Koniec z podwójnym OC, czyli jak się korzystnie ubezpieczyć

Joanna Pieńczykowska
JANUSZ WOJTOWICZ / POLSKAPRESSE GAZETA WROCLAWSKA
11 lutego weszły w życie nowe przepisy dotyczące ubezpieczeń OC. Wyeliminować mają m.in. problem podwójnych polis, z którym borykają się kierowcy, gdy z różnych przyczyn nie dopilnowali rozwiązania umowy z jedną firmą ubezpieczeniową, a podpisali już kolejną z inną. Zmiany odczują jednak wszyscy kierowcy: w przyszłości firmy ubezpieczeniowe przed przedłużeniem umowy będą zobowiązane przedstawić klientom na piśmie nowe warunki ubezpieczenia, a umowy zawarte na odległość będzie można rozwiązać. To tylko niektóre zmiany wprowadzone przez nowelizację ustawy o obowiązkowych ubezpieczeniach OC.

Nowe przepisy mają zlikwidować czyhające dotąd na klientów pułapki. Takie, w jaką wpadł na przykład pan Jakub, który we wrześniu kupił używane auto. W listopadzie wykupił polisę u nowego ubezpieczyciela i dopiero wtedy próbował wypowiedzieć starą umowę, zawartą przez poprzedniego właściciela auta. Niestety, dowiedział się, że zgodnie z obowiązującymi wówczas przepisami powinien był złożyć wypowiedzenie odziedziczonej umowy najpóźniej 30 dni od dnia zakupu. Ponieważ tego nie uczynił, stara polisa obowiązywać miała do końca umowy zawartej przez poprzedniego właściciela. W efekcie pan Jakub musiał równocześnie płacić składki do dwóch firm ubezpieczeniowych.

Czytaj też: Co się zmieniło w ubezpieczeniach OC?

Ofiarą niedoskonałych starych przepisów padła też pani Aleksandra. Po tym, jak kupiła używane auto, wykupiła nową polisę, natomiast zupełnie zapomniała o wypowiedzeniu starej umowy. Kilka tygodni po zakupie dostała wezwanie do opłacenia składki starego ubezpieczenia na kolejny rok. Zgodnie bowiem z obowiązującymi wówczas przepisami, ponieważ nie rozwiązała umowy na piśmie najpóźniej jeden dzień przed jej wygaśnięciem, polisa automatycznie odnowiła się. Pani Aleksandra musiała w efekcie opłacać przez kolejny rok obie polisy: i tę, którą odziedziczyła po poprzednim właścicielu (a która przedłużyła się automatycznie), i tę, którą sama wykupiła.

Trzeba pamiętać, że nowe zasady dotyczyć będą tylko umów zawartych po 11 lutego 2012 r.

Nowe przepisy mają problem podwójnych polis wyeliminować. Nowelizacja ułatwić ma rozwiązanie umowy zawartej przez poprzedniego posiadacza pojazdu. - Po zakupie używanego samochodu i przejęciu ubezpieczenia nowy właściciel będzie mógł wypowiedzieć umowę pisemnie w dowolnym momencie jej obowiązywania - podkreśla Łukasz Błaszczak, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych z firmy Aviva.

Oświadczenie o rezygnacji z umowy można przesłać listem poleconym - o dacie złożenia decyduje data stempla pocztowego. To nowość: do tej pory liczyła się data doręczenia pisma do firmy ubezpieczeniowej. Jednak uwaga: jeśli wypowiedzenie wyślemy kurierem albo za pośrednictwem operatora innego niż Poczta Polska, nadal decydująca będzie data doręczenia wypowiedzenia.

Czytaj też: Warto szukać korzystniejszej polisy ubezpieczeniowej

- Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC może zostać złożone na odpowiednim formularzu również u agenta reprezentującego danego ubezpieczyciela i jest ono skuteczne z datą złożenia - wyjaśnia Łukasz Błaszczak, ekspert Avivy.
Nowelizacja zmienia też regulacje związane z przedłużaniem umów. Umowy OC przechodzące ze sprzedawcy na nabywcę wraz z zakupionym autem - nie będą już przedłużane automatycznie. Po prostu wygasną po okresie obowiązywania (jeśli oczywiście nie zostaną wcześniej wypowiedziane i rozwiązane).
Wyeliminuje to problem podwójnych OC w sytuacji, gdy nowy właściciel zapomniał o wypowiedzeniu ubezpieczenia zawartego przez poprzednika. Jednak zdaniem ekspertów zmiany sprowadzają na nabywcę auta z drugiej ręki inną pułapkę: jeżeli nie wykupi on nowej polisy, a stara przestanie obowiązywać , może pozostać zupełnie bez ubezpieczenia OC. - Byłoby źle, gdyby z jednej skrajności, jaką jest podwójne ubezpieczenie, wpaść w drugą, jaką byłby brak ubezpieczenia lub przerwa w ciągłości ochrony - mówi Łukasz Błaszczak.

Czytaj też: Co się zmieniło w ubezpieczeniach OC?

Tym bardziej, że od początku stycznia wzrosły również kary za brak ważnej polisy OC. - W przypadku pojazdów osobowych kara wzrosła o 50 proc. i wynosi obecnie 3000 zł - mówi Aleksandra Biały, rzecznik Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Ale to nie wszystko: kierowcy, którzy nie posiadają ważnego ubezpieczenia, będą musieli liczyć się też z poważniejszymi niż dotąd konsekwencjami w razie spowodowania wypadku. Fundusz będzie mógł domagać się już nie tylko zwrotu odszkodowań wypłaconych ewentualnym ofiarom wypadku, ale również rekompensaty kosztów, jakie przy tym poniósł, np. wydatków na biegłych.

Z nowymi regulacjami powinny zapoznać się osoby zbywające swoje auto. Sprzedawca ma już tylko 14 dni, by poinformować firmę ubezpieczeniową o fakcie zbycia pojazdu (dotychczas miał miesiąc). Ponadto przepisy precyzują już obecnie, jakie dane o nabywcy powinien wraz z tą informacją przekazać, m.in. imię, nazwisko nabywcy, jego adres, PESEL (lub nazwę, siedzibę, REGON - w przypadku firm).

Zmienią się też obowiązki zakładów ubezpieczeń. Będą zobowiązane do informowania o zbliżającej się dacie automatycznego przedłużenia polisy. Najpóźniej na 14 dni przed tym terminem będą zobowiązane do przedstawienia oferty na kolejny okres. W ofercie powinna znaleźć się m.in. informacja o wysokości składki i jej kalkulacja. Ubezpieczyciel będzie też zobowiązany poinformować nas o trybie i formie wypowiedzenia wznawianej umowy oraz o konsekwencjach braku tego wypowiedzenia.

Czytaj też: Warto szukać korzystniejszej polisy ubezpieczeniowej

Ważna zmiana dotyczy też umów zawieranych przez internet lub przez telefon. Klient, który zawarł ubezpieczenie OC na odległość, w myśl nowych zasad będzie mógł odstąpić od umowy nawet do 30 dni od daty jej zawarcia. Dotychczas nie było takiej możliwości. Jednak uwaga: jeśli zdecydujemy się odstąpić od tak zawartej umowy, powinniśmy mieć już zawartą kolejną u innego ubezpieczyciela lub zawrzeć ją jeszcze tego samego dnia, w którym wyślemy wypowiedzenie.
Trzeba jednak pamiętać, że nowe zasady dotyczyć będą tylko umów zawartych po 11 lutego br. Umowy zawarte przed 10 lutego będą funkcjonować na dotychczasowych zasadach.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie