Kongres 590 w Warszawie. „Otwieramy dyskusję o obronności kraju”

Materiał informacyjny Kongresu 590
Dwa dni dyskusji o gospodarce, nauce i obronności. Kongres 590 odbył się 21-22 czerwca w Warszawie. Niemal wszystkie panele odnosiły się do wolności i nawiązywały do toczącej się wojnie w Ukrainie. - Mam nadzieję, że w tym roku otworzymy szeroką dyskusję o obronności całego narodu – powiedział nam prezes Kongresu 590, Wojciech Majewski.

Przez dwa dni 21-22 czerwca, na Torze Służewiec w Warszawie, rozmawiano o geopolityce, obronności i gospodarce. Kongres 590 odbywał się pod Honorowym Patronatem Prezydenta RP. Andrzej Duda zainaugurował wydarzenie nawiązując do aktualnej sytuacji politycznej i wojny w Ukrainie, która bezpośrednio wpływa także na wszystkie decyzje gospodarcze.

- Wolność jest warunkiem prawidłowego, sprawnego funkcjonowania we wszystkich sferach ludzkiej aktywności, a zarazem to wolność jest ich celem. Po to budujemy niepodległą Polskę, własne przedsiębiorstwa i organizacje, po to trudzimy się dla naszych rodzin, aby móc korzystać ze swobód należnych obywatelom w nowoczesnej, demokratycznej Rzeczypospolitej - powiedział prezydent Andrzej Duda.

Pierwszego dnia kongresu, poseł Marek Suski odczytał list wicepremiera, prezesa PiS, Jarosława Kaczyńskiego.

„Dziś trudno wyobrazić sobie nasze życie społeczno-gospodarcze bez tego wydarzenia (Kongresu 590 – red.). Jak co roku dyskutujecie państwo o najważniejszych dla Rzeczypospolitej sprawach. Polska potrzebuje nieustającej, wieloaspektowej debaty o kluczowych zagadnieniach warunkujących jej pomyślność” – wskazał Kaczyński.

Gościem pierwszego dnia obrad Kongresu 590 był Prezes Rady Ministrów Rzeczpospolitej Polskiej Mateusz Morawiecki.

– O jakiej Polsce marzymy, co chcemy osiągnąć? O tym będziemy dyskutować podczas tegorocznego Kongresu – powiedział - Niech ten Kongres 590 będzie inspiracją w stawianiu trudnych pytań dotyczących rozwoju gospodarki oraz znajdowania na nie odpowiedzi.

od 16 lat

Czas przedefiniować pojęcia

W tym roku większość paneli odbywających się w czasie wydarzenia, dotyczących zarówno spraw gospodarczych, ekologicznych, jak i stricte militarnych, nawiązywała do wojny toczącej się od lutego 2022 roku na Ukrainie.

- Wojna na Ukrainie wymusza przedefiniowane wszystkich pojęć. Musimy na nowo ustalić czym jest wolność energetyczna, wolność militarna i w jakim świecie żyjemy. Stąd w czasie Kongresu 590 panele o obronności Polaków. Myślę, że „Przestrzenie Wolności” pootwierają nowe debaty i nowe spojrzenie, bo wolność sprawdza się nie tylko w społeczeństwie, ale także w ekonomii – powiedział Wojciech Majewski, prezes Kongresu 590.

Wśród gości zaproszonych do dyskusji nie brakowało przedstawicieli armii. Gościem specjalnym wydarzenia był Anders Fogh Rasmussen, były premier Danii i były Sekretarz Generalny NATO, który mówił o kwestiach związanych z obronnością oraz strategicznym znaczeniem Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Jak tłumaczy prezes Majewski, co roku Kongres 590 jest miejscem debaty, która często zamienia się w rozwiązania legislacyjne. W tym roku tematem numer jeden była obronność, także dotycząca edukacji strzeleckiej.

- Mam nadzieję, że w tym roku otworzymy szeroką dyskusję o obronności całego narodu. To jest podstawa wszystkiego, bo albo jesteśmy w stanie się obronić, albo koniec z wolnością i suwerennością. Jeśli człowiek jest przygotowany na najgorsze rozwiązania, to łatwiej mu się zmierzyć z rzeczywistością – mówi Wojciech Majewski nawiązując również do hasła tegorocznego Kongresu 590 – „Przestrzenie Wolności”. Wspominając o edukacji strzeleckiej odwoływał się do doświadczeń takich krajów jak Finlandia, Izrael czy Szwajcaria. Jego zdaniem powinniśmy podążać w podobnym kierunku.

Poza obronnością, rozmawiano również o przyszłości nauki, nowinkach technologicznych oraz o gospodarce. Ważną rolę odgrywały dyskusje o zielonej transformacji, która – w Polsce – związana jest z rozwojem energetyki jądrowej, a także korzystaniem z paliwa przejściowego jakim jest gaz ziemny.

W ramach wydarzeń towarzyszących zorganizowano także dwa fora gospodarcze: Polska-Czechy i Polska-Arabia Saudyjska. Jak mówi organizator Kongresu 590, wspomniane kierunki nie są przypadkowe. Czechy są dla Polski kluczowym partnerem, jeśli chodzi o eksport, natomiast Arabia Saudyjska to kraj, który zaczął odgrywać coraz ważniejszą rolę, przede wszystkim na rynku paliwowym i energetycznym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Kongres 590 w Warszawie. „Otwieramy dyskusję o obronności kraju” - Strefa Biznesu

Wróć na i.pl Portal i.pl