Koniec z kopciuchami. Prezydent podpisał ustawę

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę Prawa ochrony środowiska. Dokument wprowadza zakaz importu do Polski nieekologicznych kołów.
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę Prawa ochrony środowiska. Dokument wprowadza zakaz importu do Polski nieekologicznych kołów. Bartek Syta
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę Prawa ochrony środowiska. Dokument wprowadza zakaz importu do Polski nieekologicznych kotłów – tzw. kopciuchów oraz nakłada kary za ich sprzedaż.

Według wyliczeń Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, na rodzimy rynek trafia rocznie około 200–250 tys. kotłów na paliwa stałe. Dokładnych danych nie ma ze względu na duże rozproszenie rynku i szarą strefę w handlu takimi urządzeniami, którą ocenia się na 20-25 proc. rynku.

Jak podkreśla Kancelaria Prezydenta w swoim komunikacie, celem ustawy jest poprawa jakości powietrza i ograniczenie tzw. niskiej emisji powstającej w wyniku spalania węgla w piecach domowych.

Oznacza to, że zakazane będzie wprowadzanie na polski rynek kotłów niespełniających krajowych wymogów emisyjności wyprodukowanych lub dopuszczonych do obrotu w innych krajach Unii Europejskiej, w Turcji lub zgodnie z prawem wyprodukowanych w państwie członkowskim Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) będącym stroną umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym (EOG).

Instytucją zobowiązaną do przeprowadzenia kontroli podmiotów wprowadzających do obrotu kotły na paliwo stałe będzie Inspekcja Handlowa. Kontrolowana będzie m.in.: zgodność urządzeń z wymaganiami, w tym poprzez badania laboratoryjne kotłów, posiadanie odpowiedniej dokumentacji, świadectw, certyfikatów itp.

„Przedmiotową ustawą wprowadzono dodatkowo przepisy umożliwiające nałożenie administracyjnych kar pieniężnych za naruszenie zakazu wprowadzania do obrotu kotłów na paliwo stałe niespełniających wymagań, określonych w rozporządzeniu Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie wymagań dla kotłów na paliwo stałe” - czytamy w dokumencie.

Kary mają wynosić od 10 tys. zł do 5 proc. przychodu przedsiębiorcy osiągniętego w poprzednim roku kalendarzowym. Zgodnie z ustawą, karę pieniężną będzie wymierzał, w drodze decyzji, wojewódzki inspektor Inspekcji Handlowej właściwy ze względu na miejsce przeprowadzenia kontroli.

Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

FLESZ: Wybory Prezydenckie 2020 już w maju - to musisz wiedzieć.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 1

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

b
baba ze wsi

Oj Panie Duda, zakazami nic nie zrobisz ani karami, trzeba myśleć szanowny prezydencie.

Dodaj ogłoszenie