Komentarz do niedzielnej Ewangelii: Jezus wskazuje pogankę jako przykład wiary

Ks. dr Paweł Rytel-Andrianik
Ks. Pawel Rytel-Andrianik
Ks. Pawel Rytel-Andrianik Centrum Heschela KUL
Kobieta kananejska z Ewangelii jest przykładem miłości matki, niezwykłej pokory, a Jezus daje ją nawet jako przykład wiary – pisze w komentarzu dla Centrum Heschela KUL na niedzielę 20 sierpnia ks. dr Paweł Rytel-Andrianik, biblista, publicysta, szef sekcji polskiej Radia Watykańskiego - Vatican News.

Ks. Rytel-Andrianik wskazuje, że kobieta kananejska, a więc poganka, prosi Jezusa o uzdrowienie córki. Jezus mówi, że jest posłany tylko do owiec, które poginęły z domu Izraela. I dodaje: „+Niedobrze jest zabierać chleb dzieciom, a rzucać szczeniętom+. A ona odrzekła: +Tak, Panie, lecz i szczenięta jedzą okruchy, które spadają ze stołu ich panów+. Wtedy Jezus jej odpowiedział: +O niewiasto, wielka jest twoja wiara; niech ci się stanie, jak pragniesz!+” (Mt 15,26-28).

„Kobieta kananejska – mówiąc kolokwialnie – +nie strzeliła focha+, nie obraziła się. Wręcz przeciwnie, wprawiła w zdumienie samego Jezusa. Trzeba wiedzieć, że w tradycji Bliskiego Wschodu ktoś porównany do psa, mógł naprawdę się obrazić. Pies to zwierzę pogardzane, uznawane za nieczyste w tamtejszej w tradycji. Jak ktoś pojedzie np. do Jerozolimy to sam się przekona, że nawet obecnie bardzo rzadko zobaczy psy na ulicy. To zupełnie inaczej niż w Europie czy w innych krajach” – pisze biblista.

Ks. Rytel-Andrianik zaznacza, że kobieta kananejska nie tylko, że się nie obraziła, ale dała przykład trzech wartości. „Po pierwsze, miłości matki, która wszystko zrobi dla dziecka. Dlatego jako poganka przyszła do Jezusa, bo słyszała, że On uzdrawia. Po drugie, przykład niezwykłej pokory. Nie zrażała się porównaniem do psa. I po trzecie, poganka jest przez Jezusa podana jako przykład wiary”.

„Wiara – po hebrajsku emunah – to zarówno wierzyć w Boga, jak i wierzyć Bogu, ufać Mu. Z tego samego korzenia hebrajskiego pochodzi słowo Amen, które tak często wypowiadamy. Wypowiadane przez nas Amen jest także wyrazem zaufania Bogu, bo mówimy w ten sposób +wierzę, niech się tak stanie+, czyli zgodnie z wolą Boga” – podsumowuje ks. Rytel-Andrianik.

Centrum Heschela KUL

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

K
Katolik
Bergolio powinien dziś dobrze kilka razy przeczytać dzisiejszą Ewangelię. Wydaje się często ,że ta lektura jest mu obca.
Wróć na i.pl Portal i.pl