Koniec dramatu pracowników więzień w Ekwadorze. Zostali uwolnieni

OPRAC.:
Adam Kielar
Adam Kielar
Wideo
od 18 latprzemoc
178 pracowników więzień wziętych do niewoli przez skazańców na fali zamieszek po wprowadzeniu stanu wyjątkowego zostało uwolnionych – podała w nocy z soboty na niedzielę krajowa służba więzienna SNAI.
Uwolniono wszystkich pracowników więzień w Ekwadorze.
Uwolniono wszystkich pracowników więzień w Ekwadorze. X / @PoliciaEcuador

Spis treści

Ekwador: Uwolniono pracowników i strażników więziennych

Zakładnikami było 158 strażników i 20 pracowników administracyjnych.

W sobotę rano doszło do wymiany ognia pomiędzy żołnierzami i policjantami a skazańcami osadzonymi w zakładzie karnym w prowincji El Oro na południowym zachodzie kraju. Zginął jeden ze strażników, a inny został ranny – poinformował SNAI.

Odkąd w poniedziałek prezydent Ekwadoru Daniel Noboa ogłosił stan wyjątkowy i skierował wojsko do walki z gangami narkotykowymi, w kraju zatrzymano ponad 1100 osób, w tym 94 podejrzanych o działalność terrorystyczną - wynika z bilansu opublikowanego w sobotę przez SNAI.

Walki z gangami w Ekwadorze

W kraju trwają niepokoje i walki pomiędzy siłami porządkowymi a członkami gangów. We wtorek grupa zamaskowanych i uzbrojonych przestępców wdarła się do studia telewizyjnego i przerwała program na żywo. W kilku miastach odnotowano wybuchy i porwania policjantów.

W Guayaquilu, największym mieście kraju, policja zatrzymała w sobotę rano sześć osób, które były już na pokładzie samolotu mającego odlecieć na Galapagos – podał „El Diario”, podkreślając, że władze starają się uniemożliwić przestępcom ukrywanie się na tych należących do Ekwadoru wyspach.

Według rządu fala przemocy to reakcja gangów na ogłoszony przez prezydenta plan uzdrowienia krajowego systemu penitencjarnego. Zamieszki w wielu zakładach karnych wybuchły w ubiegłą niedzielę po ucieczce jednego z najgroźniejszych przestępców Ekwadoru, lidera gangu Los Choneros Adolfo Maciasa, znanego jako Fito.

Sytuacja w Ekwadorze

Od 2021 roku liczba śmiertelnych ofiar walk między konkurującymi między sobą bandami handlarzy narkotyków przekroczyła w Ekwadorze 460 osób.

Jako genezę „wewnętrznej wojny”, która rozgorzała w kraju, media latynoamerykańskie wskazują rolę, jaką Ekwador odgrywa od kilku już lat, jako wielkie, regionalne centrum magazynowania, przetwarzania i dystrybucji narkotyków przeznaczonych głównie na rynki Stanów Zjednoczonych i Europy.

Na stan wyjątkowy ogłoszony w kraju przez prezydenta Daniela Noboę, w związku z coraz bardziej agresywnymi działaniami ze strony karteli narkotykowych, odpowiedziały one serią akcji zbrojnych, atakując m.in. siedziby władz lokalnych i przejmując na kilka godzin jedną ze stacji telewizyjnych.

Komunikaty rządowe określają te wydarzenia jako „wewnętrzny konflikt zbrojny”, w którym „wojsko prowadzi działania mające na celu neutralizację 22 grup terrorystycznych”.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl