Komornicy nachodzą emerytów i wykorzystują stary przepis. Chodzi o Pocztę Polską i zapłatę za abonament RTV

TK
Komornicy nachodzą emerytów i wykorzystują stary przepis. Chodzi o Pocztę Polską i zapłatę za abonament RTV
Komornicy nachodzą emerytów i wykorzystują stary przepis. Chodzi o Pocztę Polską i zapłatę za abonament RTV 123RF
Komornicy w całej Polsce pukają do domów i mieszkań emerytów i wykorzystują stary przepis związany ze ściąganiem niezapłaconego abonamentu RTV. O co chodzi? O zarejestrowane odbiorniki telewizyjne i przepis jeszcze z czasów PRL-u, gdy każdy odbiornik musiał być zarejestrowany. W chwili obecnej GUS szacuje, że w blisko 100% 13,6 milionów polskich gospodarstw jest telewizor. Ale oficjalnie zarejestrowany jest jedynie w połowie - informuje o sprawie portal money.pl.

Polacy nie płacą abonamentu RTV?

Wielu z Polaków przestało płacić abonament RTV po zmianie ustroju w 1989. Jak wynika z danych GUS z zeszłego roku abonament powinno płacić 3,2 mln gospodarstw, a zapłaciło jedynie 1,2 mln.

Dlaczego abonament RTV nie cieszy się dobrą opinią?

  • początek lat 90 to wzrost wpływów w mediach publicznych w związku z rozwojem rynku reklamowego
  • 10 lat temu sam premier określił abonament mianem archaizmu i chciał go zklikwidować, jednak do tego nie doszło

Czytaj również:
Abonament RTV 2019: Ile wyniesie? Cennik + kary

Kontrole Poczty Polskiej sposobem na łatanie dziur

Od tamtych czasów sporo się jednak zmieniło i kondycja mediów wygląda różnie. TVP otrzymywało już finansowe zastrzyki od rządu, a opłata audiowizualna, która miała zastąpić abonament nie została wprowadzona.

Z pomocą przyjsć miała Poczta Polska i kontrole, które miały wykazać niezarejestrowane odbiorniki. Okazało się to jednak dość kłopotliwe, bo w teorii nie ma obowiązku wpuszczania kontrolerów do domu.

Portal money.pl opisuje przypadek Pani Doroty, emerytki KRUS-u, której emerytura wynosi 400 zł miesięcznie. Jak informuje money.pl, Pani Dorota otrzymała pismo z Urzędu Skarbowego w którym poruszano kwestię niezapłaconych należności z ostatnich 5 lat (starsze ulegają przedawnieniu). W piśmie z KRUS-u, które Pani Dorota otrzymała później pisano już, że należności będą ściągane jej konta, co wzbudziło wątpliwość zainteresowanej, mając na uwadze niską wysokość jej emerytury, aby było to zgodne z prawem. Niemal rok poźniej do jej drzwi zapukał komornik.

Jak się ma do tego rzeczywistość? W świetle prawa pani Dorota nie musi płacić abonamentu, gdyż osoby które skończły 60 lat i mają prawo do emerytury, której wysokość nie jest wyższa niż 50% przeciętnego krajowego wynagrodzenia. Jednak komornik upomniał się o zaległości.

Wokół abonamentu RTV zrodziło się wiele kontrowersji. Zwłaszcza, że aktualne kary za jego niepłacenie są bardzo wysokie. Nie wszyscy zgadzają się z egzekwowaniem opłat za abonament RTV. Emocje wzbudza również fakt, że urzędnik może przyjść i skontrolować czy posiadamy odbiornik radiowy, telewizyjny lub radiowo-telewizyjny w domu. Jakie prawa nam przysługują? Kto nie musi płacić abonamentu? To musisz wiedzieć o abonamencie RTV!POLECAMY RÓWNIEŻ PAŃSTWA UWADZE:Abonament RTV 2019. Kto musi płacić abonament? Do kiedy trzeba płacić? Jakie są kary za niepłacenie abonamentu RTV?

Abonament RTV 2019. Kary są ogromne! Kto może nas kontrolowa...

Poczta Polska o egzekucji należności

Na zapytanie portalu money.pl Poczta Polska o swoich działaniach związanych z egzekucją należności podparła się następującym zapisem:

Poczta Polska S.A. zgodnie art. 7 ust. 3 Ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych do opłat abonamentowych oraz do opłaty pobieranej w przypadku stwierdzenia używania niezarejestrowanego odbiornika radiofonicznego lub telewizyjnego (art. 5 ust. 3 Ustawy o opłatach abonamentowych) stosuje przepisy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji w zakresie egzekucji obowiązków o charakterze pieniężnym.

Jak informuje portal Wirtualne Media zyski TVP z tytułu abonamentu wzrosły w roku 2017 o blisko 70%. Stanowiło to niemal 40% przychodów TVP, co daje najlepszy wynik od 15 lat.

Źródło: money.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Komornicy nachodzą emerytów i wykorzystują stary przepis. Chodzi o Pocztę Polską i zapłatę za abonament RTV - Dziennik Zachodni

Komentarze 12

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Głosowali na pis teraz mają.
h
hahaha
pentok i Llpor to ta sama osoba i jeszcze sobie dala po plusie ahahahahaha z**.pl
P
Pentok
emerytów na szaro. Dobrze, że POkraki mają na Kogo zgonić jak to u Nich w normie. Ale inni pamiętają gadki Korniszona.
L
LIpor
W swoim wystąpieniu namawiał emerytów, żeby nie płacili abonamentu RTV a wtedy rządził PiS. Ale jak POkraki wygrali wybory to emeryci dalej musieli bulić abonament i git. Wtedy Korniszon i POkraki zapomnieli o wcześniejszych obiecankach. No a teraz za ten zamęt odpowiada wg POkrak PiS.
S
Stan
Zleciłem Bankowi opłatę abonamentu RTV na kwotę 20 PLN/m-c a wówczas abonament za m-c wynosił 16 PLN. Była nadpłata 4 PLN/m-c - rocznie 49 PLN. Po 10 latach upomniałem się o nadpłatę za wpłacone przez Bank kwoty. Wtedy Poczta odpisała, że mam zaległość a nie nadpłatę. Na tę potwarz zareagował Bank i podał dokładne daty przelewów na konto Poczty. Wtedy Poczta odpisała, że nadpłata to moja wina. Bo wg Ich przepisów Obywatel RP winien opłacać kwoty w terminie i w wysokości podanej przez Pocztę na dany rok. To, że byłem 10 lat za granicą i Bank płacił co m-c w dniu 19 każdego m-c ( data otrzymania emerytury na konto w Banku ) to moja wina. Jak Ktoś nie płacił to Komornik a jak opłacałem ponad ustalone kwoty to moja wina i sprawa wg Poczty zamknięta. Solidna firma to na koniec roku winna przesłać pismo z adnotacją ma Pan nadpłatę w wysokości 48 PLN i nie płać Pan abonamentu przez 3 m-c lub podobnie. Ale czy Poczta jest solidną i uczciwą firmą? Ja mam wątpliwości. Jak mawiali dziadkowie;" Państwowe i mośkowe nie przepadną ale obywatel ma guzik do gadki choć fakty są po jego stronie.
o
obywatel PRL
LUUUDZIE !!!! Wyrejestrujcie odbiorniki i z głowy !!! NIe macie obowiązku wpuszczania kontrolera z Poczty Polskiej . A jak nie ma należności to i nie będzie komornika !
i
ignorantia ius nocet
Emeryci nie grzeszą zdrowym rozsądkiem a już przepisami prawa na pewno. Kiedy postanowili nie płacić abonamentu to należało najpierw wyrejestrować odbiornik pod jakimś prawdopodobnym pretekstem. Jeśli tego nie zrobili to powstała wielotetnią zaległość i stąd powód do egzekucji komorniczej.
a
awe
ja idiota płacę abonament 39 lat jestem na najniższej rencie i nikogo nie interesuje czy mam z czego żyć płaciłem za rok z góry ale łysemu prezesowi było mało i podniusł characz od półrocza i trzeba było dopłacać sami sobie pensje muszą wypłacić na czas a aktorom innym ze zwłoką
g
gość
niech PiS da dla emerytów darmowy odbiór telewizyjny ,bo trochę "przyjemności" im się należy,a nie tylko niepełnosprawnym i rodzinom wielodzietnym.
B
Basia
Przedtem nie było reklam ,to można było płacić ale teraz ...niech nie przesadzają -na pensje im nie wystarcza?
G
Gość
TO ODNOGA MACKI W TODZE KODa
T
TP SA
Spółka akcyjna - powiem wprost ten szwindel wymyślili komuchy
wraz z polską walczącą

PiSowi się już nie przebiera dlatego sięga po komusze przyzwyczajenia zresztą
PO by tak samo postąpiło - DEMOKRACJA :)
Wróć na i.pl Portal i.pl