Kompromis PO-PSL. Będą emerytury częściowe na poziomie 50 proc.

Redakcja
Koalicja PO-PSL osiągnęła kompromis ws. reformy emerytur. - Na emeryturę częściową będą mogły przechodzić kobiety w wieku 62 lat, mężczyźni w wieku 65 lat; emerytura częściowa będzie wynosiła 50 proc. wypracowanego uposażenia - poinformował w czwartek premier Donald Tusk.

Donald Tusk poinformował, że korzystanie z emerytury częściowej będzie oznaczało niższą emeryturę po osiągnięciu wieku emerytalnego. Oświadczył, że podniesienie wieku emerytalnego do 67 lat pozostaje celem reformy.

Tusk podkreślił, że emerytury osób, które będą przechodzić na emeryturę częściową, będą finansowane z kapitału emerytalnego tych osób. Dlatego - jak mówił - będzie miało to neutralny charakter z punktu widzenia budżetu.

Premier zastrzegł, że wymogiem do przejścia na częściową emeryturę "będzie uzbieranie w stażu składkowym wymaganych lat - 35 lat dla kobiet i 40 dla mężczyzny".

Premier poinformował, że rządowy projekt reformy emerytalnej będzie zakładał możliwość sfinansowania składki emerytalnej za czas urlopu wychowawczego dla wszystkich kobiet rodzących dzieci.

Jak wyjaśnił, do tej pory dotyczyło to tylko kobiet pracujących, a zostanie rozszerzone m.in. na kobiety prowadzące działalność gospodarczą, czy te, które nie miały szansy podjąć pracy. - Wówczas wymiar składki byłby niższy niż u kobiet, które pracowały wcześniej i wynosiłby 75 proc - dodał szef rządu.

Premier podkreślił, że projekt rządowy dotyczący wydłużenia i zrównania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn będzie przewidywał możliwość łączenia częściowej emerytury z pracą. "Trzeba mieć jednak świadomość, że korzystanie z częściowej emerytury oznacza siłą rzeczy niższą emeryturę po 67. roku życia, ponieważ jest finansowana z uzbieranego kapitału" - powiedział premier.

Pawlak: Swoboda wyboru to kompromis

Wicepremier, szef PSL Waldemar Pawlak powiedział, że kompromisowa propozycja PO-PSL ws. emerytur zakłada z jednej strony podwyższenie wieku emerytalnego, a z drugiej - swobodę wyboru. Zaznaczył, że uwzględniono emerytury częściowe i wyrównanie szans dla matek.

Według Pawlaka sukcesy Polski w ostatnich latach wynikają m.in. z zaradności Polaków. - I z tego, że wprowadzamy i w praktyce realizujemy zasadę konstytucyjną budowania społecznej gospodarki rynkowej, tzn. zachowania dobrych relacji między spokojem społecznym a perspektywami dla przedsiębiorczości i dla rynku - powiedział.

- To porozumienie, ten kompromis w pełnym zakresie ilustruje to podejście zarówno Platformy, jak i PSL, bo opiera się na takim założeniu, że z jednej strony wydłużając czas pracy, z drugiej strony wprowadzamy możliwość swobody wyboru - powiedział. Dodał, że kobiety od 62. roku życia, a mężczyźni - od 65. - będą mieć możliwość przejścia na częściową emeryturę.

CZYTAJ TEŻ:
* Pielęgniarki, lekarze, inżynierowie - oni najczęściej chcą pracować do siedemdziesiątki
* Sondaż: 91 proc. Polaków przeciwnych podnoszeniu wieku emerytalnego
* Kluzik-Rostkowska: PiS też myślał o podniesieniu wieku emerytalnego. Dopiero PO się na to odważyła
* "Donald kochanie, sprawimy ci lanie". Protest kobiet w Warszawie
* "Popierajcie PO czynem, umierajcie przed terminem". Protest "S" przed KPRM [ZDJĘCIA]

Wideo

Komentarze 13

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

J
Jacek
Ale ciepłe posadki w spółkach państwowych uratowane. I tylko oto chodzi !
m
maRta
Czyli, że wszelkie regulacje prawne będą ustawowo upraszczać, np. jednym okienkiem. Ten wytworzony indolencją problem rentowo-emerytalny można łatwo rozwiązać, lecz całkiem inaczej niż ma to miejsce. Poniżej leży prosty sposób, tj. dla wszystkich zainteresowanych stron, jak można wyjść uczciwie z impasu i niestosownego prawa.

Otóż, od jutra każdy PRACOBIORCA powinien zostać zobligowany do utworzenia subkonta na własnym rachunku bankowym, naturalnie w celu rentowo-emerytalnym. Natomiast każdy PRACODAWCA - jako płatnik podatku dochodowego od osób fizycznych - ma dalej takie same obowiązki, jakie ma obecnie. Z taką różnicą, że wszystkie ustawowe środki składkowe rentowo-emerytalne, tj. pracownika i swoje - nie przekazuje już do fiskusa ZUS i OFE, lecz kieruje je bezpośrednio na konto pracownika, tzn. na indywidualne subkonto rentowo-emerytalne!

Tak gromadzone środki finansowe należy w sposób ustawowy oprocentować, np. w wysokości stałej i nie mniejszej niż 3%, i to rok do roku. Wysokość coroczną odsetek ustanawia Sejm. Natomiast kontrolę depozytów dokonują organa powołane przez URM, jeśli naturalnie to banki komercyjne będą tymi depozytariuszami środków. Jednak tym bankiem depozytowym środków rentowo-emerytalnych pracowników wcale nie musi być jakiś bank komercyjny, lecz śmiało może nim być NBP. Bo niby dlaczego miałby nim nie być?

Pracownik nie może w czasie swojego życia zawodowego korzystać ze zgromadzonych środków. Jednak, co jest oczywiste, po dniu przejścia na emeryturę zaczyna z tych środków korzystać. Jednak nie w takiej wysokości w jakiej by sobie życzył, czyli nie wg. woli. Albowiem, szybko znajdą się i tacy krewcy emeryci, którzy po przejściu na emeryturę będą chcieli sobie ulżyć. Czyli, np. pobiorą swoje zgromadzone środki w całości, i w konsekwencji, wydadzą je w ciągu miesiąca na inne cele.

ZUS określa obecnie wysokość renty i emerytury. Także i w tym nowym rozwiązaniu rola ZUS poniekąd pozostaje. Gdyż to ZUS będzie dalej określał – jednorazowaą decyzją - wysokość kwoty miesięcznej emerytury dla poszczególnego emeryta. Jednak o tej wysokości emerytury akurat niekoniecznie musi decydować ZUS. Większość ludzi na emeryturze ma potomstwo i krewnych. Czyli - po odpowiednim zabezpieczeniu prawnym egzystencji emeryta - również i owe grono krewnych może być tym dysponentem środków. A szczególnie wtedy, kiedy zdecyduje się na dożywotne zabezpieczenie opieki. Tymi zabezpieczającymi opiekę mogą być inne instytucje, tj. zajmujące się opiekę, jak np. Caritas czy domy opieki. Oczywiście, w razie śmierci emeryta, wszystkie niewykorzystane środki zostają objęte prawem spadkowym.

Tym ww. sposobem żaden Skarb Państwa - np. w formie ZUS i OFE - nie jest już właścicielem zgromadzonych środków finansowych pracownika, gdyż nigdy nie staje się ich właścicielem. Tak samo nie jest nim żaden bank, gdyż jego interes to wyłącznie opłaty z tyt. prowadzenia konta. Naturalnie, również tutaj ich wysokość ma określać Sejm lub URM.

PS. Dzisiaj niby coś wespół dla świętego spokoju ustalono! Kiedy się już uspokoi, wtedy znowu się ustali! A wówczas summa sumarum wyjdzie (67+3)=70! Albo i tak samo, jak z OFE! Notabene, menadżerowie OFE są ostatnio jacyś tacy cisi! Ci żonglerzy z Lehman Brothers Inc. w NY przed bankrutctwem byli też tacy spokojni. Jednak pieniędzy, jak nie było, tak nie ma do dzisiaj!
a
art
PIERWSZA PO KTÓREJ MAM OCHOTĘ WYJŚĆ NA ULICE !!! A NIE PO CHUSTECZKĘ DO ŁAZIENKI !
m
max
STRAJK GENERALNY -NIC WIĘCEJ NIE POZOSTAJE BO NA REFERENDUM NIEMA CO LICZYĆ !
c
cytat
Podczas konferencji prasowej dziennikarka "Gazety Polskiej Codziennie" zapytała m.in. czy minister finansów zdecydował już o umorzeniu długu PSL. Pawlak nie chciał odpowiadać na to pytanie. - Jest głupie i niezwiązane z tematem - argumentował.
m
maxim
Czyli taki kompromis,że dostaniemy,zakładające,że tyle dożyjemy, po 300zł (połowę) wspaniałej i bogatej emerytury i od razu idziemy na najbliższe drzewo ze sznurkiem. Tylko czy tych Matołów to obchodzi?
Donald żyje w swoim wimagionowanym świecie, jak w Rzymie Cesarze - jeden taki nawet spalił wszystko bo taki miał kaprys.
c
cytat
PSL ma 21 mln zł długu wobec Skarbu Państwa. Czy umorzenie długu to argument, który przekonał ludowców do reformy emerytalnej zaproponowanej przez Tuska?
A
Administrator
To jest wątek dotyczący artykułu Kompromis PO-PSL. Będą emerytury częściowe na poziomie 50 proc.
p
polo
Stopa bezrobocia w lutym wyniosła 13,5 proc. wobec 13,2 proc. w styczniu - podał GUS.
Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy w końcu lutego wyniosła 2.168,2 tys. osób.

Ilu jest bezrobotnych którzy nie zostali zarejestrowani, nie wiadomo.
K
Ktrasi
zawarto ten kompromis ? Tusk/PO nie mają mandatu do tej reformy gdyż w kampanii wyborczej o reformie emerytalnej nawet nie wspomnieli (bo by wybory przegrali), PSL reprezentuje ok. 6-8% wyborców... no coment
E
Emeryt
Jestem już dawno na emeryturze i mam troche czasu. Zrobiłem symulację. Tak - ci co protestują i nie chcą zrozumieć rządu, że słusznie przewiduje bardzo niskie emerytury a przeciez rządzący mogli by spokojnie doczekać swojej za naście lat a nie trzydzieści - czterdzieści. Wiedzą, że ci którzy protestują teraz - w latach 2040 - 2050 otrzymają bez planowanych zmian - w przeliczeniu wszystkiego na nasze obecne ceny rynkowe - emerytury rzędu 485 do 625 zł. Mnie to już nie dotyczy. Na marginesie 17 lat temu przechodząc na emeryture w wieku ponad 66 lat - uzyskałem w miare dobrą ( jak wiceminister - chciaż nim na szczęście nigdy nie byłem ) a teraz mimo rewaloryzacji nie starcza na spokojne życie. Trochę się wyzbywam pamiątkowych obrazów.
P
Pielgrzym
Teraz pora zlikwidować KRUS ,górnikom i hutnikom odebrać przywileje.,,Gdy brat sprzedaje,,brata",a przywódca cię zdradza.Dziatwa z głodu płacze .Gdy grabarz Ci mówi twa emerytura w grobie jest.Pora KOSY postawić na stor c".Strajk generalny ,protesty na ulicach taka odpowiedź klasy pracującej i polskiego rolnika.
p
polo
Tak naprawdę, szykują podobny przekręt jak NFI czy OFE i harówkę za psi grosz do końca życia.
Mało rozgarnięty plebs nie martwi się życiem za 30-40 lat, więc można mu wcisnąć każdą bzdurę,
a i tak będzie zadowolony.
!
!
Dodaj ogłoszenie