Kolejne zmiany w edukacji. Nauczyciele żądają podwyżek

Katarzyna Chybowska
Od 1 stycznia obowiązują zmiany w Karcie Nauczyciela.

5 proc. od 1 kwietnia 2018 a następnie po 5 proc. od 2019 i 2020 roku, takie podwyżki dla nauczycieli zapowiedział rząd.

- Dlaczego od 1 kwietnia i dlaczego tylko 5 procent - pyta Małgorzata Chyła, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego w Koszalinie.

- Chcemy podwyżki o 15 procent z wyrównaniem od 1 stycznia tego roku.

Nowelizacja karty

To nie koniec. Od tego roku też weszła nowelizacja Karty nauczyciela która przewiduje dużo, zdaniem nauczycieli, niekorzystnych zmian.

- Zupełnie naszym zdaniem niepotrzebnie został wydłużony czas awansu zawodowego z 10 do aż 15 lat. Co oznacza, że stażysta który przyjdzie do pracy, na pierwszą podwyżkę może liczyć dopiero po 2 latach można to porównać do sytuacji protestujących ostatnio rezydentów. Tytuł nauczyciela dyplomowanego a co za tym idzie odpowiednie gratyfikacje finansowe dopiero po wspomnianych 15 latach - dodaje nasza rozmówczyni.

To nie koniec zmian, od 2018 roku obowiązują też inne zasady jeśli chodzi o udzielanie urlopów na poratowania zdrowia.

- To, że będą one teraz udzielane nie przez lekarza rodzinnego ale przez lekarza medycyny pracy w naszym odczuciu jest słuszne. Martwi nas jednak, że to dyrektorzy będą decydować o skierowaniu nauczyciela na badania, na jego wcześniejszy pisemny wniosek. Zmniejszył się też wachlarz chorób. Teraz dobry nauczyciel który przejedzie na przykład chorobę nowotworową nie będzie mógł nabrać sił w ramach tego rozwiązania - dodaje Małgorzata Chyła, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego w Koszalinie.

Etyka nauczycieli

Szczególnie drażliwym tematem jest też ocena pracy nauczyciela. Od teraz będzie ona przeprowadzana co 3 lata, do tej pory nauczyciele mogli uaktualnić ocenę raz na 5 lat.

- Zgłaszaliśmy nasze uwagi co do tego punktu. Szczególnie jeśli chodzi o ocenę moralności a raczej tego jakie będą kryteria tej oceny, czy jej zakres. Chcemy, żeby powstał jeden regulamin dla wszystkich szkół - dodaje Małgorzata Chyła.

- Martwi nas to, że teraz będzie to dowolna twórczość dyrektorów. Nauczyciel powinien być oceniany za efekty swojej pracy, a nie za funkcjonowanie w życiu prywatnym.W znowelizowanym dokument reguluje też ilość godzin pracy specjalistów w szkołach. Od teraz na pełny etat pedagoga, logopedy czy psychologa szkolnego będzie składało się 22 godziny.

- W Koszalinie to akurat zmiana na gorsze, bo u nas do tej pory etat wynosił 20 godzin - informuje wiceprezydent Przemysław Krzyżanowski.

- W różnych częściach kraju wygląda to jednak inaczej. Tam gdzie samorząd ustalił wymiar etatu na poziomie 30 godzin, jego zmniejszenie na pewno jest dobrą wiadomością.

Nowelizacja sprawia, że znikają dodatki socjalne: mieszkaniowy i na zagospodarowanie oraz mieszkania służbowe w szkole.

Zobacz także Piotr Jedliński, prezydent Koszalina odpowiadał na pytania Czytelników

Popularne na gk24:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Kolejne zmiany w edukacji. Nauczyciele żądają podwyżek - Głos Koszaliński

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl