Komisja PE poparła porozumienie w sprawie tzw. listy surowców krytycznych. Ważny punkt dla Polski

OPRAC.:
Damian Kelman
Damian Kelman
Wideo
od 16 lat
Komisja przemysłu, badań naukowych i energii Parlamentu Europejskiego poparła porozumienie, które negocjatorzy europarlamentu i państw członkowskich zawarli w sprawie tzw. listy surowców krytycznych w UE. Uznanie roli węgla koksowego dla europejskiej gospodarki to sukces Polski – oceniła europosłanka Izabela Kloc (PiS). Wygranymi są m.in. polscy producenci węgla koksowego czy miedzi - podkreślił europoseł Jerzy Buzek (PO).

Komisja przemysłu PE za porozumieniem ws. surowców krytycznych

Podczas głosowania 50 europosłów opowiedziało się za porozumieniem, a czterech wstrzymało się od głosu. Nikt nie był przeciw.

Jak powiedziała w rozmowie z PAP europosłanka Izabela Kloc (PiS), na kolejnym etapie legislacji udało się utrzymać status węgla koksowego jako surowca o krytycznie ważnym znaczeniu.

"Ustawodawstwo unijne musi teraz uwzględniać wyjątkowy status tego surowca. Komisja Europejska nie będzie mogła nakładać na kopalnie węgla koksowego zbyt dużych obciążeń związanych chociażby z redukcją emisji metanu. Oznacza to również większe możliwości pozyskiwania środków finansowych na niezbędne inwestycje, chociażby z Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Uznanie roli węgla koksowego dla europejskiej gospodarki to sukces Polski i jednocześnie ważny wyłom w antywęglowej polityce Brukseli" – powiedziała Kloc.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Z wyniku głosowania zadowolony jest też były premier, europoseł Jerzy Buzek (PO).

"Posłowie i posłanki komisji ITRE zdecydowanie poparli przepisy wynegocjowane z państwami członkowskimi w ramach Europejskiego Aktu ws. Surowców Krytycznych. To kolejny krok w stronę przerwania pętli importowego uzależnienia Unii Europejskiej od monopolistów. Wygranymi Aktu są m.in. polscy producenci węgla koksowego czy miedzi - upominałem się o te surowce w konkretnych poprawkach. Nasi producenci będą teraz mogli korzystać z szybszych ścieżek przy wydawaniu pozwoleń, łatwiej będzie im również pozyskiwać środki na finansowanie nowych inwestycji tworzących miejsca pracy" – przyznał Buzek w rozmowie z PAP.

Dlaczego ważne są surowce krytyczne?

Jak dodał, surowce krytyczne są kluczowe dla powodzenia zarówno transformacji energetycznej (np. bez koksu nie ma stali, a bez stali - wiatraków), jak i cyfrowej. Są także ważne dla rozwoju technologii kosmicznych.

"Zapotrzebowanie na te surowce będzie stale rosnąć – nie tylko w samej UE. Dlatego dzięki nowym zapisom nie dość, że utrzymamy lokalne miejsca pracy - chociażby w Jastrzębskiej Spółce Węglowej, to przyczynimy się też do poprawy bezpieczeństwa energetycznego, a nawet szerzej - gospodarczego całej Unii" – podsumował Buzek.

Samochody elektryczne, panele słoneczne i smartfony zawierają surowce krytyczne. Wraz z globalnym przejściem na odnawialne źródła energii oraz cyfryzacją gospodarek i społeczeństw, popyt na strategiczne surowce, takie jak m.in. kobalt i lit, ma gwałtownie wzrosnąć w nadchodzących dziesięcioleciach.

Akt w sprawie surowców krytycznych służy zwiększeniu konkurencyjności i niezależności UE w tym obszarze. Ma promować innowacje, wspierać małe i średnie przedsiębiorstwa, a także pobudzać badania i rozwój dotyczące metod wydobycia i produkcji bardziej przyjaznych środowisku.

lena

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl