Kolejne zatrzymania w śledztwie dotyczącym "mafii lekowej". Chodzi o prawie 10 mln zł

OPRAC.:
Robert Szulc
Robert Szulc
Na polecenie Prokuratury Okręgowej w Bielsku Białej funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach zatrzymali dwie osoby prowadzące aptekę, które były zaangażowane w proceder „odwróconego łańcucha dystrybucji produktów leczniczych”
Na polecenie Prokuratury Okręgowej w Bielsku Białej funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach zatrzymali dwie osoby prowadzące aptekę, które były zaangażowane w proceder „odwróconego łańcucha dystrybucji produktów leczniczych” Fot. Karol Makurat/Reporter
Na polecenie Prokuratury Okręgowej w Bielsku Białej funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach zatrzymali dwie osoby prowadzące aptekę, które były zaangażowane w proceder „odwróconego łańcucha dystrybucji produktów leczniczych”. Podejrzani usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, zbywania produktów leczniczych z naruszeniem przepisów ustawy oraz poświadczenia nieprawdy w dokumentach w celu osiągniecia korzyści majątkowej. Ustalona do tej pory wartość zbytych przez podejrzanych produktów leczniczych wynosi ponad 9,5 mln zł. Śledztwo obejmuje okres działalności podejrzanych od czerwca 2019 r. do października 2021 r. - informuje prokuratura

Na wniosek prokuratora podejrzani zostali tymczasowo aresztowani przez sąd na okres 3 miesięcy. Grożą im kary do 15 lat pozbawienia wolności.

Deklarowali sprzedaż leków do poradni lekarskich, a sprzedawali je zagranicznym hurtowniom farmaceutycznym

Z ustaleń postępowania wynika, że przestępczy proceder polegał na poświadczaniu nieprawdy w fakturach VAT co do tego, że wysoko specjalistyczne produkty lecznicze o kategorii dostępności „Rp” są zbywane na rzecz poradni lekarskich. W rzeczywistości nabywcą tych produktów byli przedstawiciele hurtowni farmaceutycznej mającej siedzibę na terytorium Republiki Czech, a wskazywane w dokumentach placówki medyczne nie wykonywały żadnej działalności leczniczej, ani też gospodarczej.

Wielowątkowe i skomplikowane postępowanie

To kolejne zatrzymania w tej sprawie. Wcześniej zarzuty usłyszało 10 osób. Ustalona łączna wartość produktów leczniczych wywiezionych poza terytorium RP i finalnie zbytych przez tych podejrzanych na rzecz hurtowni farmaceutycznych prowadzonych w Danii, Holandii czy na Litwie wynosi prawie 20 mln zł.

Kolejnym wątkiem postępowania jest uczestnictwo w obrocie prekursorami narkotykowymi, prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie obrotu produktami leczniczymi bez zezwolenia oraz tzw. pranie brudnych pieniędzy.

Sprawa ma charakter rozwojowy.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl