Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kongres MŚP w Katowicach. Krupa: Pogoda dla biznesu to nasz wspólny, opłacalny biznes

Redakcja
Prezydent Krupa: Jestem fanem wizji Katowic jako miasta nowoczesnego, bogatego,  przyjaznego ludziom
Prezydent Krupa: Jestem fanem wizji Katowic jako miasta nowoczesnego, bogatego, przyjaznego ludziom mat.pras./um katowice
Z MARCINEM KRUPĄ, prezydentem Katowic - miasta, które jest gospodarzem VI Europejskiego Kongresu MŚP, o rozwoju oraz roli przedsiębiorczości

Katowice są kojarzone z rozwojem. Świadczą o tym miejsca zajmowane w międzynarodowych rankingach. Uważa pan, że to, co zostało zrobione, już wystarczy i potrzebne są jedynie ,,szlify”, czy wciąż czuje pan niedosyt?
Nie da się ukryć, że Katowice są silną marką na mapie inwestycyjnej zarówno Polski, jak i Europy. W znanym rankingu fDi Magazine, anglojęzycznego dwumiesięcznika z grupy Financial Times, specjalizującego się w tematyce inwestycji zagranicznych, Katowice zostały ocenione jako piąte najlepsze duże europejskie miasto pod względem strategii przyciągania zagranicznych inwestycji bezpośrednich. Już teraz miasto posiada wiele istotnych przewag konkurencyjnych. Katowice wraz z Aglomeracją Katowicką tworzą unikatowy w skali Europy Środkowej obszar zamieszkiwany przez ponad dwa miliony osób. To miasto nie tylko atrakcyjnie usytuowane pod względem geograficznym, ale również ośrodek miejski z bardzo dobrze rozwiniętą infrastrukturą transportową.

Mamy najlepszą sieć drogową w Polsce i zapewniamy dostęp do trzech międzynarodowych lotnisk położonych w niedalekiej odległości. Również tytuł Miasta Kreatywnego UNESCO w dziedzinie muzyki, będący elitarnym wyróżnieniem podkreślającym potencjał Katowic, oraz „Strefa Kultury”, na którą składają się Międzynarodowe Centrum Kongresowe, nowa siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i siedziba Muzeum Śląskiego, wpływają na atrakcyjność miasta w oczach inwestorów zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Należy mieć na uwadze, że w ciągu ostatnich lat Katowice, dzięki przeprowadzeniu znaczących projektów przebudowy, zmieniły diametralnie swój wizerunek. Stoję na stanowisku, że musimy cały czas pracować, aby miasto się rozwijało.

Trzeba stale monitorować wszystkie obszary, które wpływają na jego kapitał rozwojowy. I tak, obecnie w dużym stopniu koncentrujemy się na wzmocnieniu jakości życia - budujemy bogatą ofertę spędzania wolnego czasu opartą o wydarzenia sportowe oraz artystyczne, koncerty, festiwale i dialog z mieszkańcami poprzez zapraszanie ich do współdecydowania o wydatkach w ramach formuły budżetu obywatelskiego.

Społeczna odpowiedzialność biznesu dziś już nikogo nie zaskakuje, podobnie jak współpraca samorządu z przedsiębiorcami. Jak się panu układa ta współpraca?
Działania miasta opierają się na idei otwartego dialogu i wspólnego wysiłku. Cały czas podejmujemy działania wspierające szeroko pojętą przedsiębiorczość i jej rozwój. Z pewnością wspomniany dialog może doprowadzić również do ściślejszej współpracy między naszym miastem a przedsiębiorcami. Musimy stwarzać przede wszystkim okazje do wymieniania się różnymi pomysłami, które mają na celu poprawę sytuacji gospodarczej miasta i jego mieszkańców czy tworzenie nowych udogodnień i rozwiązań, które mogłyby pomóc przedsiębiorcom.
Rezultatem naszych wielu rozmów z przedsiębiorcami jest utworzony Referat Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Wydziale Obsługi Inwestorów Urzędu Miasta Katowice. Głównym celem działania Referatu MŚP jest codzienny dialog i wspieranie aktywności szerokiego grona podmiotów w mieście, by stworzyć przyjazny klimat dla przedsiębiorczości. Ponadto każdy inwestor otrzymuje swojego opiekuna z grona pracowników, który odpowiada za pomoc w procedurach administracyjnych związanych z realizacją inwestycji na terenie naszego miasta.

Wracając do Katowic... Jakie będą, jakie mogą być do 2030 roku?
Widzimy Katowice jako miasto odgrywające wiodącą rolę w regionie, cechujące się zdywersyfikowaną, zdrową gospodarką, oferujące wysokiej jakości stanowiska pracy i co bardzo ważne - jako miasto, które będzie uważane za dobre miejsce do życia, czyli mieszkania, pracy i wypoczynku. Realizacja tych celów zależy zarówno od władz, jak również od mieszkańców oraz sektora biznesu i nauki.

A biznes dla młodych? Dużo się mówi o start-up’ach i sporo obiecuje. Jest pan ich fanem?
Rzeczywiście start-up’y są teraz popularnym tematem. W wielu miastach, w tym i u nas, w Katowicach, tworzy się plany wspierania przedsięwzięć opartych na przedsiębiorczości i innowacji. Jeżeli wśród przedsiębiorców jest chęć do kreowania i wdrażania innowacji oraz rozwijania biznesu, to taką postawę należy wspierać. Niezależnie od tego, czy są to przedsiębiorcy młodzi, czy dojrzali. Jestem przede wszystkim fanem wizji Katowic jako miasta nowoczesnego, bogatego i przyjaznego mieszkańcom. A to właśnie mogą nam zagwarantować start-up’y. Po pierwsze, wiele z projektów start-up’owych dotyczy poprawy funkcjonowania miasta i polepszenia życia mieszkańców. Uważnie się przyglądamy tym projektom i oceniamy, które z nich warto wdrożyć. Po drugie, start-up’y mogą w przyszłości stać się dużymi zaawansowanymi technologicznie firmami. To oznacza miejsca pracy i wpływy z podatków na inwestycje. Oczywiste zatem, popieram taką wizję rozwoju miasta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera