Koniec zdjęć do serialu „Król”. Film powstawał także w Łodzi

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Padł ostatni klaps na planie serialu „Król” - jednej z najbardziej wyczekiwanych produkcji telewizyjnych, powstających dla Canal+. Zdjęcia trwały sześć miesięcy i były realizowane między innymi w Łodzi.

Reżyserem produkcji jest Jan P. Matuszyński (twórca „Ostatniej rodziny” oraz serialu „Wataha”), a przedsięwzięcie oparte jest na bestsellerowej powieści Szczepana Twardocha, także zatytułowanej „Król”.

W serialu Michał Żurawski stworzył kreację żydowskiego boksera z warszawskiego półświatka, Jakuba Szapiro, a partnerowali mu popularni aktorzy - Magdalena Boczarska (Ryfka Kij), Arkadiusz Jakubik (Kum Kaplica), Borys Szyc (Janusz Radziwiłek). W pozostałych rolach zagrali m.in. Andrzej Seweryn, Piotr Pacek, Lena Góra, Aleksandra Pisula, Paweł Wolak, Aleksandra Konieczna, Bartłomiej Topa, Adam Ferency, Krzysztof Pieczyński, Adam Bobik, Piotr Żurawski, Masza Wągrocka, Mikołaj Kubacki, Barbara Kurzaj, Marcin Pempuś, Andrzej Kłak, Michał Kowalski, Andrzej Szeremeta, Krzysztof Rogucki, Wojciech Urbański.

CZYTAJ INNE ARTYKUŁY

Akcja serialu rozgrywa się w Warszawie w 1937 roku. Nad Europą wisi widmo faszyzmu. Miastem trzęsie żydowski gang pod wodzą polskiego socjalisty, Kuma Kaplicy. Prym wiedzie w nim żydowski bokser, Jakub Szapiro - obiekt uwielbienia warszawskich kobiet oraz źródło zazdrości i lęku wielu mężczyzn. Jakub skrycie marzy o tym, żeby kiedyś zastąpić Kuma i zostać królem Warszawy. Pewnego dnia przejmuje opiekę nad młodym chłopakiem, Moszem Bernsztajnem, w którym widzi swojego następcę. Tymczasem spisek na szczytach władzy może zmienić oblicze Warszawy i całego kraju, wpływając na gangsterskie imperium Kuma, a także na przyszłość samego Szapiry. Uwikłany w skomplikowane relacje z trzema kobietami Jakub stanie wkrótce do decydującej walki o władzę na ulicach miasta.

Twórcami serialowego formatu są: Jan P. Matuszyński, Szczepan Twardoch, Łukasz M. Maciejewski i Leszek Bodzak. Za scenariusze poszczególnych odcinków odpowiadają zaś Łukasz M. Maciejewski (scenarzysta główny), Dana Łukasińska oraz Szczepan Twardoch, który jest również autorem dialogów postaci i pełni funkcję konsultanta produkcji. Autorem zdjęć jest Kacper Fertacz. Scenografię przygotował duet Grzegorz Piątkowski i Katarzyna Sikora, kostiumy - Emilia Czartoryska, zaś charakteryzacja to dzieło Poli Guźlińskiej. Muzykę do serialu skomponuje Atanas Valkov.

ZOBACZ

Zdjęcia do serialu powstawały w stolicy, ale klimatyczną Warszawę lat trzydziestych XX wieku w serialu zagrała także Łódź. Zdjęcia w naszym mieście powstawały między innymi na ulicach Piotrkowskiej (która „zagrała” przedwojenną Marszałkowską), Roosevelta, na Starym Polesiu, w rejonie skrzyżowania ulic Legionów i Żeligowskiego, a także we wnętrzach gmachu łódzkiego oddziału YMCA. - W Polsce jeszcze nie było tego typu serialu - mówi w Łodzi reżyser.

Projekt właśnie wchodzi w fazę postprodukcji. Data premiery serialu nie została jeszcze ogłoszona - w Canal+ zobaczymy go prawdopodobnie na początku przyszłego roku.

Powieść „Król”, która ukazała się w roku 2016, to jeden z największych polskich przebojów literackich ostatnich lat (sprzedała się w nakładzie przekraczającym 120 tys. egzemplarzy). W 2018 roku ukazała się jej kontynuacja zatytułowana „Królestwo”.

CZYTAJ INNE ARTYKUŁY

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Koniec zdjęć do serialu „Król”. Film powstawał także w Łodzi - Dziennik Łódzki

Wróć na i.pl Portal i.pl