładał rezygnację ze zmiany czasu.

Czy przestawianie zegarków ma sens?

Skutki zmiany czasu były oceniane wielokrotnie. Z badań wynika, że na pewno efekt oszczędności energii w sezonie letnim jest marginalny. Jakie jeszcze wnioski zostały wyciągnięte?

Rynek wewnętrzny: nieskoordynowane zmiany czasu między państwami członkowskimi byłyby ze szkodą dla rynku wewnętrznego z powodu wyższych kosztów dla handlu transgranicznego, niedogodności w transporcie, komunikacji i podróży, a także niższą wydajność na rynku wewnętrznym towarów i usług

Energia: Ogólny efekt oszczędności energii w sezonie letnim jest marginalny. Wyniki są zmienne w zależności położenia geograficznego

Zdrowie: wprowadzenie czasu letniego wpływ na spędzanie większej ilości czasu na świeżym powietrzu. Z drugiej strony wyniki badań chronobiologicznych wskazują na to, że wpływ na rytm biologiczny człowieka może być większy niż początkowo przypuszczano. Dowody jeśli chodzi o ogólne skutki zdrowotne (tj. bilans zakładanych pozytywnych i negatywnych skutków) nie są jednoznaczne.

Czytaj też: Zmiana czasu jest szkodliwa dla zdrowia. Jak sobie poradzić z negatywnymi skutkami?

Zobacz wideo: TE KRÓLIKI ŹLE ZNIOSŁY ZMIANĘ CZASU

wideo: STORYFUL

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Koniec ze zmianą czasu? Komisja Europejska ogłosiła społeczne konsultacje. Każdy może zagłosować - Gazeta Lubuska

Wróć na i.pl Portal i.pl