Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koniec strajków i protestów górniczych. Radość, ale i niepewność w Brzeszczach

Bogusław Kwiecień
W sobotę pod KWK Brzeszcze atmosfera poprawiała się z godziny na godzinę. Wieczorem nastąpiła eksplozja radości. Górnicy wyszli spod ziemi do czekających na nich żon, matek i córek
W sobotę pod KWK Brzeszcze atmosfera poprawiała się z godziny na godzinę. Wieczorem nastąpiła eksplozja radości. Górnicy wyszli spod ziemi do czekających na nich żon, matek i córek Taida Jasek
Po 11 dniach akcji protestacyjnej pod ziemią górnicy KWK "Brzeszcze" wyjechali na powierzchni. Czy to nowy właściciel? Grupa "Tauron Polska Energia" wyraziła chęć kupienia kopalni w Brzeszczach.

Nie będzie likwidacji kopalń, jak pierwotnie zakładał program naprawczy rządu dla Kompanii Węglowej. W sobotę związkowcy podpisali w Katowicach porozumienie z delegacją rządową w obecności premier Ewy Kopacz. Zakończyły się strajki w kopalniach, w tym w "Brzeszczach", której górnicy, jako pierwsi, 7 stycznia, podjęli protest pod ziemią. Przed kopalnią brawami, śpiewami i szampanem powitali ich mieszkańcy, którzy prowadzili akcję protestacyjną. - Przez cały czas byliśmy solidarni ze strajkującymi pod ziemią. Bardzo cieszymy się, że to już koniec - mówiła ze łzami w oczach Barbara Szalonek, której brat był jednym z 700 górników protestujących na dole.

Radość przeplatała się z niepewnością. Wielu górników obawia się, że to może nie być koniec ich problemów. - Czy to nie było kupienie czasu przez rząd przed tegorocznymi wyborami? - zastanawiał się jeden z nich.

Porozumienie podpisane w Katowicach przewiduje, że "Brzeszcze" zostaną przekazane do Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK), skąd odkupi je koncern energetyczny, którym ma być Grupa "Tauron Polska Energia" pod warunkiem jednak - jak zastrzega Tauron w wydanym komunikacie - że wydobycie będzie opłacalne.

- W naszych strukturach znajdują się, skupione w Tauron Wydobycie, dwie kopalnie węgla kamiennego, które dzięki restrukturyzacji i połączeniu z energetyką, z powodzeniem dostarczają węgiel kamienny dla elektrowni i elektrociepłowni w Grupie - zaznacza Dariusz Lubera, prezes zarządu Tauron Polska Energia. Te dwie kopalnie to "Janina" w Libiążu i "Sobieski" w Jaworznie. Jak dodał Lubera, to wstępne zainteresowanie wynika z faktu, że możliwe jest, iż "Brzeszcze" po restrukturyzacji mogą przyczynić się do zwiększenia poziomu niezależności paliwowej Tauronu. - To byłoby korzystne rozwiązanie, bo gwarantowałoby zbyt węgla - uważa Bogusław Studencki, przewodniczący ZZ "Kadra" w "Brzeszczach". Czy tak się stanie, wyjaśni się do sierpnia. Drugi wariant zakłada przekazanie kopalni z SRK do nowej spółki utworzonej na bazie "Węglo-koksu". - Powody do radości będą, gdy węgiel zacznie znikać z hałd - dodał jeden z górników uczestniczących w proteście.

Co jest w umowie?
Porozumienie podpisali w Katowicach pełnomocnik rządu Wojciech Kowalczyk i przewodniczący Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego "Solidarności" Dominik Kolorz.

Zakłada m.in., że z czterech kopalń dwie - tj. Sośnica, która zostanie oddzielona od Makoszów i Pokój - pozostaną w Kompanii Węglowej. Poza Brzeszczami do SRK będą przekazane Centrum i Makoszowy, które odkupi spółka Węglokoks Kraj.

Osłony socjalne będą dotyczyć wyłącznie pracowników kopalń wniesionych do SRK. Utrzymane zostaną urlopy dla górników dołowych, którzy do przejścia na emeryturę mają nie więcej niż cztery lata. Takie świadczenie obejmie też pracowników przeróbki węgla, z tym, że uprawnione będą osoby, którym do emerytury zostało nie więcej niż trzy lata. Pracownicy z powierzchni, w tym z administracji otrzymają 15-krotność miesięcznego wynagrodzenia, jeżeli zadeklarują odejście z pracy.

Wsp. Taida Jasek

Zobacz najświeższe newsy wideo z kraju i ze świata
"Gazeta Krakowska" na Youtubie, Twitterze i Google+
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska