Koncerty Chopinowskie w Łazienkach Królewskich przeniesione do Internetu.

Materiał informacyjny
Ze względu na panujące obostrzenia związane z epidemią koronawirusa słynne koncerty chopinowskie nie odbędą się tradycyjnie przy pomniku kompozytora. Począwszy od 17. maja najznakomitsi polscy pianiści występować będą w sieci. Recitale zarejestrowane zostaną w Starej Oranżerii w Łazienkach Królewskich. Starannie dobrane programy koncertów, piękno stanisławowskich wnętrz i ich niepowtarzalna akustyka będą dodatkowymi atutami tych wyjątkowych wydarzeń.

Koncert inauguracyjny zagra Karol Radziwonowicz, wybitny pianista, koncertujący od wielu lat w najważniejszych salach muzycznych świata. Artysta prowadzi bogatą działalność koncertową i pedagogiczną. Od początku związany z Uniwersytetem Muzycznym Fryderyka Chopina. Koncertował z wieloma znanymi orkiestrami symfonicznymi i współpracował z wybitnymi dyrygentami. Brał udział w międzynarodowych festiwalach muzycznych jako pianista i juror. Jego podróże artystyczne prowadzą przez wszystkie kontynenty. Jest jedynym na świecie pianistą, którego nagrania utworów Fryderyka Chopina znalazły się na stacji orbitalnej w kosmosie oraz były odtwarzane podczas misji kosmicznej „Endeavour” w lutym 2010 roku - w 200 rocznicę urodzin naszego genialnego kompozytora.

Pierwszy koncert chopinowski w Internecie odbędzie się w niedzielę 17 maja o godz. 12:00. Transmisja będzie dostępna na https://www.facebook.com/koncertychopinowskie, a także na Youtube i stronach internetowych http://koncerty-chopinowskie.pl i http://estrada.com.pl. W kolejnych odsłonach cyklu wystąpią znani warszawscy pianiści, m.in. Aleksandra Świgut, Bronisława Kawalla, Piotr Pawlak, Maria Gabryś-Heyke, Joanna Ławrynowicz i Jacek Kortus.

Plenerowe recitale muzyki Chopina zorganizowano po raz pierwszy w 1959 r., po zrekonstruowaniu pomnika kompozytora. Z biegiem czasu wielokrotnie zmieniały swoją formułę. W tym roku, po raz pierwszy w historii pianiści nie zagrają pod pomnikiem Chopina, lecz wystąpią dla słuchaczy online, zagoszczą na ekranach komputerów i telefonów w naszych domach. Występy muzyków zarejestrowane zostaną w wyjątkowej przestrzeni Starej Oranżerii, klasycystycznej pomarańczarni wzniesionej w latach 1786-1788 według projektu Dominika Merliniego w Łazienkach Królewskich w Warszawie.

Wszystkie koncerty dostępne będą bezpłatnie.
Cykl koncertowy finansowany jest ze środków Miasta st. Warszawy.

Organizatorzy: Stołeczna Estrada
Partnerzy: Towarzystwo im. Fryderyka Chopina w Warszawie, Muzeum Łazienki Królewskie

Kalendarz najbliższych koncertów:

MAJ

  • 17 maja koncert inauguracyjny, godz. 12.00 – Karol Radziwonowicz
  • 24 maja – Aleksandra Świgut
  • 31 maja – Bronisława Kawalla

CZERWIEC

  • 7 czerwca – Piotr Pawlak
  • 14 czerwca – Joanna Ławrynowicz
  • 21 czerwca – Jacek Kortus
  • 28 czerwca – Julia Kociuban

LIPIEC

  • 5 lipca – Maria Gabryś-Heyke

Sponsorzy:KAWAI, Sheraton Grand Warsaw

http://koncerty-chopinowskie.pl/program/

https://www.facebook.com/koncertychopinowskie/

Dodaj ogłoszenie