Kongres "Polska Wielki Projekt". Andrzej Duda: Rosja posługuje się różnymi środkami wpływu, musimy ujawnić kulisy tych operacji

Marcin Koziestański
Marcin Koziestański
Szefowa Kancelarii Prezydenta RP Grażyna Ignaczak-Bandych czyta list Andrzeja Dudy do uczestników kongresu
Szefowa Kancelarii Prezydenta RP Grażyna Ignaczak-Bandych czyta list Andrzeja Dudy do uczestników kongresu fot. PAP/ P. Nowak
W piątek w Arkadach Kubickiego rozpoczął się kongres "Polska Wielki Projekt", którego tegorocznym hasłem jest "suwerenność". Honorowy patronat nad wydarzeniem objął prezydent Andrzej Duda. Gośćmi kongresu są m.in. wicepremierzy Jacek Sasin i Piotr Gliński oraz przedstawiciele świata nauki i kultury. W otwierającym przemówieniu debaty "Globalna przebudowa. Konsekwencje wojny na Ukrainie dla ładu europejskiego i światowego" głos zabrał również premier Mateusz Morawiecki.

Premier: Stawką wojny jest przyszłość zachodu

- Świat podzielił się znowu na dwa bloki. Godność osoby ludzkiej, wolności indywidualne i demokracja to wartości, którym hołdujemy w Europie. Współczesna Rosja jest ich zaprzeczeniem. Chociaż zachodu i wschodu nie dzieli już mur berliński, ani żelazna kurtyna, to różnice między tymi dwiema cywilizacjami stają się wyraźniejsze niż kiedykolwiek - mówił podczas swojego wystąpienia na kongresie "Polska Wielki Projekt" Mateusz Morawiecki.

Premier podkreślił, iż "jest przekonany, że stawką tej wojny jest nie tylko przetrwanie Ukrainy, ale również przyszłość zachodu". - Jedno jest pewne, wynik zadecyduje o końcu pewnej epoki. Czy będzie to koniec putinowskiej Rosji czy zmierzch cywilizacji zachodniej? Zależy to również od nas - mówił Morawiecki.

Według niego, gdyby miał określić obecne położenie Europy, to użyłby słowa "kryzys". - Kryzys to najcięższy i przełomowy moment przebiegu choroby, gdy decyduje się to, czy chory powróci jeszcze do zdrowia. Europa znalazła się w kryzysie. Do nas należy napisanie dalszego ciągu jej historii - powiedział premier podczas pierwszej z debat pt. "Globalna przebudowa. Konsekwencje wojny na Ukrainie dla ładu europejskiego i światowego".

Prezydent: musimy uczynić wszystko, aby ujawnić kulisy rosyjskich operacji

List do uczestników kongresu skierował prezydent Andrzej Duda, który odczytała szefowa Kancelarii Prezydenta Grażyna Ignaczak-Bandych.

Prezydent nawiązał do hasła tegorocznego kongresu i zwrócił uwagę na dwa problemy, które są najważniejsze z punktu widzenia polskiej racji stanu. Pierwszy to bliskie sąsiedztwo z Rosją. "Jej inwazja na Ukrainę dobitnie potwierdziła to, co wiedzieliśmy od dawna na podstawie historycznych doświadczeń o imperialnych dążeniach Moskwy" - napisał prezydent w liście. "Państwo rosyjskiej posługuje się różnymi środkami wpływu, niektóre z nich były też stosowane przeciw naszej ojczyźnie. Państwo polskie powinno uczynić wszystko, aby ujawnić kulisy tych operacji" - oświadczył Andrzej Duda.

Drugim zagadnieniem związanym z tematem kongresu jest "republikański, demokratyczny charakter naszego państwa". "Należy chronić wszystkie elementy ustroju, instytucje i urządzenia prawne, które umożliwiają aktywność obywateli lub choćby tylko zachęcają do korzystania z przysługujących każdemu praw i wolności. Należy dbać o wszystko, co stanowi o podmiotowości obywatela" - stwierdził w liście prezydent.

Kolejne debaty

"Podmiotowość gospodarcza w Unii Europejskiej" to tytuł drugiej debaty XIII Kongresu, w której udział wzięła m.in. Jadwiga Emilewicz, wiceminister funduszy i polityki regionalnej. - Bilans dla Polski jest korzystny. Ostatnie szacunki mówią o tym, że polskie PKB byłoby niższe o 31 proc. gdyby nie udział we wspólnym europejskim rynku, który często jest trudny i mocno uregulowany. Ale bez niego dziś bylibyśmy na poziomie ok. 2004 roku. Moglibyśmy wymieniać długą listę rozwiązań, które bezpośrednio wpływają na warunki prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce, które są dla nas niekorzystne. Na drugiej szali jednak trzeba zadać pytanie co by było, gdybyśmy nie uczestniczyli we wspólnym rynku UE - podkreślała podczas debaty Emilewicz.

"Regionalne odpowiedzi na neoimperializm" - to z kolei tytuł trzeciej debaty kongresu. - Monteskiusz uważał, że silne państwo to takie, które nie opiera się tylko na jednej gałęzi władzy. Jednym z wyzwań, które widzę w UE jest zmniejszenie władzy wąskiej grupy ludzi np. z Komisji Europejskiej. Od ich decyzji zależy zbyt wiele. Interpretacja traktatów przez KE idzie w stronę modelu scentralizowanego. UE odchodzi od modelu amerykańskiego i idzie w stronę chińskiego - mówił podczas trzeciej debaty dr Dominic Burbidge, dyrektor oksfordzkiego Canterbury Institute.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

J
Jan
„Gdy w Polsce, pruska i ruska, łgarstw zawieru cha

- cierpi Polska, słysząc germańskiego kłamczucha.

Zaułkami Trojan kroczy, gdzie uczciwy nie zboczy,

splamiona w niesławie - trolla niedola.”
g
gosc
2 czerwca, 17:28, Podatnik:

Kiedy wreszcie zlikwidujcie podwójne opodatkowanie spadków z zagranicy, w wyniku którego polskim spadkobiercom zostają grosze a niekiedy przyjmowanie spadku w ogóle staje się nieopłacalne. Jest tak dlatego, że pobieracie drugi podatek od tego samego przychodu. Przy czym ten drugi podatek naliczacie od wartości spadku w dacie zgonu spadkodawcy, bez możliwości odliczenia od podstawy opodatkowania podatku zapłaconego za granicą oraz innych bardzo wysokich kosztów, od poniesienia których nie można się uchylić. Wasza Minister Finansów na interpelacje poselskie odpowiedziała, że to marginalny problem i nadal jest ministrem. Jesteście katolikami ale takimi, którzy wyszarpują spadkobiercom pieniądze nad grobami spadkodawcow. Jesteście konserwatystami ale takimi, którzy mają za nic wolę zmarłych wyrażoną w testamentach i urządzają sobie kpiny z zaufania przedstawicieli starej emigracji do Starej Ojczyzny. Jesteście patriotami ale takimi, którym łatwo przychodzi używanie Państwa Polskiego do hańbiacej roli hieny cmentarnej. Jesteście społecznymi wrażliwcami ale takimi, którzy przez całe 8 lat byli ślepi i głusi na drastyczną krzywdę, którą sami wyrządzali. Jesteście prawi i sprawiedliwi ale tylko wtedy, gdy przynosi to Wam polityczne profity. Państwa istnieją tylko dlatego, że są ludzie którym na tym zależy i że jest ich wystarczająco wielu. Dlatego uważam, że ciągle pomnażanie liczby osób, które wskutek podatkowej grabieży niosą przez życie zapiekły żal i bezsilny gniew do Państwa Polskiego jest bardzo nierozważne i krótkowzroczne. Tym bardziej, że prawdę powiedziawszy żaden zaborca (za wyjątkiem jednego) gorzej by nas nie potraktował. Krótko mówiąc zdecydujcie kim Wy chcecie dla nas być: nadzorcami frajerów do wykorzystania czy reprezentantami?

Żadna z partii niema w swoich programach wyborczych, więc problem na wyrost.

J
Jaja
Jeśli nie wiesz, gdzie zainwestować w olej, lepiej polegać na automatycznych pływakach, takich jak https://smartstocksai.pro
Wróć na i.pl Portal i.pl