Konferencja Episkopatu Polski: Lekcje religii nie są przedmiotem dodatkowym i mogą odbywać się w środku dnia

MJ
Pawel Relikowski
- Religia nie jest przedmiotem dodatkowym. Jest to przedmiot do wyboru, który staje się obowiązkowy po złożeniu stosownego oświadczenia przez rodziców lub pełnoletnich uczniów - przypomina w oświadczeniu przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski, biskup Marek Mendyk. Komunikat zostało wydany w związku z informacjami o próbach ograniczania przez organ prowadzący zajęć z nauczania religii w przedszkolach i szkołach publicznych.

Konferencja Episkopatu Polski o lekcjach religii

Episkopat podkreśla, że oświadczenie zostało wydane w związku z informacjami o próbach ograniczania przez organ prowadzący zajęć z religii w przedszkolach i szkołach publicznych. Przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP biskup Marek Mendyk powołuje się w nim na prawo oświatowe oraz rozporządzenie MEN i wskazuje, że religia nie jest przedmiotem dodatkowym, lecz przedmiotem do wyboru, który po złożeniu stosownego oświadczenia przez rodziców bądź pełnoletnich uczniów staje się obowiązkowym.

Biskup przypomina również, że:

  • Życzenie rodziców lub pełnoletnich uczniów o uczestnictwie w zajęciach musi zawierać wolę udziału w formie pisemnej i dawanie rodzicom przygotowanych wcześniej formularzy z zapisem: "Religia (tak/nie)", jest niezgodne z prawem. Oświadczenie nie musi być również ponawiane co roku.
  • Religia odbywa się w ramach cotygodniowego rozkładu zajęć w wymiarze dwóch godzin i nie ma podstaw do organizowania zajęć wyłącznie na pierwszej i ostatniej godzinie lekcyjnej. Ponadto biskup przypomina, że szkoła ma obowiązek zapewnić nieuczęszczającym na religię opiekę na ten czas.
  • W szczególnych przypadkach - rozważanych indywidualnie - na pisemną prośbę dyrektora szkoły, zgodę na zmniejszenie liczby godzin zajęć z religii (do jednej) wyrazić może jedynie biskup diecezjalny.
  • Szkoły i przedszkola mają obowiązek organizowania zajęć dla grupy nie mniejszej niż 7 osób danej klasy lub oddziału. Łączenie klas jest możliwe, jeśli dotyczy także innych przedmiotów.

- Jednocześnie przypominamy, że prawo wyraźnie rozgranicza odpowiedzialność za działalność szkoły pomiędzy władzą samorządową a władzami państwowymi. Jakiekolwiek próby podważania przez organ prowadzący zapisów zawartych w ww. rozporządzeniu wykraczają poza jego kompetencje - podkreśla na końcu oświadczenia biskup Mendyk

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Tak wygląda willa generała Ziętka w Ustroniu

TYDZIEŃ Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Konferencja Episkopatu Polski: Lekcje religii nie są przedmiotem dodatkowym i mogą odbywać się w środku dnia - Dziennik Zachodni

Wróć na i.pl Portal i.pl