Kołacz z serem - dzieło pań z Koła Gospodyń Wiejskich w Stróżnej Wypiekiem Regionalnym Ziemi Gorlickiej. W jury Ewa Wachowicz

Agnieszka Nigbor-Chmura
Agnieszka Nigbor-Chmura
Wideo
od 16 lat
Przez najbliższy rok panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Stróżnej w gminie Bobowa mogą chwalić się kołaczem z serem, który dzisiaj podczas konkursu kulinarnego uzyskał pierwsze miejsce i tytuł Wypieku Regionalnego Ziemi Gorlickiej. O zwycięstwo walczyło siedemnaście Kół Gospodyń Wiejskich, które specjalnie na dzisiejszy konkurs w ramach wystawy AGROGorlice 2023 upiekły słodkie ciasta i wytrawne przekąski.

To była prawdziwa kulinarna uczta. Na słodko i na słono. Mieszkańców powiatu gorlickiego w ramach konkursu kulinarnego na Wypiek Regionalny Ziemi Gorlickiej ugościło aż siedemnaście Kół Gospodyń Wiejskich. Panie prześcigały się w pomysłach na wypiek, a potem częstowały nie tylko jury, którego przewodniczącą była dzisiaj Ewa Wachowicz, ale także wszystkich uczestników wystawy Agro Gorlice 2023, by wkupić się w ich łaski i wywalczyć nagrodę publiczności.

Grzybki piernikowe z Lipinek, kołacz z wiejskim serem ze Stróżnej, tort z bobu z Biecza, ciasto drożdżowe ze śliwkami i kruszonką z Łużnej, gorlicki zawijak ze Smerekowca, ciasto napoleon z Kobylanki, ale też grzybki z Męciny Wielkiej, kołacz z Bystrej, krówka z Klęczan, chlebki ziemniaczane z Kobylanki, gorlicki frykas z Zagórzan, miodowy piergryk z Jankowej, gorlicka jesień ze Staszkówki, podpłomyk z Siedlisk, śliwka w czekoladzie ze Stróżówki, gorlickie cycuszki grzybowe z Blechnarki i wreszcie niebo w gębie z Moszczenicy. Wszystkie te wypieki kusiły dzisiaj nie tylko zapachem, ale i smakiem. Jako pierwsi mogli ich skosztować uczestnicy wystawy Agro Gorlice 2023 i oddać na nie swój głos, a dopiero potem wypieki prezentowane były i podawane jury, któremu przewodniczyła Ewa Wachowicz.

- Drogie panie - gospodynie i panowie - gospodarze, którzy was wspierali. Wykonaliście kawał fantastycznej pracy i smakowo i wizualnie, a dla mnie była to też podróż sentymentalna po smakach regionu. Bo były to smaki, które ja doskonale pamiętam z czasów dzieciństwa, kiedy jeździłam do różnych zakątków Gorlickiego, do rodziny w Moszczenicy, Bystrej, Bieczu, Strzeszynie, Binarowej i miałam okazję poznawać tę kuchnię - mówiła Ewa Wachowicz.

Trzecie miejsce za gorlicki zawijak podany z zakwasem buraczanym przypadło dla pań z Koła Gospodyń Wiejskich w Smerekowcu. Na drugim miejscu uplasowały się gospodynie i gospodarze z KGW Zagórzany z gorlickim frykasem. Wyróżnienie przypadło KGW Blechnarka i Przyjaciołom za gorlickie cycuszki grzybowe. A nagroda publiczności zgarnął piergryk KGW z Jankowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl