OPRAC.:
Łukasz Konstanty
Natalia Kałucka odniosła zwycięstwo w Pucharze Świata i ustanowiła nowy rekord życiowy. Fot. IMAGO/BEAUTIFUL SPORTS/Nils Koepke
Niecałe dwa tygodnie po wywalczeniu złotego medalu Igrzysk Europejskich Natalia Kałucka triumfowała także w zawodach Pucharu Świata we wspinaczce sportowej na czas w szwajcarskim Villars. W finale Polka okazała się szybsza od Amerykanki Emmy Hunt.

Rekord życiowy Natalii Kałuckiej w Villars

Polka okazała się najlepsza już w kwalifikacjach, w których uzyskała czas 6.55, nieznacznie poprawiając rekord życiowy, który ustanowiła podczas IE. Rywalizację finałową rozpoczęła dość spokojnie. W 1/8 finału odprawiła z kwitkiem Francuzkę Victoirę Andrier, a w ćwierćfinale po wyrównanej walce okazała się lepsza od Indonezyjki Rajiah Sallsabillah. W obydwu pojedynkach nasza zawodniczka osiągała czasy poniżej siedmiu sekund, nie zbliżyła się jednak do uzyskanego w kwalifikacjach wyniku.

Na wyżyny umiejętności Kałucka musiała wznieść się w półfinale. Właśnie w wyścigu wyłaniającym finalistkę Natalia stoczyła najbardziej zacięty pojedynek. Ostatecznie od Chinki Lijuan Deng okazała się lepsza o zaledwie 0,02 sekundy, a czasem 6,45 po raz kolejny poprawiła życiówkę! W finale z Emmą Hunt również spisała się znakomicie (6,55), dzięki czemu cieszyła się z pierwszego w karierze triumfu w zawodach Pucharu Świata.

Do fazy finałowej zakwalifikowała się także siostra bliźniaczka Natalii Kałuckiej - Aleksandra, ale odpadła już w 1/8 finału, przegrywając z Włoszką Beatrice Colli. Eliminacji nie przebrnęły z kolei Patrycja Chudziak (18.) i Anna Brożek (22.).

Marcin Dzieński bez awansu do finału

W rywalizacji mężczyzn w tej konkurencji zwyciężył Chińczyk Long Jianguo. Marcin Dzieński, brązowy medalista Igrzysk Europejskich, uplasował się na 28. pozycji, a Mikołaj Wróblewski był 49.

Na liście startowej zmagań w Szwajcarii zabrakło dominującej w tej konkurencji Aleksandry Mirosław, która wygrała tegoroczne zawody PŚ w Salt Lake City, Seulu - gdzie trzykrotnie biła rekord świata - oraz w Dżakarcie. W sumie zwyciężyła w siedmiu kolejnych rundach cyklu, w których brała udział. W Tarnowie niespodziewanie przegrała jednak z Kałucką w finale i musiała zadowolić się srebrnym medalem Igrzysk Europejskich.

Mirosław już wcześniej zapowiedziała, że opuści zawody PŚ w Villars i Chamonix (7-9 lipca), aby skupić się na przygotowaniach do mistrzostw świata w Bernie (1-12 sierpnia). Będzie to pierwsza impreza kwalifikacyjna do igrzysk olimpijskich w Paryżu.

W 2021 roku w Tokio wspinaczka sportowa zadebiutowała w programie olimpijskim, a Mirosław zajęła wysokie, czwarte miejsce w finale zawodów w kombinacji. W Paryżu wspinaczka na czas będzie już osobną konkurencją.