Konferencja WADA w Katowicach. Mocne słowa Andrzeja Dudy, apel Witolda Bańki o większy budżet na walkę z dopingiem

Tomasz Kuczyński
Konferencja WADA w Katowicach. Mocne słowa Andrzeja Dudy, apel Witolda Bańki o większy budżet na walkę z dopingiem
Konferencja WADA w Katowicach. Mocne słowa Andrzeja Dudy, apel Witolda Bańki o większy budżet na walkę z dopingiem Marzena Bugała-Azarko
W Katowicach rozpoczęła się piąta Światowa Konferencja Antydopingowa organizowana przez Światową Organizację Antydopingową WADA, która potrwa do czwartku. Na inauguracji w Międzynarodowym Centrum Kongresowym byli m.in. prezydent Polski Andrzej Duda i szef MKOl-u Thomas Bach. Minister sportu i turystyki Witold Bańka w czwartek zostanie zatwierdzony jako nowy prezydent WADA.

Craig Reedie (ustępujący prezydent WADA)

Dziękuję za organizację tej konferencji w Katowicach. Przed tym zanim Witolda Bańkę wskazano na nowego prezydenta WADA wybrano Polskę na organizatora tej konferencji. To bardzo miłe, że zostanie nim właśnie w rodzinnym kraju. 10 listopada będziemy mieli 20-lecie WADA. Czwarta wersja Światowego Kodeksu Antydopingowego po dwuletnich konsultacjach, mam nadzieję, zostanie przyjęta w tym tygodniu. Najgorszy przypadek za mojej prezesury, jeżeli nie w całej historii walki z dopingiem, dotyczył Rosji. Skala oszustwa uzmysławia jakie wyzwanie stoi przed WADA. Teraz dostaliśmy dane do próbek przechowywanych w rosyjskim laboratorium. Część danych mogła być poddana manipulacji i śledztwo przeciw RUSADA zostało wznowione. Rosyjski skandal nauczył nas tego, że gdy wybuch, nie byliśmy gotowi na taką skalę. Musimy się uczyć na takich doświadczeniach.

Andrzej Duda (prezydent Polski)

Jako gospodarz kraju, który ma zaszczyt gościć piątą Światową Konferencję Antydopingową, chciałbym podziękować władzom WADA, również ministrowi Bańce. W jakimś sensie jest dla mnie symboliczne, że spotkanie światowej organizacji antydopingowej odbywa się tutaj. Organizacji, której naczelne cele są dwa: dbanie o czystość sportu, dbanie o uczciwość w światowym sporcie i dbanie o drowie sportowców. To są dwa dwa elementy, patrząc przez pryzmat dramatu, jakim jest doping, nierozerwanie ze sobą związane – czystości sportu, uczciwości sportu, a więc rzeczywiście wyników sportowych, które są efektem treningu, taktyki, ciężkiej pracy zawodnika, ciężkiej pracy trenerskiej, całego tego zaplecza, bez którego ciężko sobie wyobrazić nowoczesnego sportu na światowym poziomie, ale za razem, które dla zachowania piękna tego sportu, tego co w nim najcenniejsze, prawdziwej, rzetelnej, międzyludzkiej rywalizacji, jest konieczne, a mianowicie uczciwości w sporcie. Są różne możliwości oszukiwania w sporcie, jedne łatwiejsze do wykrycia, drugie trudniejsze. Faworyzowanie przez sędziów, wspieranie przez sędziów zawodnika najczęściej jest jest stosunkowo łatwo rozpoznawalne i stosunkowo łatwe do napiętnowania.

Doping jest czymś szczególnym, jest trudny, jest bardzo często związany z niezwykle szybko rozwijającą się technologią, jest związany z czymś, co w tym przypadku niestety nazwalibyśmy nowoczesnością, innowacyjnością. Z drugiej strony można powiedzieć, że sama walka jest też jakąś wielką rywalizacją i konkurencją. Jest jak walka ze złodziejstwem i z kradzieżami, bo w istocie doping jest formą złodziejstwa, kradzieży sportowego wyniku, sportowego sukcesu, formą podeptania czyjegoś wysiłku, w sposób nieuczciwym, nierzetelny. Ta walka trwa, walka która na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci wiązała się także z kilkoma wstrząsami, które wszyscy przeżyliśmy, chociażby wydarzenia, które wyszły na jaw po igrzyskach olimpijskich w 1988 roku, albo zjawiska, które wyszły na jaw w związku z wielkimi wyścigami kolarskimi, jak Tour de France, dopingu na niemalże przemysłową skalę, wypatrzył sportową rywalizację. Jestem przekonany, że ludzie chcą oglądać uczciwy sport, nie chcą patrzeć na sportowców osiągających wynik, dlatego, że zatruwają swoje organizmy, niszczą się, a potem w ciszy umierają w 40. roku życia, a może wcześniej, nawet w trakcie sportowych zmagań. Nie o to chodzi w sporcie.

Wielkie wydarzenie w Katowicach: Światowa Konferencja Antydopingowa WADA

Wielkie wydarzenie w Katowicach: Światowa Konferencja Antydo...

Cieszę się, że Polska w walce o uczciwą rywalizację ma znaczący udział, również dzięki pracy ministra Bańki, myślę tu ustawie antydopingowej, którą przyjęliśmy w 2016 roku. Polska Agencja Antydopingowa wpisuje się dziś w światowy, najnowocześniejszy trend walki z dopingiem, działając od 2017 roku. Jesteśmy zaszczyceni tym, że urząd prezydenta WADA obejmie Witold Bańka.

Mam nadzieję, że nie będziemy już musieli obserwować takiej słodko-gorzkiej barwy w oczach wielkich sportowców odbierających po latach medale mistrzostw świata, czy igrzysk olimpijskich, które powinni dostać przed laty, a nie dostali, bo zostali wtedy oszukani. Bo ich konkurenci nie kierowali się uczciwymi zasadami, tak naprawdę byli oszustwami, którzy odebrali możliwość radości odebrania medalu tam na stadionie w obliczu milionów telewidzów na świecie, słuchających hymnu narodowego. Mówię to z wielkim przejęciem, bo dosłownie kilka dni temu mogłem patrzeć w twarz pani Anity Włodarczyk, która jest dziś z nami, gdy odbierała należny jej złoty medal olimpijski, który zdobyła przed laty w Londynie, a wtedy nie mogła dostać przez dopingowe oszustwo. Mam nadzieję, że dzięki państwa pracy te przypadki będą eliminowane, a młodzi ludzie nie będą sięgali po doping i będą się kierowali uczciwością w sporcie.

CZYTAJCIE TEŻ:
Wielkie wydarzenie w Katowicach: Światowa Konferencja Antydopingowa WADA

Witold Bańka (przyszły prezydent WADA)

Bardzo się cieszę, że konferencja odbywa się tutaj na Górnym Śląsku, bo to region, z którego pochodzę, tutaj się dorastałem. Dziś ten region przechodzi do historii światowego sportu, bo Katowice są kolejnym miejscem Światowej Konferencji Antydopingowej. Przyjmiemy tutaj nowy Światowy Kodeks Antydopingowy, nowe zasady dotyczące edukacji i informacji.

WADA to nie tylko urzędnicy. Nie możemy zapomnieć o sportowcach, oni w nas pokładają zaufanie, nie możemy ich zawieźć. Idea sportu musi być chroniona, nie możemy dopuścić do jej zniszczenia. Zasada „Szybciej, wyżej, mocniej” musi obowiązywać, a nie oszustwa. Nikt, niezależnie, kim jest, nie może stać poza prawem. WADA częściej powinna nakładać sankcje, a nie tylko grozić palcem. WADA musi posiadać odpowiedni budżet. Niepoważne jest to, że organizacja o globalnym zasięgu ma budżet niespełna 40 mln dolarów, czyli niższy od średnich klubów piłkarskich. Apeluję do rządów, do sponsorów o wsparcie.

Nigdy nie będę tolerował dopingu w sporcie, manipulujących sportowców. Zrobię wszystko, aby chronić uczciwych sportowców i wzmocnić system antydopingu. Nowa przyszłość walki z dopingiem zaczyna się tutaj.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl