Komputer na abonament

Materiał informacyjny NTT
Przy decyzji o wyborze komputera użytkownicy kierują się różnymi kryteriami – dla jednych kluczowa jest funkcjonalność i wydajność, dla drugich niezawodność, dla innych gabaryty, generowany hałas, czy pobór energii. Osobną kategorią jest design, jednak zwykle żaden z tych parametrów nie funkcjonuje w oderwaniu od ceny. Dziś można się uwolnić od kryterium ceny, bo zamiast kupować komputer – można go wypożyczyć. Taką usługę oferuje już NTT System, udostępniając wypożyczanie gotowych do pracy biurowych konstrukcji AiO oraz komputerów gamingowych.

Tadeusz Kurek, Prezes NTT System:

Dla nas, jako pionierów tej usługi najważniejsze jest, by uświadomić użytkownikom, że zamiast kupować komputer, mogą go wypożyczyć i że jest to rozwiązanie lepsze. My to już wiemy, w innym przypadku nie podejmowalibyśmy tej inicjatywy.

Nowoczesna firma korzysta z dostępnych innowacyjnych rozwiązań, które pozwalają na zwiększenie efektywności przedsiębiorstwa. Jest to możliwe m.in. dzięki dbałości o koszty, których elementem jest sprzęt komputerowy. Tu ideałem jest, by każdy z pracowników miał dostęp do odpowiedniej maszyny. Niejednokrotnie firmy mają do czynienia z sytuacją, gdy zakupiony sprzęt leży nieużywany, bądź przeciwnie – nowy pracownik musi czekać na komputer, co może trwać tygodniami, zwłaszcza w ostatnich czasach. Konieczność zakupu komputera wymusza brak elastyczności w kwestii idealnego dopasowania parku maszyn do bieżących potrzeb, które przecież ulegają częstym zmianom. Dziś jest na to prosty sposób – zamiast kupować komputer i być nań skazanych na kilka lat, czy jest potrzebny czy nie, można go szybko wypożyczyć. Używać gdy jest potrzebny, oddać gdy nie jest lub wymienić na inny.

Przyzwyczajenie do zakupu

Dlaczego od zarania sprzęt komputerowy jedynie kupowano lub leasingowano, w zasadzie nigdy nie wypożyczano? Na to pytanie nie ma jednoznacznej i jasnej odpowiedzi. Można jedynie spekulować, że pecet jest produktem, który bardzo szybko się starzeje, czyli szybko traci na wartości, więc wypożyczenie byłoby drogie albo nieopłacalne. Dlaczego zatem taka usługa jak wypożyczenie komputera stała się dostępna? Bardzo możliwe, że liczą się te same aspekty, tyle, że uległy one zmianie. Po pierwsze – komputery nie starzeją się już tak szybko, jak w przeszłości. Jeszcze dekadę, a tym bardziej dwie temu, trzyletni komputer był przestarzały pod każdym względem. Mający wówczas miejsce swoisty wyścig sprzętu i oprogramowania powodował, że taka maszyna była najzwyczajniej zbyt wolna. Obecnie komputery starzeją się dużo wolniej.

Anatomia ceny

Po drugie – komputery są droższe. To brzmi nierealnie, bo jak świat światem, ceny komputerów były coraz niższe, jednak od kilku lat, proces ten nie tylko wyhamował, ale wręcz się odwrócił. Dzieje się tak choćby dlatego, że rosną ceny półfabrykatów do ich produkcji. W Polsce dodatkowe przyczyny podwyżek związane są ze spadkiem wartości złotówki. Warto też zauważyć, że obecnie komputer jest droższy nie tylko na etapie produkcji, ale również dystrybutorzy i sprzedawcy przestali się zadowalać minimalną marżą i podnoszą ceny. Ostatnia przyczyna wzrostu średniej ceny peceta – tak stacjonarnego, jak przenośnego – jest taka, że statystyczny Polak nie kupuje tego, co najtańsze – jest już użytkownikiem świadomym i kryterium najniższej ceny nie jest najważniejsze.

Dlaczego komputer warto wypożyczyć?

Jest całkiem niewykluczone, że gdyby nie samo przyzwyczajenie, czy wyżej wspomniane przyczyny, komputery byłby bardziej wypożyczane niż kupowane i to nie tylko w biurach, choć dziś głównie tam jest to idealne rozwiązanie. Dlaczego? Przede wszystkim wypożyczenie jest bardzo łatwe. Okres jego używania może być dowolny poczynając od jednego miesiąca i od jednej sztuki. Taka elastyczność w określaniu czasu wypożyczenia czy liczby maszyn to idealne rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy potrzebują bardzo wysokiej klasy sprzętu biurowego na krótki, jak i na długi termin. Co więcej czas wypożyczania może podlegać pożądanej modyfikacji w zależności od zmieniających się potrzeb.

Inny plus wypożyczenia to możliwość wymiany sprzętu na inny, co w praktyce oznacza możliwość idealnego dopasowania do potrzeb – np. z większym lub mniejszym ekranem, czy bardziej lub mniej wydajnym procesorem.

Jaki komputer na abonament?

Oferta wynajmowanych w NTT System komputerów dla przedsiębiorców obejmuje konstrukcje All-in-One. Spośród wszystkich dostępnych typów stacjonarnych pecetów AiO okazał się pod każdym względem najlepszy w zastosowaniach biurowych chyba każdego typu.

- Dla tradycyjnego desktopa typu miniTower już od lat alternatywą są komputery zamknięte w małych obudowach typu SFF, NUC, z możliwością montażu z tyłu monitora czy właśnie AiO, które okazały się najpopularniejsze. Komputer taki zajmuje bardzo mało miejsca, świetnie wygląda na biurku, tym bardziej, że jego ergonomiczna konstrukcja ogranicza ilość kabli, nie powoduje ich plątaniny – powiedział Robert Głowacki, Dyrektor Handlowy w NTT System.

Komputery przeznaczone do wypożyczenia w NTT System są dostosowane do potrzeb użytkowników pod każdym względem. Przede wszystkim są od razu gotowe do pracy – mają zainstalowany system operacyjny Windows 10 w wersji profesjonalnej oraz pakiet biurowy Home & Office. Również sam proces ich wypożyczenia oraz zwrotu jest bardzo prosty. Po dokonaniu formalności sprzęt jest dostarczany pod wskazany adres, może też być odebrany osobiście.

NTT System – komputery Made in Poland

NTT System to krajowy producent sprzętu komputerowego z ponad 30-letnim stażem, który współtworzył rynek polskich komputerów w jednym rzędzie z markami Optimus i Adax, przez wiele lat był też największym producentem desktopów w Polsce. Tadeusz Kurek, Prezes NTT System podkreśla, że jednym z kluczy do sukcesu było i jest oferowanie innowacyjnych rozwiązań. Przykładem było rozpoczęcie przed laty produkcji właśnie komputerów typu AiO, czy wprowadzenie własnej marki komputerów gamingowych HIRO. Były to ryzykowne decyzje, bo rynek był bardzo konkurencyjny w obu segmentach. W przypadku biurowych rozwiązań AiO dominują marki międzynarodowe, zaś entuzjaści elektronicznej rozrywki również wybierają sprzęt markowy lub produkują go samodzielnie. Jak dziś wiemy, NTT System doskonale radzi sobie w obu segmentach – oferta AiO NTT obejmuje kilkadziesiąt pozycji i jest bardzo popularna na rynku instytucjonalnym. Marka HIRO również zdobyła zaufanie gamerów, a komputery z tym logo są wykorzystywane na największych imprezach gamingowych, w tym Poznań Game Arena czy Intel Extreme Masters.

Komputer na abonament – to przyszłość

Zdaniem Prezesa NTT System nie ma wątpliwości, że wypożyczanie komputerów przez przedsiębiorstwa będzie zyskiwało coraz większą popularność.

- Komputery na abonament to nowa usługa, ale z pewnością będzie zyskiwała na popularności, być może za 10 lat tak mało firm będzie się decydowało na zakup komputerów, jak dziś na ich wypożyczanie – powiedział Tadeusz Kurek.

Warto dodać, że obok konstrukcji AiO przeznaczonych na rynek instytucjonalny, w ofercie wynajmu znajdują się też wspomniane komputery gamingowe HIRO. Czy w przypadku maszyn dla firm jeden typ komputera wystarczy?

- Jako producent dostarczający komputery w ramach największych zamówień publicznych dla administracji publicznej, edukacji czy dużego i małego biznesu wiemy, że najlepszym typem komputera biurowego jest nasz NTT AiO. Jest on dostępny w kilkunastu wersjach z szeroką gamą procesorów Intela z rodziny Core i3 lub i5 oraz z monitorem 21,5 lub 23,8 cala – powiedział Tadeusz Kurek.

Jednocześnie jednak podkreśla, że wiedza i doświadczenie producenta to jedno, ale w razie potrzeby oferta sprzętu dostępnego w abonamencie może być rozszerzona o inne komputery.

- Jesteśmy na początku nowej ery więc nie sposób dokładnie określić jak będzie się rozwijała oferta komputerów dostępnych w abonamencie. Dla nas, jako pionierów tej usługi najważniejsze jest, by uświadomić użytkownikom, że zamiast kupować komputer, mogą go wypożyczyć i że jest to rozwiązanie lepsze. My to już wiemy, w innym przypadku nie podejmowalibyśmy tej inicjatywy. Z takim przesłaniem wychodzimy do przedsiębiorców – powiedział Tadeusz Kurek.

Więcej informacji na stronie: https://ntt.pl/wypozyczanie-komputerow-2/

Materiał oryginalny: Komputer na abonament - Strefa Biznesu

Dodaj ogłoszenie