Kolektyw made in Poland

  Kolektyw made in Poland

  Marian Kmita

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Kolektyw made in Poland
  Ledwo skończyła się czwartkowa konferencja promująca kolejną edycję Polsat Boxing Night, a tu rozwiązał się worek z medalami dla polskich pięściarzy. Po sukcesy sięgnęli niemal w jednym czasie i zawodowcy na gali w amerykańskim Newark, i amatorzy walczący w formule olimpijskiej na mistrzostwach Europy. I choć Janusz Pindera studzi radość, twierdząc, że postawa Tomka Jabłońskiego i Igora Jakubowskiego jeszcze w polskim boksie olimpijskim wiosny nie czyni, to i tak trudno opanować emocje.
  Kolektyw made in Poland
  No bo jak w końcu mierzyć siłę polskiego boksu? Czy owymi dwoma srebrnymi medalami ME, czy zdobytym w fenomenalnym stylu na zmaltretowanym ciele Marco Hucka pasem WBO Krzysztofa Głowackiego. Cieszy jedno i drugie, bo niby boks olimpijski i zawodowy to dwa różne światy, ale jeden nie może istnieć bez drugiego. W ostatnich dwóch dekadach do zawodowych, mistrzowskich pasów Tomka Adamka i Krzysia Włodarczyka amatorzy nie dołożyli żadnego złota czy srebra w żadnej poważnej imprezie mistrzowskiej.
  Ostatnim polskim pięściarzem sięgającym po medal olimpijski był "brązowy" Wojtek Bartnik na IO w Barcelonie w 1992 r.! Ba, w turnieju na IO w Londynie nie walczył żaden Polak!! Dlatego srebra zdobyte w Bułgarii cieszą podwójnie. I choć nie załatwiają udziału w turnieju olimpijskim w Rio, to dają nań realne szanse.

  W dwóch polskich srebrach większy udział ma promotor i mecenas grupy Hussars Poland Jarosław Kołkowski niż... Polski Związek Bokserski. Bez pieniędzy, pasji i konsekwencji pana Jarka i Jabłoński, i Jakubowski dusiliby się w krajowym sosie i kto wie, jak by było z rozwojem ich talentów. Podobnie przez lata opiekę nad Głowackim piastował Tomasz Babiloński. I chociaż dzisiaj Andrzej Wasilewski inkorporował do swojej grupy wszystkie aktywa i Babilońskiego, i Andrzeja Gmitruka, to piękna noc w Newark jest przede wszystkim zasługą pana Tomka, no i trenera Fiodora Łapina.

  To też przykład konsekwencji i dobrze wykonanej zespołowej pracy. A z tą u nas różnie bywa, bo interesy środowiska są mocno rozbieżne. Większość promotorów jest skoncentrowana na szybkich zyskach, pięściarzy traktują jak niewolników, zarobionych pieniędzy nie inwestują w szkolenie młodzieży. Konkurencję likwidują lub kupują, z uśmiechem poklepując po plecach, robią im koło pióra. Jeśli w tych warunkach polski boks powoli przebija się do światowej czołówki, to niedługo może z nim być jak z polskim kolarstwem, które z przytupem wróciło na piedestał.

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo