Kodeks pracy się zmienił. Co oznaczają nowe przepisy? Zmiany dotyczą świadectwa pracy, mobbingu i dyskryminacji [11. 9. 2019 r.]

TK
Polaków czekają duże zmiany w kodeksie pracy
Polaków czekają duże zmiany w kodeksie pracy arc
Kodeks pracy i przepisy już weszły w życie. Duże zmiany obowiązują już od 7 września 2019. Sobota była pierwszym dniem zmian w kodeksie dotyczącym wszystkich zatrudnionych i pracodawców, ale dopiero poniedziałek może pokazać, że są to zmiany zasadnicze. Czego dotyczą zmiany w Kodeksie pracy? Przede wszystkim istotnego dokumentu, jakim jest świadectwo pracy, ale także pojęć mobbingu i dyskryminacji. Sprawdź, co czeka pracodawców i pracowników w związku z wejściem w życie zmian w przepisach prawa pracy.

Kodeks pracy: Świadectwo pracy - zmiany od 7 września

Istotne zmiany w Kodeksie pracy wchodzą w życie wraz z dniem 7 września 2019 roku. Zarówno pracodawcy jak i pracownicy powinni mieć ich świadomość. Jedna z istotnych zmian dotyczy wydawania takiego dokumentu, jakim jest świadectwo pracy. Co się zmieni?

  • pracodawca będzie miał 7 dni na wydanie świadectwa pracy, o ile jego wydanie nie będzie możliwe w dniu zakończenia pracy,
  • pracownik będzie miał 14 dni na zwrócenie się do pracodawcy lub do sądu pracy o poprawienie lub sprostowanie świadectwa pracy.

Ile urlopu wypoczynkowego ci się należy? Oto 13 faktów o url...

Nowelizacja Kodeksu pracy przewiduje też sytuację, gdy pracodawca nie wyda pracownikowi świadectwa pracy. Pracownik będzie miał możliwość wystąpienia do sądu z żadaniem wydania tego dokumentu. Jeśli okaże się, że pracodawca nie istnieje, lub wytoczenie powództwa jest utrudnione, to sąd będzie czuwał nad określeniem treści świadectwa pracy - informuje serwis gazetaprawna.pl.

Nie przegapcie

Zmiany w Kodeksie pracy: dyskryminacja i mobbing

Zmiany w Kodeksie pracy mają na celu wzmocnienie ochrony pracowników. Od 7 września każde nierówne traktowanie pracowników, jeśli nie będzie miało obiektywnych przyczyn, będzie mogło podchodzić pod dyskryminację. Jako dyskryminację wyszczególnia się:

  • każdą formę dyskryminacji w zatrudnieniu - bezpośrednią i pośrednią,
  • ze względu na wiek, płeć, rasę,
  • ze względu na przekonania polityczne,
  • ze względu na przynależność związkową,
  • religię i narodowość,
  • orientację seksualną,
  • pochodzenie etniczne.

Nowelizacja kodeksu pracy uprawnia pracownika do odszkodowania, jeśli poniósł on ze strony pracodawcy szkodę wskutek stosowanych wobec niego działań mobbingowych. Mowa o sytuacjach, gdy pracownik:

  • doznał mobbingu,
  • rozwiązał umowę o pracę wskutek mobbingu.

Zobaczcie koniecznie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kodeks pracy się zmienił. Co oznaczają nowe przepisy? Zmiany dotyczą świadectwa pracy, mobbingu i dyskryminacji [11. 9. 2019 r.] - Dziennik Zachodni

Wróć na i.pl Portal i.pl