Kolejne odkrycie przy Bramie Krakowskiej. To mury średniowiecznego barbakanu

Małgorzata Szlachetka
Relikty średniowiecznego barbakanu są widoczne na pierwszym planie, w środkowej części zdjącia. Tak miejsce odkrycia wyglądało w dniu 11 maja.
Relikty średniowiecznego barbakanu są widoczne na pierwszym planie, w środkowej części zdjącia. Tak miejsce odkrycia wyglądało w dniu 11 maja. Małgorzata Szlachetka
W ostatnich dniach Lublin śledzi kolejne doniesienia dotyczące studni z XVIII wieku, która została odkryta przy Bramie Krakowskiej w Lublinie. Tymczasem obok wyszła kolejna archeologiczna niespodzianka, tym razem dotycząca średniowiecznej historii miasta. Robotnicy odsłonili zarys barbakanu. - To jest dopiero odkrycie - skomentowała w piątek Marzena Szczepańska, zastępca dyrektora Wydziału Inwestycji i Remontów Urzędu Miasta Lublin.

- Nie spodziewaliśmy się, że tak blisko współczesnej nawierzchni zachowa się korona murów barbakanu. Jest szansa, że odtworzymy jego zarys i zbadamy szerokość murów - potwierdził archeolog dr Rafał Niedźwiadek, szef firmy Archee, która prowadzi nadzory archeologiczne w czasie inwestycji w centrum Lublina.

Chodzi o przebudowę deptaka - prace prowadzone są od skraju placu Litewskiego do Bramy Krakowskiej.

Relikty barbakanu z kamienia wyszły prawie naprzeciwko Bramy Krakowskiej. Barbakan był skierowany w stronę dzisiejszej ulicy Koziej. Absolutnie nie ma w tym przypadku. - Pierwszy trakt krakowski biegł śladem ulicy Narutowicza - przypomina Dariusz Kopciowski, wojewódzki konserwator zabytków w Lublinie.

Barbakan to element średniowiecznego budownictwa obronnego, był budowany w połączeniu z bramą miejską. Najsłynniejszy z zabytków tego rodzaju, jakie zachowały się w Polsce do naszych czasów to barbakan z Krakowa. Ten z Gdańska w swojej historii pełnił również rolę katowni.

- Zazwyczaj były okrągłe, nasz barbakan jest kwadratowy. Pełniły funkcję obronną, ale ten w Lublinie nie spełnił swojej roli, bo akurat nie było takiej potrzeby - komentuje Rafał Niedźwiadek.

Szef firmy Archee zwraca uwagę na jeszcze jeden, istotny szczegół. - Ten obiekt został zaznaczony tylko na planie Lublina z 1649 roku autorstwa Karola Bekiewicza. Później barbakan musiał zostać rozebrany - dodaje Niedźwiadek.

Mogło się to stać wtedy, gdy teren przed Bramą Krakowską pełnił już rolę placu handlowego.

Archeolodzy i konserwatorzy zastanawiają się teraz nad kolejnymi krokami, które pozwolą lepiej poznać historię odkrytego obiektu. Mają na to czas, bo rejon Bramy Krakowskiej na razie jest nieco na uboczu prac prowadzonych przy remoncie deptaka. - Ustaliliśmy, że zrobimy wykopy sondażowe w pobliżu reliktów barbakanu - poinformował w piątek Dariusz Kopciowski, wojewódzki konserwator zabytków w Lublinie.

Tajemnicze mury mogą być starsze od Bramy Krakowskiej?

Nadal otwarte pozostaje pytanie, jaką rolę pełniły mury, których relikty zostały w czasie obecnej przebudowy deptaka odkryte przy Bramie Krakowskiej. Stało się to jeszcze przed odsłonięciem studni z XVIII wieku.

Czy te mury powstały wraz z Bramą Krakowską lub mają jeszcze wcześniejszy rodowód?

A może to pozostałość podbudowy drewnianego mostu prowadzącego kiedyś do Bramy Krakowskiej, który był przerzucony nad suchą fosą. (Przypomnijmy, że lubelska fosa została zasypana w pierwszej ćwierci XVII wieku, gdy istniały już szańce na wysokości obecnej ulicy Lipowej).

Archeolodzy podkreślają, że na razie jest za wcześnie, żeby udzielać rozstrzygających odpowiedzi na ten temat. - Hipotezy są różne - mówi jedynie Rafał Niedźwiadek.

Mury otaczające Lublin powstały za panowania Kazimierza Wielkiego. Decyzja o przeprowadzeniu tej kosztownej, ale kluczowej dla bezpieczeństwa inwestycji zapadła po najeździe tatarskim na miasto z 1341 roku. Wjazd do Lublina prowadził przez Bramę Krakowską, która w swej najstarszej części ma gotycki rodowód.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Kolejne odkrycie przy Bramie Krakowskiej. To mury średniowiecznego barbakanu - Kurier Lubelski

Wróć na i.pl Portal i.pl