Komorniki: Kierowcy dostali tysiące mandatów. Nielegalnie?

Joanna Labuda
Komorniki: Kierowcy dostali tysiące mandatów. Nielegalnie?
Komorniki: Kierowcy dostali tysiące mandatów. Nielegalnie? Waldemar Wylegalski
Kamery rejestrujące przejazd na czerwonym świetle działają nielegalnie – tak wynika z analiz rzecznika praw obywatelskich. Jedno z urządzeń, które zbiera żniwo wśród kierowców, działa w Komornikach. W ciągu półtora roku na podstawie zdjęć ukarano około 10 tysięcy kierujących.

Od kilku lat w Polsce działają kamery rejestrujące wykroczenie, którym jest przejazd na czerwonym świetle. To, poza systemem odcinkowego pomiaru prędkości i fotoradarami, kolejne urządzenia wykorzystywane przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego do kontroli kierowców. W sumie w całym kraju jest ich 20, a w naszym województwie dwa – w podpoznańskich Komornikach oraz w Pile.

O kamerze na skrzyżowaniu ulic Poznańskiej a Daimlera w Komornikach po raz pierwszy zrobiło się głośno pod koniec 2015 roku. W ciągu miesiąca rejestrator zrobił zdjęcia 1150 kierującym, a Komorniki trafiły na drugie miejsce w niechlubnej statystyce kierowców, którym przy przejeżdżaniu na czerwonym świetle kamery zrobiły najwięcej zdjęć.

Urządzenie nadal zbiera żniwo. Jak dowiedzieliśmy się w Wydziale Komunikacji GITS, w 2017 roku przy jego pomocy zarejestrowano 7,9 tys. naruszeń przepisów, a w pierwszej połowie 2018 roku kolejnych 1,9 tys. przypadków przejazdu na czerwonym świetle. To oznacza, że w ciągu półtora roku zdjęcie zrobione przez kamerę było podstawą do ukarania blisko 10 tysięcy kierowców.

To tylko fragment artykułu. Zobacz całość w serwisie Plus:

Komorniki: Kamery robią zdjęcia, kierowcy płacą mandaty. Nielegalnie?

W dalszej części tekstu przeczytasz:

  • Dlaczego zakwestionowano legalność mandatów?
  • Jak sprawę komentuje policja?

Zobacz też: Mandaty za kopcenie. Policja przeprowadziła akcję

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Komorniki: Kierowcy dostali tysiące mandatów. Nielegalnie? - Głos Wielkopolski

Komentarze 11

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

K
Kierowca
Co ten gamoń chce sprawdzić????
a
awokado
poweim tak - akurat jak ktoś jedzie na czerwnym to na mandat zasłużył... a z drugiej strony - grunt, żeby byly ostrzezenia w yanosiku i problmu dla nikogo nie b edzie
31 węzłowy Burke
Takich bredni to ja dawno nie czytałem.Coś jest nielegalne bo nie ma przepisów ale jest legalne! Co pijesz czy wciągasz???? Daję ci ostatnią szansę: Emil na tropie absurdów. Prościej się nie da...31
k
krscp
Czyli dalej nie rozumiesz. Brak przepisów wykonawczych, czyli rozporządzenia, nie oznacza, że cały proces jest nielegalny, bo podstawę do instalacji przez ITD urządzeń rejestrujących stanowią przepisy ustawy. Rozporządzenie miało tylko ustalić warunki techniczne. Póki ich nie ma, ITD działa w ramach uprawnień ustawowych, czyli może je ustawiać i oznaczać, tak jak uważa za właściwe.
31 węzłowy Burke
a których to jeszcze nie ma. No jednak zrozumiałeś gdzie przekręt.Brawo. Czyli Pani Labuda prawdę napisała że nielegalne. 31
k
krscp
Jak już się nauczysz czytać ze zrozumieniem tekst dłuższy niż nagłówek artykułu, to wróć - porozmawiamy. Do tej pory na Anuluj mandat podniecali się wyrokiem TK, który na wniosek RPO orzekł o niezgodności art. 129g, ust. 4, który to dotyczył przepisów wykonawczych w zakresie gromadzenia danych osobowych. TK orzekł, że rozporządzeniem nie można uzupełniań uprawnień wynikających z ustawy i jest to błąd legislacyjny ustawodawcy.
Aktualnie RPO analizuje przepis 129h, który to mówi o konieczności wydania rozporządzeń wykonawczych, co do szczegółowych warunków oznaczenia fotoradarów, a których to jeszcze nie ma.
31 węzłowy Burke
Frog?31
31 węzłowy Burke
Dzwonią ale nie wiesz w którym kościele. Nawet mi się nie chce komentować twoich bredni na poziomie głupiego Jasia. Wejdź na stronę Anuluj mandat. Tam prosto wyłożone więc jest nadzieja że nawet ty zrozumiesz..Ale jest prawdą że ilość bandytów drogowych przejeżdżająych na czerwonym jest porażająca..31
k
krscp
No wiadomo, tak samo jak przyczyną gwałtów są zbyt krótkie spódniczki u kobiet.
a
antek
zajmują się tym czy radary działają legalnie, a nie karygodnymi zachowaniami kierowców.
Znam miejsce gdzie przejazd "na czerwonym" zdarza się kilka-kilkanaście razy dziennie.
Poprzedni osioł z WRD twierdził, że winni są piesi wchodzący na przejście "na zielonym" nie rozglądając się.
k
krscp
Interpretacja RPO idzie za daleko. W raporcie wskazuje, że minister właściwy ds. transportu był zobowiązany ustawą do wydania rozporządzenia dot. lokalizacji i oznaczenia radarów, ale tego nie zrobił. Bynajmniej jednak nie oznacza to, że nie wolno wystawiać mandatów z fotoradarów, tylko że brakuje ścisłych przepisów dotyczących tego, w jaki sposób ITD ma te radary instalować. Samo prawo rejestrowania wykroczeń daje ITD art. 129h PoRD i na podstawie tego ustawowego przepisu działają legalnie radary ITD.
Inna sprawa, że te przepisy PoRD to bezczelny ukłon w stronę piratów drogowych i "naiwne" przekonanie ustawodawcy, że sam widok radaru działa prewencyjnie. Owszem działa, w punkcie ustawienia i a wszędzie indziej działa wręcz odwrotnie. Kierowca wie, że nic mu nie grozi za łamanie przepisów i z tego korzysta.
Wróć na i.pl Portal i.pl