Kolekcja Dzikowska już w Tarnobrzegu, w czwartek z Łańcuta przywieziono ostatnią jej część. Zobacz najnowsze skarby (ZDJĘCIA)

Marcin Radzimowski
Marcin Radzimowski
Czwartek, 2 grudnia był wyjątkowym dniem dla Tarnobrzega. Do tutejszego Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega z Muzeum - Zamku w Łańcucie przywieziono ostatni transport z dziełami składającymi się na Kolekcję Dzikowską, należącą niegdyś do rodziny Tarnowskich.

Kolekcja Dzikowska wraca do Tarnobrzega

Przypomnijmy, że zbiór ponad 2 tysięcy bezcennych dla kultury polskiej historycznych artefaktów jest już własnością gminy Tarnobrzeg, która w tym roku wykupiła kolekcję od rodziny Tarnowskich za 4 miliony złotych. Biorąc pod uwagę jej rzeczywistą wartość, to kwota wręcz symboliczna. Zakup kolekcji niemal w całości wsparło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

CZYTAJ WIĘCEJ:

Na mocy umowy do dawnej siedziby rodu Tarnowskich wróciły eksponaty, które po wojnie stanowiły zbiory łańcuckiego muzeum. W pierwszej partii skarbów, którą przywieziono do Dzikowa znalazło się ponad dwadzieścia obrazów malarzy polskich i europejskich, między innymi dzieła Feliksa Hanusza, Wojciecha Kossaka, Kazimierza Pochwalskiego. Teodora Axentowicza, Gregorio Fidanzy, rzeźby Giuseppe Boschiego oraz dziewiętnastowieczne srebra, ceramika. W kolejnych transportach przywożono inne znakomite dzieła, które przed wojną znajdowały się w Dzikowie

W sumie pośród odzyskanych skarbów jest 170 obrazów, 250 platerów i sreber, ponad 70 miniatur, 40 rzeźb z okresu od starożytności po XIX wiek, kilkadziesiąt rękopisów i starodruków związanych z historią Tarnobrzega i Polski, ponad tysiąc pamiątek rodzinnych po Tarnowskich.
W czwartek do Tarnobrzega wróciło część mebli, obraz z 1922 roku pędzla Kazimierza Pochwalskiego przedstawiający Zdzisława Tarnowskiego, srebra, porcelana i wiele innych drobniejszych przedmiotów.

- Dzięki tym zbiorom na mapie muzealnej muzeum tarnobrzeskie stanie się jednym z najważniejszych punktów, choć do nie wszystkich tarnobrzeżan ta świadomość dociera

- podkreśla doktor Tadeusz Zych, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega.

Prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek nie szczędzi pochwał pod adresem ministra kultury Piotra Glińskiego, który osobiście zadbał, by ten resort sfinansował niemal w całości zakup Kolekcji Dzikowskiej.
- To co tutaj jest, zostaje na wieku wieków. To nasze dziedzictwo narodowe, dziedzictwo tarnobrzeżan - mówi Dariusz Bożek, prezydent i historyk. - Dla mnie to jedna z najważniejszych decyzji i jeden z najważniejszych momentów nie wiem, czy nie w całym życiu.

Zanim kolekcja zostanie zamontowana na stałe w salach muzealnych, zakupione dzieła zostaną publicznie zaprezentowane w niedzielę 19 grudnia w godzinach 12 - 18. Wstęp do muzeum wolny z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kolekcja Dzikowska już w Tarnobrzegu, w czwartek z Łańcuta przywieziono ostatnią jej część. Zobacz najnowsze skarby (ZDJĘCIA) - Echo Dnia Podkarpackie

Wróć na i.pl Portal i.pl