Kodeks pracy 2019 - urlop wypoczynkowy i na żądanie. Szykują się zmiany w przepisach

Małgorzata Wąsacz
Obecnie pracownikowi należy się 20 dni urlopu, gdy pracuje krócej niż 10 lat oraz 26 dni, gdy jest zatrudniony co najmniej 10 lat
Obecnie pracownikowi należy się 20 dni urlopu, gdy pracuje krócej niż 10 lat oraz 26 dni, gdy jest zatrudniony co najmniej 10 lat 123rf
Choć w ubiegłym roku głośno było o rewolucyjnych zmianach dotyczących urlopów wypoczynkowych, to w najbliższym czasie na pewno nie wejdą one w życie. Jednak prace nad zmianami wciąż trwają.

Obecnie długość urlopu wypoczynkowego zależy od stażu pracy. Zatem etatowiec może iść na 20 lub 26 dni urlopu w ciągu roku. Według nowego kodeksu okres pracy nie miałby większego znaczenia. Wszystkim pracownikom pełnoetatowym przysługiwałoby 26 dni płatnego, corocznego urlopu wypoczynkowego.

Kodeks pracy 2019 - zmiany

Co ciekawe nowa ustawa przewiduje np. że za jeden dzień pracy u danego pracodawcy będą przysługiwać dokładnie 34 minuty wolnego. Rozwiązanie to jest proponowane po to, aby dominowały umowy o pracę, a było coraz mniej umów zlecenie.

Zobacz także:Zmiany w Kodeksie Pracy 2019. To zmieni się w wypłacie wynagrodzeń!

Kodeks pracy 2019 - urlopy

Dużo mówi się też o urlopach na żądanie. Obecnie w roku kalendarzowym przysługuje prawo do 4 takich dni i są one brane z puli urlopu wypoczynkowego. Pracownik musi zgłosić urlop na żądanie najpóźniej w dniu rozpoczęcia tego urlopu, a pracodawca ma obowiązek go uwzględnić.

- Nowy kodeks modyfikuje dość znacznie ten przywilej. Zniknęłoby pojęcie urlopu na żądanie, a pojawiłby się termin urlopu w czasie wskazanym przez pracownika. Musiałby być on zgłoszony na minimum 24 godziny przed godziną rozpoczęcia pracy zgodnie z harmonogramem czasu pracy pracownika. Jeśli termin nie zostałby dotrzymany, to pracodawca mógłby odmówić tego urlopu, gdyby było to uzasadnione nadzwyczajnymi potrzebami zakładu pracy - zaznacza Aneta Socha-Jaworska, ekspert kadrowo-płacowy w firmie inFakt.

Płaca minimalna 2019 - jakie zmiany?

Urlop wypoczynkowy i urlop na żądania - kodeks pracy 2019

Urlop na żądanie to część urlopu wypoczynkowego, którą pracodawca ma obowiązek udzielić za żądanie pracownika i w terminie przez niego wskazanym. Pracownik może zgłosić urlop na żądanie nawet w dniu, w którym to wolne zamierza wziąć. Może to zrobić telefonicznie, sms-em, mailowo lub w każdy inny skuteczny sposób.

Oni odpoczywają dłużej

  • Dłuższy urlop wypoczynkowy mają osoby ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnos-prawności. Im przysługuje dodatkowy urlop w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym.
  • 36 dni urlopu wypoczynkowego w ciągu roku należy się także nauczycielom akademickim, pracownikom naukowym i badawczo-technicznym PAN.
  • Sędziom i prokuratorom przysługuje corocznie urlop dodatkowy w wymiarze 6 dni roboczych po dziesięciu latach pracy oraz 12 dni roboczych po piętnastu latach pracy.

Wymiar tego urlopu wynosi maksymalnie 4 dni w każdym roku kalendarzowym. Nie ma tutaj znaczenia wymiar i system czasu pracy oraz to, ile lat przepracowaliśmy w danej firmie. Urlop na żądanie można wykorzystać w częściach, np. cztery razy po jednym dniu lub dwa razy po dwa dni) albo w całości, czyli cztery kolejne dni.

Sprawdź:Ukrainiec pracujący w Bydgoszczy: - Nam nie opłaca się tutaj pracować, gdy zarabiamy poniżej 2,7 tys. zł

Może się zdarzyć, że w danym roku pracownik będzie kolejno zatrudniony u kilku pracodawców. Wówczas łączny wymiar urlopu na żądanie wykorzystany przez pracownika również nie może przekroczyć 4 dni w roku kalendarzowym.

Czy obecnie w planie urlopowym sporządzanym na początku danego roku trzeba uwzględniać 4 dni urlopu na żądanie?
Nie. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, urlopy powinny być udzielane zgodnie z planem urlopów. Wyłączeniu z tego planu podlegają jednak 4 dni tzw. urlopu na żądanie. Pracodawca nie powinien zatem zmuszać pracowników do zaplanowania całego przysługującego im w danym roku urlopu wypoczynkowego.

Jak długi urlop

Zgodnie z kodeksem pracy, wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 dni, jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat oraz 26 dni, gdy pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Kodeks pracy 2019 - urlop wypoczynkowy i na żądanie. Szykują się zmiany w przepisach - Gazeta Pomorska

Komentarze 46

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

j
justiw25

urlop zabookowany - dłuższa majówka :D a końcem kwietnia już wyjazd do Japonii i Koreii Płd na wycieczkę Mozaika Azji z konsorcjum 

L
Lekadia
A jak bede miala sraczke rano? To mam pedzic do pracy pociagiem.tramwajem. metrem i wszystko obsrywac? I dzien wczesniej mam o tym wiedziec fajnie by bylo...ehh? Typowa sytuacja losowa.
L
Luke
No to pięknie. Zamiast 26 dni urlopu rocznie będzie 18 dni (bo tyle wychodzi z tych 34 minut przysługującego urlopu za dzień pracy). Dobra zmiana jak nic. Chyba ludzie dłużej tego nie będą tolerować.
R
Rafał
Mam pytanie, 15.02.2019 zadzwoniłam do pracodawcy, że nie przyjdę do pracy i chcę urlop na żądanie. Pracodawca wczoraj tj. 18.02.2019, powiadomił mnie, że został mi on udzielony i na rzucił mi opracowanie tego dnia i sam wybrał kiedy. Czy może tak zrobić??
Proszę o pilną odpowiedź.
Nie ponieważ to jest urlop, a urlopów się nie odpracowuje.
J
Janusz
No pewnie, bo przeciez mamy az 4 dni urlopu na zadanie w roku... Najwyrazniej to za duzo.
A
Aga
Mam pytanie, 15.02.2019 zadzwoniłam do pracodawcy, że nie przyjdę do pracy i chcę urlop na żądanie. Pracodawca wczoraj tj. 18.02.2019, powiadomił mnie, że został mi on udzielony i na rzucił mi opracowanie tego dnia i sam wybrał kiedy. Czy może tak zrobić??
Proszę o pilną odpowiedź.
C
Ciekawski
Skąd mam wiedzieć, że jutro zaleje mi mieszkanie, żeby zgłosić urlop z wyprzedzeniem?
G
Gość
W dniu 18.02.2019 o 08:46, Piotr10 napisał:

Fikcja. Pracuję w jednej firmie i w niej mam 26 dni urlopu, jednocześnie jestem nauczycielem akademickim i mam prawo do 36 dni urlopu, ale w rzeczywistości tylko na Uczelni. W pierwszej firmie obowiązuje 26 dni i nikt nie da więcej. Wyjasnijcie mi jak to jest że mogę być na urlopie w jednej firmie pracując jednocześnie czyli nie będąc na urlopie w drugiej? A z żołnierzami lekatskimi tak już zrobić nie mogę. Co to za łyka prawna

S
Sławek
Najlepszy przepis to taki że naszym urlopem dysponuje pracodawca i on decyduje kiedy go weźmiemy. Czyli dysponuje naszym wolnym czasem. To jest niewola dopiero.
R
Robert
Odnośnie lekarzy wystawiających lewe chorobowe za kasę (przestępstwo korupcji) to dość dobrym rozwiązaniem jest wprowadzenie kar dla lekarzy przy użyciu statystyki. Teraz, gdy chorobowe są elektronicznie wystawiane przez znanych z imienia i nazwiska lekarzy, ZUS może z tego korzystać. Jeśli lekarz wystawia ponadprzeciętną ilość zwolnień, to kontrola. Jeśli kontrola wykaże zdrowego pacjenta na chorobowym, zawieszenie uprawnień wystawiania zwolnień na określony czas. Musimy zrobić coś z tą polską parodią, że nawet pracownicy sądownictwa i organów ścigania (Policja) otwarcie w mediach mówią, że korumpują lekarzy i otrzymują niezależne im zwolnienia chorobowe. I nikt się tym jawnym łamaniem prawa nawet przez osoby zaufania publicznego nie przejmuje?
P
Piotr10
Fikcja.
Pracuję w jednej firmie i w niej mam 26 dni urlopu, jednocześnie jestem nauczycielem akademickim i mam prawo do 36 dni urlopu, ale w rzeczywistości tylko na Uczelni. W pierwszej firmie obowiązuje 26 dni i nikt nie da więcej. Wyjasnijcie mi jak to jest że mogę być na urlopie w jednej firmie pracując jednocześnie czyli nie będąc na urlopie w drugiej? A z żołnierzami lekatskimi tak już zrobić nie mogę. Co to za łyka prawna
J
J
Zawsze można skorzystać z L4. Jak wejdą w życie kiedykolwiek nowe przepisy, a ludzie niewolnicy pracy będą przemęczeni, lub nie dostaną urlopów, to posypią się zwolnienia lekarskie i to w dużych ilościach. W mądrym państwie urlop powinien zwiększać się wraz z latami pracy. Pokolenie jest coraz słabsze. Potrzeba rownież dobrej reformy dostosowanej do człowieka i jego maksymalnych zdolności fizycznych, tak żeby pracownik sam mógł wybrać w jakich godzinach chce pracować, ale tak żeby wyrobić normę godzinową na miesiąc. Jednym lepiej pracuje się w nocy, innym po popoludniu, a jeszcze innym rano. Cykl dobowy dostosowany do organizmu. W tym wszystkim należałoby uwzglednić klimat, warunki i temperature w jakiej się pracuje. Niestety przedsiębiorstwa są zacofane, nie idą z duchem czasu i potrzeb.
K
Kpiny
A poselskie wakacje lipiec sierpień bez zmian stać nas na bandyckie wybryki posłów
G
Gosia
W dniu 12.02.2019 o 20:29, Jakub napisał:

To zatrudnij dwie dodatkowe. Ja mam taką sytuację: duża firma zatrudniająca 250 pracowników. Każdemu z nas na pracy zależy, jesteśmy obowiązkowi. W momencie postoju zamiast mieć za niego zapłacone (wg prawa postojowe winno być płacone), to dostajemy ofertę: urlop płatny lub bez bezpłatny, a jak nie to paszoł NN.

S
Sylwia
Oczywiście mówię o wypoczynkowym.3 dni rocznie.
Wróć na i.pl Portal i.pl